Image default
Denizli

Çameli Gezilecek Yerler

Çameli Gezilecek Yerler Çameli Denizli‘nin 107 km uzaklığındaki ilçesidir. İlçenin Muğla ile sınırı vardır ve Fethiye’ye de 80 km uzaklıktadır. Şehirlerarası karayolları üzerinde olmadığı için özel bir rota oluşturulmadan ilçeye gidilmez. Ancak yeşil alanları, temiz havası, irili ufaklı gölleri ile huzurlu bir gezi için uygun alternatiflerden biridir. Çameli İlçesinin gezilecek yerleri hakkında aşağıda bazı bilgiler verilmiştir.

Çameli
Çameli

Paşa Deresi Mesire Alanı

Çameli merkezinde bulunan bir mesire alanıdır. Paşa Deresi Parkı olarak bilinen alana halkın oturabileceği ve yürüyüş yapabileceği alanlar, piknik alanları, çocuk parkları, spor aletleri, su deposu, peyzaj düzenlemesi eklenmiş, gerekli aydınlatma sistemleri kurulmuştur. İlçe halkı ve misafirler için temiz havada derenin şırıltısını dinleyerek hoş zaman geçirilebilecek bir imkan oluşturulmuştur.

Çemeli Paşa Deresi Mesire Alanı
Çemeli Paşa Deresi Mesire Alanı

Fotoğrafçılık ve çadır kampı gibi hobilerin gerçekleştirilebileceği bu mesire alanında her an bir sincapla karşılaşmak mümkündür. Paşa Deresi Mesireliği toplam 9 bin metrekarelik bir alanı kapsar.

Yörük Oturağı
Yörük Oturağı

Yörük Oturağı

Çameli’ye 5 km uzaklıktaki Yörük Oturağı, çam ağaçları içinde sakin ve huzurlu bir mesire alanıdır. Çameli’nin bulunduğu alanın kuşbaşı olarak gözlenebildiği bir yaylada yer alır. Bozulmamış doğası ile ziyaretçilerine natürel güzellikler sunar.

Kız Tüydü

Kız Tüydü adı verilen bölge rafting ve trekking için çok uygun imkanlar sunar. El değmemiş ve hiç bozulmamış doğası görülmeye değerdir.

Denizli Çameli Mesire Alanı
Denizli Çameli Mesire Alanı

Efsaneye göre buradaki otlaklarda hayvanlarını otlatan genç ve güzel bir kıza eşkıyalar musallat olur. Eşkıyalardan kurtulmak için kaçarken karşısına derinliklerinden bir derenin aktığı bir uçurum çıkar. Karşıya atlaması zordur çünkü bulunduğu yerde dere yatağı genişlemiştir.

READ  Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Ama eşkıyalar yaklaşınca başka çaresi kalmaz ve karşıya atlamayı dener. Genç kız karşı kayaya ulaşır ama kayanın ıslak ve yosunlu olması nedeniyle kayarak aşağıya düşer ve kısa sürede gözden kaybolur. Bölgenin adı da bu hikayeden gelir.

Karabayır ve Kirazyayla köyleri arasındaki bu bölgenin gezilmesi, rafting ve trekking gibi aktivitelere katılması tavsiye edilir.

Çameli Emecik Kanyon
Çameli Emecik Kanyon

Emecik Kanyon (Sazak Kanyonu)

Sazak Kanyonu da trekking için uygun merkezlerden biridir. Muazzam güzellikte doğa manzaralarına sahiptir. Kanyonda bir mağara, üç tane şelale, buz gibi içme suları, yüzme için uygun doğal havuzlar bulunur. Alabalık ve çeşitli çay balıkları bulunduğu için olta balıkçılığı yapılabilir. Kavak ve çam ağaçları ile birlikte ismini bile bilmediğimiz onlarca ağaç ve bitki çeşidi burada bulunur.

Çameli Sazak Mağarası
Çameli Sazak Mağarası

Sazak Mağarası

Sazak Kanyonu içinde bulunan bu mağara Karabayır Çayı üzerindeki sarkıt ve dikitlerden oluşur. Bahsedilen sarkıt ve dikitler bazı yerlerde 5-6 metre uzunluğa ulaşır. mağarayı görmek için düzenlenen yürüyüşlere katılarak buradaki muhteşem güzellikleri görmek mümkündür.

Çameli Kibyra Antik Kenti
Çameli Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti

Denizli Çameli’ye 23 km uzaklıkta bulunan bu kentteki kalıntılar çok fazla bozulmadan günümüze gelmiştir. Buraya günübirlik kültür turları yapılır. özellikle Fethiye, Marmaris ve Muğla çıkışlı gezi turlarının uğrak yeridir ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Çameli Gezilecek Yerler

Çameli Tarihi Yerleri
Çameli Tarihi Yerleri

Tarihte ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunan şehir günümüzde de Gölhisar – Antalya, Denizli – Burdur – Fethiye yollarının kesiştiği bir kavşak yanındadır.

İmamlar Gediği

Tertemiz bir haya, şırıl şırıl akan bir çaya ve doğal bir bitki örtüsüne sahip olan bu yerde de bir mesire alanı bulunur. Bölge halkının piknik alanı olarak kullandığı yerde kamp çadırları da kurulabilir.

Özellikle bahar aylarında gezilip görülmesi önerilir.

READ  Buldan Gezilecek Yerler
Çameli Yaylacık Dağı Yamaç Paraşüt Pisti
Çameli Yaylacık Dağı Yamaç Paraşüt Pisti

Yaylacık Dağı Yamaç Paraşüt Pisti

Yaylacık Dağı, 2150 metre yüksekliği olan bir dağdır. Harika bir bitki örtüsüne sahip olan dağ doğal güzelliklerini korumaktadır. Yamaç paraşütü pistleri ile dağın dört bir yanına uçuş mümkündür.

Turizm bölgelerine yakın olması nedeniyle çok sayıda ziyaretçi ağırlar.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

1 Yorum

Salih 2 Aralık 2020 at 22:23

Emeğinize sağlık aydınlatıcı oldu çok tşk ederiz

Cevapla

Yorum Yaz