Image default
Denizli

Bekilli Gezilecek Yerler

Denizli’nin Bekilli ilçesine, eğer ki yolunuz düşerse yetiştirdikleri üzümlerden pekmez, sirke ve şarap elde eden yöre halkından satın almayı unutmayınız. İlçede yer alan ünlü Poyrazlı camisindeki sancağı görmeden ilçeden ayrılmamanızı öneririz. Sonradan pişman olup, üzülebilirsiniz. Hatta antik dönemde şarap tanrısı olarak bilinen Dionysos’un Bekilli ilçesinde yaşadığı rivayet edilir. Peki, Bekilli gezilecek yerler nerelerdir? İşte Bekilli hakkında genel bilgiler…

Bekilli
Bekilli

Çevre İllerle Bekilli Arasındaki Ulaşım

Denizli Bekilli’ ye yolunuz düştüğünde çevre illere olan uzaklığı öğrenerek bilmediğiniz güzellikleri de ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle gezinize ayrı bir farklılık katabilirsiniz.

Komşu olan iller ve ilçeleri sıralayacak olursak;

  • Denizli Bekilli arası uzaklık 86 km.
  • Uşak Bekilli arası uzaklık 83 km.
  • Çal Bekilli arası uzaklık 23 km.
  • Karahanlı Bekilli arası uzaklık 16 km.

Denizli’ de Bekilli gezilecek yerler arasında başı çekmektedir. Uğradığınızda asla unutamayacağınız geziler arasında yer alacaktır.

Bekilli’yi Tarihiyle Daha Yakından Tanıyalım Mı?

Bekilli Tarihi
Bekilli Tarihi

Yerleşim tarihi, Osmanlı dönemine dayanır, daha eski tarihi ile ilgili fazla bilgi bulunmamaktadır. İlçe, Osmanlı döneminde Afyonkarahisar Sancağına bağlı bir köy idi. Ayrıca1884 yılında İzmir‘e, ilerleyen zamanlarda Denizli iline bağlanmıştır.1910 yılında bucak yapılmıştır ve bir süre Çal ilçesine bağlı kalmıştır. Günümüzde 1987 yılında ise ilçe olarak anılmaya başlanmıştır.

Bekilli’ye Genel Bakış

Bekilli Gezilecek Yerler
Bekilli Gezilecek Yerler

Bekilli ilçesi, Ege bölgesinin İç Ege bölümünde yer alırken, ilçenin rakımı 850 metre civarındadır. Tepelerle çevrili Bekilli’nin güneyinde yer alan Asar Tepesi’nin kuzeyinde Aslankara tepesi bulunmaktadır. İlçe merkezi diğer ilçelere göre oldukça engebelidir. Tarıma elverişli arazisi oldukça azdır. İlçe merkezinin güneyinde 5 km güneyinden Büyük Menderes nehri geçmekte. Nehrin aktığı vadinin zeminin uygun olmamasından dolayı sulamada dahi kullanılamamaktadır. Bölgede karasal iklim hakimdir, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır.

İlçe verimsiz arazilerden dolayı dışarıya göç vermektedir. Yalnız ilçe şarabı, üzümü ve pekmezi ile ünlüdür. Çünkü ilçede çoğunlukla üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca ilçede vişne, karadut, böğürtlen ve nar gibi meyve şarapları da üretilmektedir.

Bekilli Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Denizli’ye geldiğinizde Bekilli gezilecek yerler adı altında sayacaklarımızı da not etmeyi lütfen unutmayınız.

Medele Taş Evleri

Medele Taş Evleri
Medele Taş Evleri

İlçe merkezinde yer alan Yeşiloba mahallesinin eski adıdır ‘Medele’. Antik dönemde Motella kentinin bu çevrede olduğu düşünüldüğü için buraya Medele adının verildiği söylenir. Bu mahallede bulunan taş evler Cumhuriyet döneminde yapılmıştır. Taş evlerin duvarında hangi ustanın yaptığı ve tarihi yazılmıştır.

Poyrazlı Tarihi Sancak

Poyrazlı Tarihi Sancak
Poyrazlı Tarihi Sancak

İlçe merkezine bağlı olan Poyrazlı mahallesinde bir tane sancak vardır. Sancak, Kurtuluş Savaşında Poyrazlı Mahallesine bırakılarak emanet edilmiştir. Bundan dolayı mahalle halkı bu sancağa gözü gibi bakmaktadır. Yaklaşık olarak 240 yıllık olan sancak, 106 yıldır yöre halkı tarafından korunmaktadır. Bu sancakta peygamberin, 4 halifenin isimleri ve Fetih süresi yazılı olduğu görülmektedir. Sancağın üzerindeki yazılardan ve desenlerden savaş sancağı olduğu düşünülmektedir. Şimdilerde sancak cam içinde korumaya alınmıştır. Kesinlikle bu sancağı görmek için Poyrazlı Mahallesinde bu camiyi ziyaret ediniz, hayranlıktan yanından ayrılamayacaksınız.

Bekilli Asar Tepe (Pepuza)

Pepuza Antik Kenti
Pepuza Antik Kenti

Asar Tepesi, Çal ve Bekilli arasındadır. Çevreye oranla oldukça yüksek bir tepe olan Asar Tepesi, antik dönemde, Frigya bölgesinde Lydia’ ya komşu bölgesiydi. Aynı zamanda bağcılık ve şarapçılık bu bölgede oldukça önemlidir. Çünkü Dionysos, şarap tanrısının Asar Tepesi civarında olduğu söylenir. Antik dönemde önemli tanrılardan biri olan güneş müzik ve sanat tanrısı Apollon’da bu bölgede izlerinin olduğu dile getirilmektedir. Özellikle bu yöre antik dönemden oldukça izler taşımaktadır.

Bekilli’ye geliniz ve antik çağın kalıntılarını gözünüzle görün. İnanın pişman olmayacaksınız.

Ayrıca Denizli iline bağlı Buldan ilçesi hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

 

 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Serinhisar Gezilecek Yerler

Sinem

Sarayköy Gezilecek Yerler

Buket Destina

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Sinem

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Sinem

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Sinem

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Sinem

Çivril Gezilecek Yerler

Buket Destina

Çardak Gezilecek Yerler

Buket Destina

Çameli Gezilecek Yerler

Sinem

Yorum Yaz