Image default
Denizli

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Denizli’nin gezilmesi gereken ilçeleri arasında Bulgar göçmeni halka sahip olan Bozkurt ilçesi bulunur. Denizli’ye 50 km’den fazla uzaklığa sahip olan Bozkurt gezilecek yerler bakımından fazla zengin olmayan bir yerdir. Ancak sahip olduğu çeşmeleri, etkinlikleri, kanyonu ve tarihi yerleri ile Denizli ve çevresi tarafından ziyaret alan yerdir.

Bozkurt Denizli
Bozkurt Denizli

Bozkurt’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Bozkurt ilçesi Ters Lale Şenlikleri ve Ofroad Yarışları ile dikkat çekmektedir.

İlçeye şenlik ve yarışlar sebebiyle ya da farklı nedenlerle gelen kişilerin gezmeleri gereken yerler şunlardır;

  • Karakısık Kanyonu
  • Bozkurt Tren İstasyonu
  • Çambaşı Tapınağı
  • Tutluca Meydan Çeşmesi
  • Gurbet Çeşmesi
  • Karagöl

Bozkurt’a gelerek bu mekanları gezip ölümsüz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca yörenin ünlü Avdan Bardağı’nı satın alarak ahşap bardak kullanma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler
Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Karakısık Kanyonu

Bozkurt’a geldiyseniz eğer görmeniz gereken yerler arasında ilçeye bağlı İnceler Köyü’nde bulunan Karakısık Kanyonu’nu mutlaka görmeniz gerekir.. Kanyonda yürüyüş için yapılmış bir yol vardır ve bu yol üzerinden kanyonun büyüleyici güzelliğini izleme şansı bulabilirsiniz. Geçmişte ise kanyona raylar döşenerek kervanların kanyondan geçmesi sağlanmıştır. Hatta Kurtuluş Savaşı zamanında silah taşımak için kanyondan yararlanılmıştır. Milli Mücadele’ye katkı sağlayan bu büyüleyici yeri Bozkurt’a gelerek ziyaret edebilirsiniz ve resim çekinebilirsiniz.

Karakısık Kanyonu
Karakısık Kanyonu

Bozkurt Tren İstasyonu

Bozkurt Tren İstasyonu ilçenin tarihi açıdan önemli olan yerlerindendir. Bu tren istasyonu İngilizler tarafından 1902 yılında yapılmıştır. Tek katlı olan istasyon binası günümüzde kullanılmamaktadır. Ancak 1990 yılında restorasyon yapılmıştır. İstasyonda kantar binası, hangar ve lojman gibi alanlar vardır.

Tren İstasyonu
Tren İstasyonu

Çambaşı Tapınağı

Çambaşı Tapınağı ilçenin dini geçmişine ışık olan bir tapınaktır. Frig tümülüslerinden olan bu tapınak Çambaşı bölgesinde bulunur. Tapınak 6 metre yüksekliğine sahip kuzey ve güney doğrultusunda uzamaktadır. Tümülüs üzerinde yer alan seramiklerde tapınağın Roma Dönemi’nde kullanıldığı anlaşılır.

READ  Sarayköy Gezilecek Yerler
Çambaşı Tapınağı
Çambaşı Tapınağı

Tutluca Meydan Çeşmesi

Tutluca Meydan Çeşmesi Bozkurt’un ilgi çekici yerlerinden birisidir. Betondan yapılan çeşme üzerinde bulunan ay yıldız motifi dikkat çekicidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan çeşme bugünkü görünümüne ise 2014 yılında yapılan yenileme ile kavuşmuştur. Çeşmenin tamamında yeşil (cam göbeği) ve kırmızı renkler hakimdir ve ay yıldız motifiyle çeşme görünümü tamamlanarak etkileyici bir görüntü sergilemektedir. Bozkurt’a geldiğinizde yolunuz Tutluca Mahallesi’ne düşerse bu güzel çeşmeyi de görebilirsiniz.

Tutluca Meydan Çeşmesi
Tutluca Meydan Çeşmesi

Karagöl

Karagöl ilçenin ünlü mesire alanıdır ve ilçe halkı boş zamanlarını göl çevresinde piknik yaparak geçirir. Ağaçlar ve masmavi göl çevresinde doğayla baş başa kalmak isterseniz Karagöl’ü ziyaret edebilirsiniz. Karagöl Çambaşı Köyü’ndedir.

Denizli Bozkurt Karagöl
Denizli Bozkurt Karagöl

Gurbet Çeşmesi

İlçenin doğayla baş başa kalma imkanı veren mesire alanlarından birisi de Gurbet Çeşmesi’dir. Bu mesire alanı durmadan akan temiz suyu ve çeşmesi sebebiyle bu isimle anılır. Ayrıca Kurban Mesire Alanı olarak da bilinir. Denizli’den ya da ilçenin kalabalığından sıkılanların tercih ettiği yerlerdendir. Sizlerde kalabalık şehir gürültüsünden sıkıldıysanız Gurbet Çeşmesi’nde dinlenebilirsiniz.

Bozkurt'ta ne yenir
Bozkurt’ta ne yenir
Bozkurt Gezilecek Yerler
Bozkurt Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Yorum Yaz