Image default
Denizli

Sarayköy Gezilecek Yerler

Denizli Sarayköy denilince ilk aklımıza gelen tabi ki şifa dolu kaplıcalarıdır. Eğer ki yol üstünde dahi olsanız hem dinlenmek için hem de şifa özellikli kaplıcalardan yararlanmak için mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Özellikle çamur kürünü denemeden lütfen ayrılmayın. Peki, Sarayköy gezilecek yerler nerelerdir?

Sarayköy
Sarayköy

Sarayköy Ulaşımı ve Komşu Şehirlere Olan Uzaklığı

İşte, Sarayköy ulaşımı ve komşu şehirlere olan uzaklığı, aşağıda sıralayacağımız gibi Denizli birçok şehir ile komşu durumundadır.

  • Denizli – Sarayköy uzaklığı 23 km,
  • Aydın – Sarayköy arası uzaklığı 106 km,
  • İzmir Sarayköy arası uzaklığı 204 km,
  • Afyon Sarayköy arası uzaklık 240 km,
  • Manisa Sarayköy arası uzaklığı ise 186 km’dir.

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Aydın Dağları ve Menteşe Dağları arasında akan Büyük Menderes nehri ile aynı adı alan ova üzerine yerleşmiş bulunur.

Hadi! Sarayköy’ ün Tarihini Öğrenelim

Sarayköy Tarihi
Sarayköy Tarihi

Genellikle Sarayköy İlçe merkezinin olduğu geniş ova, bataklık, balçık ve bir göl halindeydi ve burası ‘Sarıgöl’ olarak geçiyordu. Daha sonra bu alanda Buldan yolu üstünde ‘Bayramyeri’ denilen bir adacık meydana geldi. Oluşan bu adacığa “Sarıbey” isimli bir aşiret ağası yerleşti. Bu aşiret, Oğuz Türklerinden olduğu söylenir, aşiretin geçim kaynakları hayvancılıktı. Sık sık yer değiştirdiklerinden bu topluluğa Yörük adı veriliyordu. Kısacası Sarayköy, adını buraya yerleşen “Sarıbey” aşiret reisinden almıştır. Sonraki zamanlarda adı Sarıgöl ve daha sonrasında da Sarayköy olarak değişmiştir.

READ  Denizli Cafeleri : Denizli'de Görülecek En İyi Kafeler

Kanuni Sultan Süleyman zamanında, yaklaşık 1520 yıllarında, Sarayda görevli olan ve kendini seyyah olarak tanıtan kişi, bir gün Acısu köyüne yolu düşer ve burada bir gece kalır. Ertesi gün yoluna devam eden seyyah pazar yerinde, mallarını satmak için bekleyen köy kadınlarını görür. Saray mensubu görevli bir ferman yazdırır ve bir gece kaldığı köydeki pazar yerindeki tepeye yazdırdığı fermanı bağlatır. Bağlanan bu fermanı merak eden köylüler, fermanda ‘ Burada Cumartesi günleri pazar kurulması’ diye yazıldığını görürler. O yıllardan beri her Cumartesi günü pazar kurulmaya devam eder. Bu pazar daha sonraki zamanlarda tanınıp, ünlenmiştir ve hatta Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bile yer almaktadır.

Denizli Sarayköy’e Genel Bakış Olarak İnceleyelim

Denizli Sarayköy Efe Meydanı
Denizli Sarayköy Efe Meydanı

Sarayköy ilçe merkezinin kuzey bölgesinden Büyük Menderes nehri geçtiğinden, Sarayköy ovası, sulu tarımın yapılabildiği oldukça verimli bir arazidir. Genel olarak kayısı, erik ve şeftali üretimi yaygındır. Yörede Akdeniz iklimi hakim olduğu için seracılık yapılması da uygundur.

İklimden kaynaklı yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer. İlçede ekonomik olarak en çok dokumacılık yapılmaktadır. Sarayköy çevrelerinde de ham bez üretimi ve desenli baskılar yapılarak çarşaf ve nevresim üretilmektedir. Ayrıca her yıl bu bölgede kış turizmin hareketlenmesi için Ocak-Şubat aylarında deve güreşleri yapılmaktadır. Sizlerde kış aylarında bu ilçeye yolunuz düşerse, deve güreşlerini izlemek üzere gelin deriz.

Sarayköy Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sarayköy’ e gelirseniz aşağıda belirteceğimiz yerleri kesinlikle gezmenizi öneririz. Bu yerler:

Ahmetli Köprüsü

Ahmetli Köprüsü
Ahmetli Köprüsü

İlçe merkezine bağlı, Büyük Menderes Nehri üzerinde kurulan Ahmetli köprüsünün çok eski bir tarihi vardır. Dört adet yuvarlak kemeri olan köprü tamamıyla traverten malzemeden yapılmıştır. Birinci Dünya Savaşı zamanında zarar gören köprü yakın zamanda köprü ayakları dahil onarılmıştır. Fakat yakınına başka köprü yapıldığı için saf dışı kalmış ve şimdilerde kullanılmamaktadır.

READ  Buldan Gezilecek Yerler

Sarayköy İstasyonu

Sarayköy İstasyonu
Sarayköy İstasyonu

İlçe merkezindeki istasyon, 1867 yılında İngiliz şirketi tarafından yapılmıştır. İzmir-Aydın demiryolu hattı üzerinde kullanılmak üzere yapılmıştır. Günümüzde bu istasyon maalesef kullanılmıyor.

Sultan Sarıbaba Türbesi

Sultan Sarıbaba Türbesi
Sultan Sarıbaba Türbesi

İlçe merkezinde Tekke mahallesinde yer alır. Aynı zamanda 18. ya da 19. yüzyılda yapıldığı rivayet edilmektedir. Türbe, Anadolu’nun Türkleştirilmesi sırasında Horasan’dan gelerek bu bölgeye yerleşen Sarı Baba’ya aittir. Türbe, birbirine bitişik iki sekizgen planlı odadan oluşmuştur. Her sene turist olarak çok sayıda kişi, bu türbeyi ziyaret etmektedir. Sultan Sarı Baba türbesi 2012 yılında orijinal haline uygun olarak yeniden restore edilmiştir.

Tekke Camisi

Tekke Camisi Denizli Sarayköy Gezilecek Yerler
Tekke Camisi Denizli Sarayköy Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde Tekke Mahallesi’nde bulunmaktadır. Caminin Osmanlı döneminde yani 1900’lü yıllarda yapıldığı söylenmektedir. Caminin bahçesinde Sultan Sarı Baba türbesi de bulunmaktadır. Bahçenin yanındaki alanda 1800 ile 1912 yılları değişen tarihi mezar taşları bulunmaktadır. 2012 yılında aslına uygun restore edilen Sultan Sarı Baba türbe ile birlikte cami de onarılmıştır.

İn Hamamı Ilıcaları

İn Altı Ilıcaları
İn Altı Ilıcaları

Ilıcalar, Denizli-Aydın karayolu üzerinde yer alır. Halk arasında Tekke hamamının yakınında yer alan ılıcalara ‘Kokar Hamamı’ da denilmektedir. Termal su, yüzeye yakın bir yerden çıkar ve 90 derece sıcaklığa sahiptir. Ayrıca termal su sıcaklığı, 38-40 dereceye ulaştığında termal tedavilerde kullanılabilmektedir. Bu bölgede kuyulardan ve sondaj sonucu çıkan termal suların sıcaklığı 140 dereceye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca çıkan bu sıcak sular, seraların ısıtılması için de kullanılmaktadır.

Kaplıcaların Sağlık Açısından Çeşitli Hastalıklara Da İyi Geldiği Söylenir. Bu Hastalıklar Nelerdir?

İn Altı Kaplıcaları
İn Altı Kaplıcaları
  • Romatoid, artrit ve ankilozan olmak üzere romatizmal hastalıklar,
  • Kronik bel ağrısı,
  • Eklem Hastalıkları,
  • Yumuşak doku hastalıkları gibi.

Bu hastalıkların dışında kaplıcada bu sonuç alınabiliyor.

Kesinlikle Denizli’ye gelirseniz mutlaka Sarayköy gezilecek yerler nelerdir diye yaptığınız taramada yukarıda bahsettiğimiz yerleri gezmeyi ihmal etmeyin.

READ  Acıpayam Gezilecek Yerler | Doğal ve Tarihi Güzellikleri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz