Image default
Aydın

Buharkent Gezilecek Yerler

Buharkent Gezilecek Yerler  Bu yazıda Buharkent Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Buharkent ege bölgesinde yer alan Aydın ilinin bir ilçesidir. Adından da anlaşılacağa üzere, adeta her yerinden buhar fışkıran bir ilçedir. Bu ilçe ününü, jeotermal sıcak su kaynaklarından alıyor. İlçe, altında barındırdığı kırık fay hatları nedeniyle jeotermal sıcak su kaynaklarını bünyesinde fazlasıyla barındırıyor.

Buharkent
Buharkent

Ayrıca şehrin bir başka önemli özelliği, incir diyarı olmasıdır. Kaliteli incirler bu şehrin hemen hemen her yerinde yetiştiriliyor. Yani genel olarak bu şehir jeotermal sıcak su kaynakları ve incirleriyle tanınıyor. Bu yazımızda da genel olarak bu sıcak su kaynaklarını ve kaplıcalarını inceleyeceğiz.

Buharkent’te Kaplıca Turizmi
Buharkent’te Kaplıca Turizmi

Buharkent’te Kaplıca Turizmi

Ülkemizde kaplıca turizmi giderek yaygınlaşıyor. Kaplıca turizminin en yaygın olduğu yerlerden biri de Buharkent’tir. Bu şehir hali hazırda yerli turist tarafından zaten biliniyor ve sıkça ziyareti gerçekleştiriliyordu. Bunun dışında, son yıllarda yabancı turistlerin de gözdesi olma yolunda ilerliyor ve ülkemize yabancı turist de çekiyor bu şehir. Ayrıca sağlık amaçlı da ziyaretler fazlalaştığı için sağlık turizminin de bu kentte etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yerli, yabancı birçok insan şifa bulmak için Buharkent’e jeotermal sıcak su kaynaklarına ziyarete geliyor.

  • BABACIK TERMAL OTEL AİLE BANYOLARI
  • Güney Termal Otel&SPA
Peki, her derde deva bu kaplıcaların iyi geldiği rahatsızlıklar nelerdir?
  • Romatizma rahatsızlığı
  • Kireçlenme rahatsızlığı
  • Eklem hastalıkları
  • Sinir hastalıkları

Görüldüğü gibi tatil amaçlı da gidilebileceği gibi her derde deva da bir yer Buharkent. Aile ve arkadaşlarla tatil amaçlı gidebileceğiniz gibi şifa bulmak için de ziyaret edinilebilir.

Buharkent Organize Sanayi
Buharkent Organize Sanayi

Gezilecek Yerler

Buharkent gezilecek yerler deyince aklımıza ilk gelen jeotermal sıcak su kaynaklarının bulunduğu kaplıcalar oluyor. Ülkemizde kaplıca turizmi giderek yükselmekte ve Buharkent de bu yükselişin büyük ortaklarından biri olma yolunda. Şehirde altındaki fay hatları yüzünden birçok doğal sıcak su kaynakları var. Bu kaynakların doğal oluşu mineral bakımından da yüksek oluşunu sağlıyor. Bu da ayrı bir şifa getiriyor insanlara Buharkent’teki jeotermal sıcak su kaynakları 2 ana bölgeye ayrılıyor.

READ  Didim Akbük Sahili
Bunlar şu şekilde sıralanıyor;
  • Kızıldere kaplıcaları
  • Tekkeköy kaplıcaları
Buharkent Kaplıcaları - Buharkent Gezilecek Yerler
Buharkent Kaplıcaları – Buharkent Gezilecek Yerler

 

Buharkent Kaplıcaları - Buharkent Gezilecek Yerler
Buharkent Kaplıcaları – Buharkent Gezilecek Yerler

 

Bu yazımızda bu iki bölgeyi ve barındırdığı jeotermal sıcak su kaynaklarını inceleyeceğiz.

Kızıldere Bölgesi

Kızıldere köyü, Buharkent merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Kızıldere köyünde jeotermal sıcak su kaynakları bulunmakla birlikte ülkemizdeki ilk jeotermal enerji santrali de yine burada kurulmuştur. Bu jeotermal enerji santrali 1984 yılında kurulmuştur. Kızıldere jeotermal enerji santrali, o günden bu güne hala elektrik üretimi yapıyor.

Tekkeköy Bölgesi

Tekkeköy, Kızıldere bölgesinin güneyinde yer alıyor. Buraya aynı zamanda büyük Menderes bölgesi de deniyor. Altında bulunan kırık fay hattı boyunca birçok jeotermal sıcak su kaynağı bulunuyor.

Buharkent Jeotermal
Buharkent Jeotermal

Buharkent’e Ulaşım

Buharkent, Aydın il merkezine 86 km. uzaklıktadır. Genelde buraya ulaşım Aydın otogarından kalkan otobüslerle ulaşım sağlanıyor. Aynı zamanda araç ile gidecekler için İzmir Denizli karayolu üzerinde yer alıyor.

Yakın Çevrede Gidilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini