Image default
Aydın

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! Nazilli Aydın ilinde yer alan ve Aydın’ın en kalabalık ilçelerinden birisidir. Aydın merkeze, Denizli‘ye ve İzmir‘in diğer ilçeleri olan Beydağ, Ödemiş ve Kiraz’a yakındır. Muhteşem bir doğaya sahip olan bu ilçe zeytin ve incir ağaçlarıyla dolu ve yemyeşildir.

Nazilli
Nazilli

Ayrıca ilkçağlardan beri önemli bir yerleşim ve ticaret merkezidir. Önemli ticaret yollarının geçiş bölgesinde yer aldığı için tarih boyunca pek çok medeniyet burada yerleşim kurmuştur. Dolayısıyla doğal güzellikler açısından zengin bir ilçe olan Nazilli, aynı zamanda tarihi eserler açısından da görülmeye değer ilçelerden birisidir. Nazilli gezilecek yerler hakkında bu yazıda önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Nysa Antik Kenti
Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Nazilli’ye ilk yerleşen medeniyetlerden birisi Lidyalılar. Daha sonra buraya yerleşenler ise sırasıyla Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar. Kökenleri Lidyalılara kadar uzanan antik kentlerden birisi olan Nysia antik kenti aslında Aydın’ın bir başka ilçesi olan Sultanhisar sınırları içerisinde. Ama Nazilli’ye de oldukça yakın ve sadece on beş dakika. Bu yüzden Nazilli’ye gelen herkes Nysia antik kentini de görmelidir.

Nysa Antik Kenti
Nysa Antik Kenti

Antik kenti tanıtan ve Strabon tarafından yazılan el kitabını da edinirseniz bu kenti gezerken hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kentin hemen girişinde antik kentlerin en görkemli yapıları olan amfi tiyatrolardan birisi bulunuyor. Tiyatronun kapasitesi ise tam olarak on iki bin kişi. Tiyatro ve çevresinde yapılan kazılarda pek çok eser bulunmuştur ve bunlar şu sıralar Aydın Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Nazilli Uzun Çarşı
Nazilli Uzun Çarşı

Uzun Çarşı

Bütün tarihi kentler gibi Aydın’da yan yana pek çok dükkanın yer aldığı bir çarşı bulunuyor. Nazilli’deki çarşının ismi Uzun Çarşı ve burada kıyafetlerden hediyelik eşyalara ve yöresel ürünlere kadar pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca yemek yemek isterseniz de çarşıda pek çok lokanta ve restoran da bulunuyor. Çarşıya girdiğiniz anda tarihi ve köklü bir ilçede bulunduğunuzu hissedebilirsiniz.

READ  Efeler Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Arpaz Beyler Konağı

Nazilli’de yaşayan ve Arpaz ailesi isimli ünlü bir aile tarafından yaptırılan kesme taştan yapılan Arpaz Beyler Konağı yörede bulunan en önemli tarihi eserlerden birisi olarak kabul ediliyor. Konumu Nazilli Gezilecek Yerler Bu konak büyük oranda taştan yapılmış olsa da içerisinde bulunan ahşap işçiliği örnekleri de incelenmeye değerdir.

Arpaz Beyler Konağı
Arpaz Beyler Konağı

Ayrıca konağın tavanlarında bulunan çarkıfelek motifleri de büyük emek verilmiş özel desenlerdir. Erzak dolapları ve odaları da gezilmeye değer olan bu konak 19 yüzyıl mimari özelliklerini yansıtıyor ve tarihi binaları gezmeyi sevenlerin görmesi gereken yerlerden birisidir. Aydın Nazilli Gezilecek Yerler Ayrıca konağın bölümlerinden birisi de Arpaz Kalesi’dir. kale ve konak birbirine bakacak şekilde imar edilmiştir. Arpaz Kalesi zamanında zindan olarak tasarlanmış savunma ve korunma amacıyla da kullanılmıştır.

Konaktan geniş bir şekilde Nazilli’yi görmek mümkündür. İçerisini ve kalesini gezmek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buraya çok yakın olan ve 1886’dan kalan bir diğer tarihi yapı olan Kocacami’yi de görmelisiniz.

Dokuzun Hamamı
Dokuzun Hamamı

Dokuzun Hamamı

Nazilli’nin Altıntaş Mahallesi’nde bulunan Dokuzun Hamamı da görmeniz gereken tarihi yerlerden birisidir. Bu konak Osmanlılardan günümüze kadar gelen hamamlardan birisidir. Ancak camekan bölümü tamamen yıkılmış olduğu için, ne zaman yapıldığına dair de kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihi değeri nedeniyle Dokuzun Hamamı taşınmaz kültür varlıklarından birisi olarak sayılmaktadır.

Mastaura Antik Kenti

Nazilli’nin köylerinden birisi olan Bozkurt Köyü’nde de Mastaura antik kenti yer alıyor. Oldukça küçük bir antik kent olmasına rağmen görülmeye değer bir tarihi eser olarak kabul edilen bu kentte farklı medeniyetlerden kalan izler görülebilir. Bu kent kısa bir süre önce yapılan çalışmalarla birlikte turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Özellikle Roma medeniyetinden izler görülebilecek olan kentte Roma’da yer alan Kolezyum’a benzer bir yapıdan izler bulunmaktadır.

READ  Aydınlık Koyu
Nazilli Etnoğrafya Müzesi
Nazilli Etnoğrafya Müzesi

Nazilli Etnoğrafya Müzesi

Nazilli İstasyon Meydanı’nda bir gar bulunuyor. Bu garda eskiden Ankara Palas Oteli olan bina artık bir etnoğrafya müzesine dönüştürülmüş durumdadır. Bu bina Demirci Mehmet Efe’nin yaptırdığı Nazilli’nin en güzel binalarından birisidir. Aynı zamanda Türk sinemasında önemli bir yeri olan Anayurt Oteli filmi de burada çekilmiştir. Restore çalışmaları sonucunda binanın orijinal yapısı korunarak Nazilli Etnoğrafya Müzesi otantik ve tarihi bir bina olarak yeni bir görünüm kazanmıştır. Müzede hem Nazilli’de yaşayanların eskiden kalma sakladıkları tarihi değeri bulunan eşyalar hem de eski medeniyetlere dair ev eşyaları sergilenmektedir. Wkipedia

Nazilli Dereağzı Şelalesi
Nazilli Dereağzı Şelalesi

Dereağzı Şelalesi

Eğer ilkbahar ve yaz aylarında Nazilli’ye yolunuz düşerse Dereağzı Şelalesi’ni de gezebilirsiniz. Şelale henüz belediye tarafından düzenlenmemiştir ve doğal görünümü korumaktadır. Etrafında cafe ve restoran bulunmayan bu şelalede yaz aylarında serinlemek mümkündür. Gereken düzenlemeler yapıldığında ise daha çok ziyaret edileceği kesindir. İnstagram’da

kuşadası
kuşadası

Kuşadası

Kuşadası Nazilli’ye yolunuz düşer de yakınlarda denize girecek yerlerden birisine gitmek isterseniz yaklaşık yüz kilometre uzaklıkta olan Kuşadası’na gidebilirsiniz. Aydın’ın en güzel ve turistik yerlerinden birisi olan Kuşadası da tarihi dokusu itibariyle güzel bir tatil yeri olarak değerlendirilebilir. Ayrıca mavi bayraklı denizi ve birbirinden güzel sahilleriyle de gezilmesi gereken yerlerden birisidir.

Didim
Didim

Didim

Didim Nazilli’ye yaklaşık 150 km uzaklıkta olan yerlerden birisi de Didim’dir. Didim Aydın’ın en güzel ilçelerinden birisidir. Masmavi ve pırıl pırıl deniziyle Altınkum ve Akbük plajları çok sayıda tatilciyi ağırlıyor ve burada konaklamak için birbirinden güzel seçenekler bulunuyor. Ayrıca Didim de başta Apollon Tapınağı olmak üzere pek çok tarihi mekanı da içeriyor.

Arapapıştı Kanyonu
Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu Nazilli’de görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisi de Arapapıştı Kanyonu. İlçe merkezine sadece 55 km uzaklıkta bulunan bu kanyona giderseniz muhteşem bir manzarayla karşılaşırsınız. Oldukça dik ve sarp bir yapısı olan kanyonun dibinden geçen akarsuda tekne gezintilerine katılabilir ve doğanın içinde muhteşem bir yolculuk da yapabilirsiniz.

READ  Atça'da Muhteşem Gezilecek Yerler Var
Zeus Mağarası
Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Nazilli ilçe merkezine yaklaşık olarak yüz kilometre uzaklıkta bulunan Zeus Mağarası içerisinde çok serin bir su kaynağı bulunuyor. Sıcak günlerde bu mağaraya gelerek serinleyebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Nazilli’ye özel arabanızla gitmişseniz de çevresindeki ilçeleri ziyaret edebilirsiniz. Nazilli çevresinde hemen uçurum kenarında bulunan yollar da görülmesi gereken doğal güzelliklerdir.

Nazilli Parkları
Nazilli Parkları

Nazilli Parkları

İlçe merkezinde gezenler için en güzel dinlenme yerlerinden birisi ise Sümer Parkı’dır. Bu park Nazilli’nin en büyük parklarından birisi ve içerisinde yüzlerce yıllık ağaçların gölgesinde dinlenebilirsiniz. Parkta çok sayıda çay bahçesi ve koşu yolu da bulunuyor. Nazilli ilçe merkezinde çok sayıda geniş kapasiteli park bulunuyor. Bunlardan bir diğeri ise Cumhuriyet Parkı. Bu park da oldukça dinlendirici ve ferah bir yer. Cumhuriyet Parkı içerisinde çocuklar için oldukça büyük kaydıraklar ve oyun alanları da bulunuyor. Park içerisinde yemek yiyebileceğini güzel mekanlar da yer alıyor.

Aydın Nazilli'de Ne Yenir
Aydın Nazilli’de Ne Yenir

Nazilli’de Ne Yenir?

Nazilli’ye gitmişken ilk önce tadına bakmanız gereken yiyeceklerden birisi yörenin incirleridir. Yörede pek çok pideci ve pide salonu bulunuyor. Otlu, tahinli, kıymalı, kuşbaşılı, yumurtalı, tavuklu ve peynirli çeşitleriyle Nazilli pidesi de en beğenilen yöresel yiyeceklerden birisidir. Serinlemek ve dinlenmek için bir mekanda oturmuşsanız ve hava çok sıcaksa size rendelenmiş buzla birlikte şerbet ikram edilir. Bu şerbetler de yöre halkının yaz aylarında en çok sevdiği içeceklerden birisidir.

Nazilliye Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Gezicini

Kuşadası Gezilecek Yerler | Deniziyle Ambiyansıyla Büyüleyen Kuşadası

Gezicini

Kuşadası Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Yorum Yaz