Image default
Denizli

Buldan Gezilecek Yerler

Ege bölgesinde bulunan Denizli ilinin en önemli ilçelerinden olan Buldan, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve adı ile anılan Buldan bezleri ile tanınıyor. Peki, Buldan gezilecek yerler nerelerdir? Buldan hakkında genel bilgiler nelerdir? İşte, Buldan ile ilgili tüm detaylar…

Buldan
Buldan

Buldan Hakkında Bilgi

Buldan ilçesi, şehir merkezine 42 km. mesafede bulunmaktadır. Özellikle tüm dünyanın gözdesi olan Buldan bezinin üretildiği ilçenin tarihi, MÖ 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. İlçe Perslerden Lidyalılara, Romalılardan Bizanslılara kadar çeşitli medeniyetlerin egemenliği altında bulunmuştur. Aynı zamanda şehirde Rum ve Osmanlının izlerini taşıyan ahşap evler ve her türlü tekstil ürünün satıldığı yöresel çarşılar bulunmaktadır.

Buldan’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

İlçenin Görülmeye Değer Yerleri
İlçenin Görülmeye Değer Yerleri

Buldan, başta kaplıca ve tarihi yerleri olmak üzere, misafirlerinin ilgisini çeken çok sayıda görülmeye değer yere sahiptir.

Buldan gezilecek yerler şunlardır;

Yenice Kaplıcaları

Yenice kasabasındaki yenice kaplıcaları, ilçe merkezine 6 km mesafede bulunmaktadır. Kaplıca, deri hastalığı, damar sertliği, kalp ve romatizma hastalıkları olan kişiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Kaplıcaların 44 dereceye ulaşan sıcak suları, daha birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır.

Süleymanlı Yaylası ve Yayla Gölü

Yayla Gölü
Yayla Gölü

Kamp yapmak isteyenler için çok güzel imkanları olan yayla ve göl, ilçe merkezine 8 km. mesafededir. Muhteşem manzarası ve sessiz ortamı, misafirlerin tercih nedeni oluyor. Tabii göl kenarındaki restoranlarda yemeklerin tadına bakılırken, çok değişik kuş türleri de izlenebiliyor. Ayrıca, konaklama için gölün kıyısında oteller de mevcut.

İçme Deresi

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı suyu bulunan içme deresinin, ilçeye uzaklığı ise 5 km. civarındadır

READ  Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti
Tripolis Antik Kenti

Helen uygarlığında üç kent anlamında olan antik kent, Yenice kasabasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Antik kentte bulunan tiyatro 8 bin kişilik olarak inşa edilmiştir. Antik kentin içinde bu güne kadar bozulmadan gelmiş birçok sur ve hamam da bulunmaktadır.

Kestane Deresi Parkı

Özellikle dere, restoran ve çay bahçeleri ile huzur ve keyifli zamanlar sunan bir ortama sahip. İlçe merkezine bir km. mesafesi de, çok sayıda kişinin gelmesine neden olmakta.

Kestane Deresi Parkı
Kestane Deresi Parkı

Ayrıca tarihi Buldan evleri ile sazak dağı da vakit ayırılarak gezi rotasına eklenmelidir. Özellikle Sazak dağı, doğa tutkunları için muhteşem manzara ve tertemiz havası ile ideal doğa yürüyüşü imkanı sunmaktadır.

Buldan gezilecek yerler hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra ilçeye ulaşımı, nerede kalınır ve Buldan’da ne yenir, detaylandıralım…

Buldan’da Ne Yenir?

Ege bölgesinin dünyaca ünlü yemek çeşitlerini misafirlerine sunan Buldan, kendine özgü lezzetleri ile de çoğunlukla beğenilmektedir.

Buldan’da yenmesi tavsiye edilen lezzetler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çörek dolması : Dolma, bayat ekmek kıyma ve ceviz ile yapılmaktadır. Ayrıca asma yaprağının üstünde fırınlanması ise, daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.
 • Oğmaç: Peynir, soğan ve kuru yufkanın kırıntıları ile hazırlanmaktadır.
 • Göce: Sarımsaklı yoğurt ve özellikle kaynamış taş değirmen buğdayından hazırlanmaktadır.
 • Balcan Soğan: biber ve patlıcan közde pişiriliyor, daha sonra peynir, soğan, nar ekşisi ve domatesle birlikte dürüm halinde tüketiliyor
 • Çağla dürümü: Havanda dövülen taze çitlembik ile çağla, yeşil soğan, peynir, zeytin ve haşlanan yumurta ile dürüm haline getirilerek sunulmaktadır.

 • Buldan simidi: Simit daha sıcakken ikiye kesilerek içine tereyağı eklenmekte, daha sonra da hafif bir şekilde tuzlanarak servis edilmektedir.
 • Mantı ve keşkek
 • Pide çeşitleri ve kuyu kebabı
 • Tarhana çorbası ve Arabaşı çorbası
 • Yen böreği
 • Katmer
READ  Çameli Gezilecek Yerler

İlçe sadece yöresel lezzetleri değil, Türkiye mutfağından çok beğenilen lezzetlere de değişik hazırlama yöntemleri ile ayrı bir tat katıyor. İlçede bulgurla yapılan çiğ dolmanın lezzeti de ülkemizde oldukça yaygın durumdadır.

Buldan Ulaşım
Buldan Ulaşım

Buldan’a Nasıl Gidilir?

Buldan’a gitmenin en uygun yolu öncelikle Denizli’ye ulaşmaktır. Denizli’ye otobüs firmalarının seferleri ile ve şahsi araçlarla ulaşmak mümkün oluyor. Şehirden Buldan’a ise, belediye otobüsleri ve minibüslerle ulaşılabilmektedir.

Buldan Termal Otel
Buldan Termal Otel

Buldan’da Nerede Kalınır?

Buldan’da konaklamak isteyenler için, değişik özelliklere sahip otel, apart otel ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca ilçenin birçok yerinde kamp yapma için uygun yerler de bulunmakta.

Buldan’a Yakın Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Yorum Yaz