Image default
Aydın

Çine Gezilecek Yerler

Çine Gezilecek Yerler

Yazıda Çine Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Aydın iline bağlı olan Çine ilçesi merkeze 38 km uzaklıkta olan şirin bir ilçedir. Çam ağaçlarıyla kaplı ormanlarıyla ve zeytinlikleriyle Aydın ilinin gözde ilçelerindendir. Dağlık bir arazi üzerine kurulu olan bu ilçe aynı zamanda Çine ovası ve Çine deresiyle de beslenmektedir. Aydın Çine ilçesinde zeytin ve pamuk üretimi sıkça yapılmaktadır. Aydın Çine’nin ülkenin zeytin üretimine katkısı fazladır.

Çine
Çine

Aydın zaten başlı başına Ege‘nin incisi olarak anılan bir ilimizdir. Bu ile bağlı olan ve zeytincilik alanında da başarılı olan Çine bölgenin şirin ilçelerindendir. Bu ilçede son yıllarda madencilik alanında da hızlı gelişmeler olmaktadır. Çine ilçesinde bulunan Çine barajı Avrupa’nın da en büyük barajları arasına girmektedir. Aydın ilinin şirin ilçesi Çine de çok sayıda tarihi ve kültürel özellikleri bulunan yapılar bulunmaktadır.

Çine Gezilecek Yerler Denildiğinde Akla Gelen Yerler

Aydın iline bağlı çam ormanlarıyla ünlü şirin ilçe Çine’de çok sayıda gezilecek türbeler, tarihi mimariler ve antik kentler yer almaktadır. Bu ilçeye il merkezinden düzenli aralıklarla kalkan çok sayıda otobüsler vardır. Bu otobüslerle rahatlıkla Çine ilçesine ulaşım sağlanabiliyor.

Ayrıca özel aracınızla Aydın Muğla karayolunu takip ederek kolaylıkla Çine ilçesine ulaşabilirler. Bu ilçeye ulaşım açısından zorluk yaşanmamaktadır. İlçeyi ziyaret etmek isteyen her insan rahatlıkla uygun ve ekonomik fiyatlarla ilçeye ulaşım sağlayabiliyor.

READ  Koçarlı Gezilecek Yerler

Çine gezilecek yerler denildiğinde sizlere rahatlıkla şu yerleri sıralayabiliriz:

  • Ahi Bayram türbesi
  • Ahmet Gazi camisi
  • Alinda Antik kent
  • Alabanda Antik kent
  • Kuvayi Milliye Müzesi

Tüm bu yerler genellikle yerli turistlerle beraber yabancı turistlerinde ilgisini çekmekte ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle şehir dışından gelen kişiler türbeleri ziyaret etmektedir.

Kuvayi Milliye Müzesi

Kuvayi Milliye müzesi Çine’nin ilgi gören yapılarındandır. 1906 ve 1909 yılları arasında inşa edilmiş olup günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Uzunca bir dönem askerlik işlemlerinin yürütüldüğü şube olarak kullanılmıştır. Müze olarak kullanılmaya başlandığında ise içinde Yörük Ali Efe ve Albay Şefik Aker gibi kişilerin heykelleri sergilenmektedir.

Kuvayi Milliye Müzesi
Kuvayi Milliye Müzesi

Kuvayi Milliye müzesi adından da anlaşılacağı üzere Kurtuluş savaşı döneminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı Kuvayi Milliye müzesi Çine’de görülecek yerler arasındadır.

Kurtuluş döneminde Malgaç baskını sırasında Yörük Ali Efe ve Albay Şefik Aker gibi kişiler beraber görev almışlardır. Bundan dolayı müze içerisinde bu isimlerin heykelleri sergilenmektedir. Ayrıca müzede etnoğrafik eserler yer almaktadır.

Ahmet Gazi Cami

Eski Çine köyünde yer alan Ahmet Gazi cami bu ilçenin eski yapılarındandır. Öyle ki 1308 yılları arasında Hızır Bey tarafından inşa edilmiş olsa da yapımı Orhan Bey dönemine denk gelmektedir. 1390 yılında İbrahim Bey’in oğlu Ahmet Gazi tarafından yeniden inşa edilmiş olup ismini de bu şekilde almıştır.

Ahmet Gazi Camii
Ahmet Gazi Camii

Bu Ahmet Gazi Camisinin kubbesi 17 metredir. Dolayısıyla geniş ve heybetli bir kubbeye sahip olan Ahmet Gazi camisi bu anlamda ilgi görmektedir. Aydın ilinde bilinen en eski yapılardandır. Bu cami günümüze gelene dek birçok kez onarımı yapılmıştır.

Ahi Bayram Türbesi

Aydın ilinin Çine ilçesinde yer alan bu türbe Ahmet Gazi cami içerinde yer almaktadır. Avlu içinde yer alan bu türbe Ahmet Gazi’nin kendi kardeşine aittir. Dolayısıyla caminin avlusunda türbeye yer verilmiştir. Bu türbe dikdörtgen olacak şekilde bir mimari yapıya sahiptir. 2 katlıdır. Üzerinde kubbesi vardır. Bizans döneminden kalma devşirme taşlarla çevrilmiştir.

READ  Karpuzlu Gezilecek Yerler
Ahi Bayram Türbesi
Ahi Bayram Türbesi

Alinda Antik Kent

Alinda Antik kent Aydın ilinin güneyinde yer alan Karpuzlu ilçesindedir. M.Ö 4. yy da Karpuzlu ovasına bağlı iki tepe üzerinde kurulmuştur. Fakat o dönemlerde kurulan Alinda Antik kentin tam olarak kuruluş tarihi bilinmemektedir.

Alinda Antik Kenti
Alinda Antik Kenti

Alabanda Antik Kent

Bu antik kent Aydın iline bağlı olan Çine ilçesinin Doğanyurt köyünde bulunmaktadır. Alabanda Antik kentin ismi kar tanrısı olarak bilinen Alabandos’tan gelmektedir. Alabanda Antik kentin kuruluşu M. Ö 3 yy kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda kent bir dönem sonra Apollan’a adanmıştır. Kısa zamanda korumaya alınarak dokunulmazlık altına alınmıştır. M. Ö dönemlerde bölgede Roma İmparatorluğu hüküm sürmektedir. İlerleyen dönemlerde de Alabanda Antik kenti eyalet başkenti olarak varlığını sürdürmüştür.

Alabanda Antik Kent
Alabanda Antik Kent

Aynı zamanda antik kent var olduğu dönemde heybetli ve zengin bir dönem yaşanmıştır. Antik Kentin olduğu alanlarda Türklerin hakimiyeti görülmektedir. Bu antik kent bu özelliklerinden dolayı yurt dışından ziyaretçi çekmektedir. Gerek şehir dışından gelen yerli turistlerin gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı olan Alabanda Antik kent her daim ziyaretçi çekebilmektedir.

Çine Tepecik Höyüğü

Aydın ilinin Çine ilçesinde Karakollar ovasının içinde bulunmakta olan bu höyük 9 m yüksekliğindedir. İlk olarak bu höyük 1995 yılında incelemeye alınmıştır. Bu bölgede yapılan kazılarda Batı Anadolu seramik geleneğini yansıtan örnekler bulunmuştur. Bu bölgede Çine höyüğü içerisinde yapılan kazılarda bronz çağları ve öncesi dönemleri yansıtan bulgular Aydın ilinin kültürel yapısına katkı sağlamaktadır.

Çine Tepecik Höyüğü
Çine Tepecik Höyüğü

 

Alternatif Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Yorum Yaz