Image default
Denizli

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Denizli Gezilecek Yerler  Ege denizi ve Akdeniz arasında bulunan Denizli, yaklaşık olarak bir milyon nüfusa ulaşmıştır. Türkiye’nin en büyük on birinci şehri olan Denizli, Horozu ile ünlenmiştir. Denizli’de, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer bulmuş Pamukkale Travertenleri ve bunun yanında birçok alan bulunmaktadır . Aynı zamanda birçok kaplıca ve doğal güzellikleri de içinde barındırmaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikler ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarabilen Denizli’de nereleri gezmeliyiz?

 • Pamukkale Travertenleri
 • Kleopatra Havuzu
 • Horoz Heykeli
 • Bayramyeri Meydanı
 • Tarihi Kaleiçi Çarşısı
 • Bağbaşı Yaylası ve Teleferik
 • Denizli Ufo Müzesi
 • Pamukkale Hiearapolis Arkeoloji Müzesi
 • Atatürk Evi
 • Folklorik Bez Bebek Müzesi
 • Karahayıt Kaplıcaları
 • Tekkeköy Kaplıcası
 • Sarayköy Kaplıcaları
 • Çizmeli Kaplıcaları
 • Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları
 • Honaz Daği Milli Parkı
 • Yeşildere Şelalesi
 • Güney Şelalesi
 • Kaklık Mağarası
 • Keloğlan Mağarası
 • Işıklı Gölü
 • İnceğiz Kanyonu
 • Tokalı Kanyonu
 • Denizli Nikfer Kayak Merkezi
Denizli
Denizli

Denizli’de daha birçok gezilecek yer sıralayabiliriz. Öncelikle bu yerlerin özellikleri neler, nasıl ulaşım sağlanır. Şimdi bunları tek tek yakından inceleyelim.

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Denizli’ye olan uzaklığı 18 km olan Pamukkale Travertenleri, her bireyin ziyeret etmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Şüphesiz herkes tarafından tanınan bu doğal güzellik, pamuğa benzeyen doğal görüntüsü ile herkesi şaşkına çevirmeyi başarmıştır. Doğal oluşumlu bir güzellik olduğu için UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almayı başarabilmiştir. Bu açıdan yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla ziyaret edilmektedir.

Pamukkale
Pamukkale

Beyaz Cennet olarak bilinen bu doğal güzellik, 50 metre yüksekliğe, 3 km uzunluğa ve 250 – 600 metre genişliğe sahiptir. Termal kaynaklar sayesinde oluşan Pamukkale Travertenleri, içerisinde birçok sodyum, sülfat magnezyum, demir, potasyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Burada ki suyun sıcaklıkları yaklaşık 35 ve 100 derece arsında değişmektedir. Bu şifalı suların birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Buraya gelenler mutlaka burada bulunan sulara girerek şifa aramaktadırlar.

Kleopatra Havuzu
Kleopatra Havuzu

Kleopatra Havuzu

Antik Havuz olarak da bilinen Kleopatra Havuzu, hemen Pamukkale Travertenlerinin yanında yer alan Hierapolis Antik Kentinde bulunmaktadır. Sahip olduğu sıcaklık ile hem yazın hem de kışın yüzme imkanı sunmaktadır. Bu özelliği ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında burayı boş görmek imkansızdır.

READ  Buldan Gezilecek Yerler
Denizli Kleopatra Havuzu
Denizli Kleopatra Havuzu

Turistler tarafından oldukça merak edilen bu havuz, Roma İmparatorluğundan bugüne kadar ulaşan bu havuz UNESCO Dünya Miras Listesinde yer bulmayı başarmıştır. Romalılar bu havuzu zamanında bir sağlık merkezi olarak görmüşlerdir. Buraya gelen her birey sağlığına kavuşturmuşlardır. O zamanlar yaşanan bir deprem ile birlikte orada bulunan bütün yapıların çukurun içine yıkılması ile sodalı su burada birikmeye başlamış ve bu havuz oluşmuştur.

Hierapolis Antik Kenti Havuzu
Hierapolis Antik Kenti Havuzu

Günümüzde hala şifalı olduğu bilinen antik havuz, birçok bireyin dertlerine derman olmaya devam etmektedir.

Horoz Heykeli

Denizli’den bahsedince akla ilk gelen şeylerden biri de horozdur. Denizli’nin tam göbeğinde bulunan Horoz Heykeli şehrin simgelerinden biri hale gelmiştir. Bu yüzden yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı olmaktadır.

Horoz Heykeli
Horoz Heykeli

Günümüzde ise şehre biraz daha uzak olacak şekilde konumlandırılmış bir horoz heykeli daha yapılmıştır. Bu heykelin tamamı camdan yapılmıştır. Bu özelliği ile Türkiye’de yer alan nadir heykeller arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Guinnes Rekorlar Kitabına girdiğini de belirtmekte fayda var.

Bayramyeri Meydanı
Bayramyeri Meydanı

Bayramyeri Meydanı

Denizli’de en canlı ve en işlek noktada bulunan bu meydan, tarihi açıdan büyük bir önem taşımaktadır. İzmir, Yunanlar tarafından işgale uğradığı ve kurtulduğu zaman, ilk kurtuluş ateşi bu alanda yakılmıştır. Bu anlamda tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir.

Tarihi Kaleiçi Çarşısı
Tarihi Kaleiçi Çarşısı

Tarihi Kaleiçi Çarşısı

Denizli’nin tam göbeğinde bulunan Tarihi Kaleiçi Çarşısı, Anadolu Selçuklu döneminde ki ilk yerleşim yeridir. Zamanında iç ve dış kaleden meydana gelen surların burada bulunduğu bilinmektedir. Fakat dış surlar günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır. İç surların ise bazı alanlarda bir takım kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı dönemine kadar kullanılan Tarihi Kaleiçi Çarşısı, Denizli’nin en eski yerleşim alanlarından biridir. Çarşının içinde el sanatlarının üretimi gerçekleşmekte ve satışı yapılmaktadır.

Bağbaşı Yaylası
Bağbaşı Yaylası

Bağbaşı Yaylası ve Denizli Teleferik

Merkeze yarım saat uzaklığa sahip olan Bağbaşı’dan teleferiğe binerek Bağbaşı Yaylasına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Teleferik dışında, ücretsiz servislerle de yaylaya ulaşım mümkündür.

Denizli Teleferik
Denizli Teleferik

Teleferik ile kısa bir uolculim yaparken doğanın mükemmel havasına, manzarasına hayran kalabilirsiniz.

Denizli Ufo Müzesi
Denizli Ufo Müzesi

Denizli Ufo Müzesi

İlk önce İstanbul’da açılan bu müze, daha sonra Denizli’ye taşınmıştır. Türkiye’nin ilk, Dünyanın ise dördüncü ufo müzesidir. Bu açıdan önemli bir yere sahiptir.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Antik Kenti içinde bulunan Roma Hamamı gerekli restore çalışmaları ile müzeye dönüştürülmüştür ve hizmet vermeye başlamıştır. Müzede birçok kalıntı sergilenmektedir. Görülmeye layık olan birçok eser sahip olan Pamukkale Hiearapolis Arkeoloji Müzesi birçok kişi tarafından ilgi odağı olmaktadır. Denizli’nin geçmişini aydınlatan bu müzede birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

READ  Çivril Gezilecek Yerler
Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi
Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda parti binası olarak hizmet veren bu yapı, Atatürk’ün Denizli’ye gelmiş ve burada bir gece kalarak adını duyurmayı başarmış aynı zamanda Atatürk’ün evi olarak anılmaya başlanmıştır. Etnografik eserlerin de yer aldığı bu müzede aynı zamanda Atatürk’e ait olan eşyalar da sergilenmektedir.

Folklorik Bez Bebek Müzesi
Folklorik Bez Bebek Müzesi

Folklorik Bez Bebek Müzesi

Balcı Evi Konağı, çıkan yangın sonucu restore edilmiş ve neticesinde Folklorik Bez Bebek Müzesi’ne dönüştürülmüştür. El yapımı bez bebeklerin sergilendiği bu müze Türkiye’de ilk ve tektir. Sadece Türkiye’ye ait olan folklorik bebekler değil, Dünyanın diğer yerlerinden olan folklorik bebekleri de sergilemektedir.

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale Travertenlerinin bir kolu olarak sayılan Karahayıt Kaplıcalarının suyu Travertenlerinkinden farklıdır. Karahayıt Kaplıcalarıın suyu daha sıcaktır ve karbondioksit oranı daha azdır. Sıcaklıkları 425, 500 ve 600 arasında değişiklik göstermektedir. Sıcaklık derecelerinin yükselmesi daha çok şifa sağladığı anlamına gelmektedir. Bu kaplıcaların denize olan yüksekliği tam 950 metredir.

Özellikle yabancı turistler tarafından oldukça rağbet gören Karahayıt Kaplıcaları tam bir şifa merkezi olarak görülmektedir.

Tekkeköy Kaplıcası

Sarayköy ilçesine 20 km ufaklıkta bulunan bu kaplıca, sodalı ve sıcak maden grubuna dahil edilmektedir. Bununla birlikte kükürtlü bir suya sahip olan Tekkeköy Kaplıcası, birçok turistin ilgisini çekmiş durumdadır. Kaplıca bölgesine dahil olan, Romalılardan kalma bir havuz, soyunma alanı ve bir tane de havuz yer almaktadır. Tekkeköy Kaplıcasına geldiğinizde, bu yerlerden istediğiniz gibi yararlanıp, gezip görebilirsiniz.

Sarayköy Kaplıcaları
Sarayköy Kaplıcaları

Sarayköy Kaplıcaları

Denizli’nin en kıymetli ve gözde kaplıcalarından biridir. Merkeze yakınlığından ötürü ve sahip olduğu jeotermal özelliklerden ötürü birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. 80 dereceye yakın bir sıcaklığa sahip olan suyu ile Sarayköy Kaplıcalarının, birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Çizmeli Kaplıcaları

Yeniköy olarak da bilinen bu kaplıcanın merkeze olan uzaklığı 38 kilometredir. Mineral açısından çok zengin olan bu şifalı su, birçok hastalığın dermanıdır.

Akköy Gölemezli Gölemezli Çamur Kaplıcaları

Denizliye 25 km uzaklıkta konumlanmış çamur kaplıcası Pamukkale ilçesine bağlı olduğu bilinmektedir. Birçok deri hastalığına iyi geldiği söylenen bu kaplıcalar her sene birçok yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir.

Honaz Dağı Milli Parkı
Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı

Ege’nin en yüksek daği olan Honaz Dağı 1995 senesinde milli park ilan edilmiştir. Çok fazla bitki çeşitliliğine sahip olan bu milli parkta, özel iklim koşulları görülmektedir. Bu yüzden çok daha fazla bitki türü bulunmaktadır. Aynı zamanda içinde birçok hayvan barındırmakta ve onlara ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu şelaleleri ve doğal güzellikleri ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

READ  Sarayköy Gezilecek Yerler
Yeşildere Şelalesi
Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi

Ağlayan Kaya Şelalesi olarak da bilinen Yeşildere Şelalesi, Denizli’nin sahip olduğu en eski yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Yemyeşil bir doğaya ve manzaraya ev sahipliği yapan bu şelale, alabalık tesislerine de ev sahipliği yapmaktadır. Hem doğanın tadını çıkarmak hem de güzel yemekler yiyebilmek için turistler tarafından çok fazla ziyaret edilmektedir.

Güney Şelalesi
Güney Şelalesi

Güney Şelalesi

Cenneti andıran bu şelale doğal güzelliği ile gelen herkesi etkisi altına almayı başarmaktadır. Birinci dereceden sit alanı olarak korunan bu şelale, tam 20 metre yükseklikten Büyük Menderes’e dökülmektedir. Denizli Gezilecek Yerler Şelalenin suyunda çok fazla kireç bulunduğu için etrafında birçok kalkerli basamaklar meydana gelmiştir.

Kaklık Mağarası
Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Denizli Gezilecek Yerler 

Honaz ilçesine bağlı olan Kaklık Mağarası, bulunan yer altı deresinin zaman içinde tavanında çökmelerin oluşması ile ortaya çıkmıştır. Buradan çıkan suyun şifalı olduğu kabul edilmekte ve cilde çok iyi geldiği söylenmektedir.

Keloğlan Mağarası
Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası

Rivayete göre, çok zaman önce köse bir insan bu mağaraya gelmiş ve burada uyumuş. Uyandığı zaman ise saçları çok uzamış. Yine bir rivayete göre her kim bu mağarada kalırsa, upuzun saçlarının olacağına inananılarmış. Bu yüzden Keloğlan Mağarasının saç ve sakal problemlerine iyi geldiği söylenmektedir.

ışıklı gölü
ışıklı gölü

Işıklı Gölü

Çivril Gölü olarak bilinen bu göl, doğal tatlı su gölü olarak varlığını sürdürürken 1968 yılında bir baraj gölü haline getirilmiştir. Birçok tatlı su balığına ev sahipliği yapan bu gölün çevresinde birçok köy bulunmaktadır.

İnceğiz Kanyonu
İnceğiz Kanyonu

İnceğiz Kanyonu

Denizli ve Muğla arasında bir sınır olan bu kanyonun diğer ismi Arapapıştı Kanyonudur. Sahip olduğu muazzam seyir manzarası ile mükemmel bir görsel şölen sunmaktadır. Denizli Gezilecek Yerler  Tekne turlarının yapıldığı bu alan, turistler tarafından çok fazla ilgi görmektedir.

Tokalı Kanyonu
Tokalı Kanyonu

Tokalı Kanyonu

Akdağ adı ile anılan Tokalı Kanyonu, Türkiye’nin en derin kanyonlarından biridir. Macera tutkunları turistlerin ilgisini çeken bu yerde ilerlemek çok zordur. Gerektiği yerde tırmanmak, gerektiği yerde yüzmek gerektiğinde ise sürünmek gerekecektir. Çünkü çok zorlu bir yapıya sahiptir. Denizli Gezilecek Yerler arasında Kanyonu boydan boya yürüyerek tamamlamak tam olarak 8 saat sürmektedir.

Denizli Nikfer Kayak Merkezi
Denizli Nikfer Kayak Merkezi

Denizli Nikfer Kayak Merkezi

Denizli’de kış vakti gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olan Nikfer Kayak Merkezinde kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca teleferik ile bembeyaz karın muhteşem görüntüsünü seyredebilirsiniz. Bunun yanında birçok aktiviteye katılarak gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Denizli Gezilecek Yerler Merkeze çok uzak olmamasından ötürü halk tarafından ilgi gören Nikfer Kayak Merkezini girmeden Denizli’ den ayrılmayın.

Denizli’de Görülecek Diğer Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz