Image default
Aydın

Bozdoğan Gezilecek Yerler | Yeşil ve Mavinin Dans Ettiği Nokta

Bozdoğan, Ege bölgesinde Aydın iline bağlıdır ve Madran Dağı eteklerinde bulunur. Bu konuda Bozdoğan’ın tam konumu Aydın’ın Nazilli ilçesinin güneybatısıdır. Aydına 70 km Nazilli’ye 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Son olarak Bozdoğan ilçesi Türkiye’nin 6 ay boyunca en çok güneş alan ilçesidir. Özellikle Madran Dağı etekleri yeşil ve mavinin ahenkle dans ettiği bir yerdir. Peki, Bozdoğan gezilecek yerler nerelerdir?

Bozdoğan
Bozdoğan

Bozdoğan İlçesinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Aydın’ın kültür bölgelerinden Bozdoğan son zamanlarda oldukça popüler bir yer haline gelmiştir. Bu konuda ilçede görülmeye değer birçok yer mevcuttur.

Bozdoğan ilçesinde gezilecek yerler ise şöyledir;

  • Afrodisias Antik Kenti
  • Afrodisias Müzesi
  • Alangüllü Kaplıcası
  • Dereağzı Şelalesi
  • Körteke Kalesi
  • Piginda Antik Kenti
  • Meryem Olukbaşı Türbesi
  • Örtülü Köyü Sarnıcı

Yukarıda belirtilen yerler hem turistler tarafından hem de yerel halk tarafından genellikle ziyaret edilen oldukça popüler yerlerdir.

Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti
Afrodisias Antik Kenti

Burası özellikle aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit’e adanmıştır ve Unesco Dünya Mirasları listesindedir. Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık 70 km mesafede bulunan Afrodisias Antik Kenti, M. Ö 1.yy’ da inşa edilmiştir.

Söz konusu yerde oldukça şaşırtıcı mimari kalıntılar vardır. Bu nedenle mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bozdoğan gezilecek yerler denildiğinde özellikle akla ilk gelen yer Afrodisias Antik Kenti’dir.

Afrodisias Müzesi

Bozdoğan Gezilecek Yerler Afrodisias Müzesi
Bozdoğan Gezilecek Yerler Afrodisias Müzesi

1979 yılında ziyarete açılan Afrodisias Müzesi aynı zamanda Afrodisias Antik Kenti içerisinde bulunmaktadır. Müze içerisinde heykeller, altın taçlar, döneme ait sikkeler ve mermer yapılar bulunmaktadır.

READ  Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Alangüllü Kaplıcası

Alangüllü Kaplıcası özellikle günübirlik gezilerde mutlaka uğranması gereken bir yerdir. Bu konuda kaplıcanın suyunun özellikle nörolojik hastalıklarla ve romatizma hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Bozdoğan ilçe merkezine 100 km mesafede bulunan Alangüllü Kaplıcası, Germencik ilçesinde yer almaktadır.

Bozdoğan Gezilecek Yerler
Bozdoğan Gezilecek Yerler

Dereağzı Şelalesi

Dereağzı şelalesi özellikle yaz aylarında serinlemek için oldukça idealdir, şelalenin etrafında çeşitli piknik yerleri de bulunmaktadır. Böylelikle gezginler piknik yerlerinde oturmak ve hatta şelalenin serin sularında da serinlemekte mümkündür. Dereağzı Şelalesi, Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık 60 km mesafede bulunmaktadır.

Körteke Kalesi

Körteke Kalesi
Körteke Kalesi

Yörenin dikkat çeken Körteke Kalesi, Körteke köyü sınırları içinde bölgenin en yüksek tepesine inşa edilmiştir. Bu konuda kalenin bir tarafında bir kule, diğer tarafında ise sarnıç bulunmaktadır. Kalenin duvarlarında ise farklı dönemlere ait yazılar bulunduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Körteke Kalesinin tarihi önemi oldukça büyüktür. Bu sebeple gezginlerin mutlaka Körteke Kalesine gitmeleri tavsiye edilmektedir. Körteke Kalesi, Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık olarak 40 km mesafededir.

Piginda Antik Kenti

Piginda Bozdoğan
Piginda Bozdoğan

Bölgenin Piginda Antik Kentinde yapılan çalışmalarda birçok döneme ait kalıntılar bulunmuştur. Söz konusu kalıntıların genel itibariyle Helenistik döneme ait olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda Piginda Antik Kentinin döneminde tiyatro alanı olarak kullandığını işaret eden birtakım bulgular da mevcuttur. Piginda Antik Kenti, Bozdoğan ilçesine bağlı Çamlıdere köyü mevkiinde bulunmaktadır.

Meryem Olukbaşı Türbesi

Meryem Olukbaşı Türbesi
Meryem Olukbaşı Türbesi

Bozdoğan’da bulunan Meryem Olukbaşı Türbesi, Meryem adında bilinen bir kadının sol göğsünden vurularak şehit olması olayına dayandırılmaktadır. Aynı zamanda yerli halk tarafından çocuk dilekleri için türbe sıklıkla ziyaret edilmektedir. Tüm bu bilgilere ek olarak askere giden kişilerin de türbeyi sıklıkla ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

Bu hususta türbe hakkında bazı efsanevi anlatılar da mevcuttur. Özellikle türbeye zarar veren kişilerin, türbede yatan kişiler veya kişi tarafından korkutulduğu oldukça yaygın bir söylemdir. Meryem Olukbaşı Türbesi, Bozdoğan ilçesine bağlı Olukbaşı mevkiinde bulunmaktadır. Olukbaşı ile Bozdoğan ilçe merkezinin arası ise yaklaşık 20 km mesafededir.

READ  Didim Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Örtülü Köyü Sarnıcı

Döneminde kırma taş ve kireç kullanılarak inşa edilen Örtülü Köy Sarnıcı günümüze kalan oldukça önemli sarnıçlardan bir tanesidir. Bu konuda sarnıcın 1293 yılında Hacı Alil için inşa ettirildiği belirtilmektedir. Aynı zamanda Örtülü Köy Sarnıcının bir diğer adı Kadınyurt Sarnıcıdır. Sarnıç Bozdoğan ilçesine 15 km mesafede bulunmaktadır.

Ayrıca, Aydın Arapapıştı Kanyonu’nun görülmeye değer yerleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Gezicini

Kuşadası Gezilecek Yerler | Deniziyle Ambiyansıyla Büyüleyen Kuşadası

Gezicini

Yorum Yaz