Image default
Denizli

Honaz Gezilecek Yerler

Honaz Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Honaz Dağı’ndan ismini alan Honaz ilçesi Denizli’ye bağlıdır. Kiraz Festivali ile ünlü olan Honaz gezilecek yerler sayesinde de Egelilerin ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde yaşayan insanların dikkatini çeker. Özellikle yapılan Denizli gezilerinde uğranan Honaz ilçesi doğal ve tarihi gezilecek alanlara sahiptir.

Honaz
Honaz

Bu alanlar arasında şunlar vardır;

  • Honaz Dağı Milli Parkı (Göz Milli Parkı)
  • Saklıgöl
  • Colossae Antik Kenti
  • Kaklık Mağarası
  • Sultan Murat Camisi
  • Honaz Şelalesi

Gezilecek yerlere sahip olan Honaz özellikle sahip olduğu Honaz Meslek Yüksekokulu sayesinde öğrencilerin olduğu dönemlerde hareketlenen bir ilçedir. Özellikle milli park ve mesire alanları hem öğrenciler hem ilçenin yerli halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Honaz Gezilecek Yerler
Honaz Gezilecek Yerler

Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı ilçede gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir. 1995 yılından beri milli park statüsünde olan Honaz Dağı’nda ziyaretçilerin vakit geçirmesi için hazırlanmış olan dinlenme tesisleri vardır. Ayrıca kısa süreli konaklamalar için kullanılabilecek kır evleri bulunur. Honaz halkının piknik yapmak için tercih ettiği alanlardan olan milli park turistlerin de doğa yürüyüşü yapabilecekleri yeşiller arasında bulunan bir alandır.

Honoz Dağı
Honoz Dağı

Ayrıca buraya gezi için gelenler dağın bitki örtüsünü ve yörede bulunan hayvanların türlerini öğrenme şansı bulabilirler. Milli park içerisinde bulunan hayvan türleri maketlerle tanıtılmaktadır. Ayrıca milli park içerisinde çocukların vakit geçirmeleri için hazırlanmış park ve oyun alanları da vardır. Park haftanın tüm günlerinde açıktır ve milli park içerisinde vakit geçirmek isteyenler ücretsiz olarak parka girerek tesislerden yararlanma şansı bulabilirler.

Honoz Milli Parkı
Honoz Milli Parkı

Milli park aynı zamanda Honaz Göz Milli Parkı olarak da anılır ve bu milli parkta her sene ilçenin ünlü kirazı için düzenlenmiş olan festival yapılır. Yöresel festivali merak edenler Mayıs ayı sonunda veya Haziran başında Honaz gezilerini planlayarak festivale katılma imkanı da bulabilirler.

READ  Kale Gezilecek Yerler | Denizli'de Frigya Şehirlerinden

Saklıgöl

Honaz ilçesinde gezilmesi gereken doğal yerler arasında Saklıgöl bulunur. Burası aynı zamanda Yukarı Dağdere Gölü olarak da anılan bir yerdir. Ağaçlarla kaplı yüzen ada şeklindeki göl dikkat çekici bir görünüşe sahiptir. Doğa yürüyüşleri ve piknik için tercih edilebilecek bir mekandır. Göl ilçeye bağlı olan Yukarı Dağdere Mahallesi’nde bulunur. Göl tatlı su gölüdür ve göle ziyarete gelenler tatlı su balığı tutabilirler.

Saklıgöl
Saklıgöl

Colossae Antik Kenti

Honaz ilçesinin görülmesi gereken tarihi yerleri arasında Colossae Antik Kenti bulunur. Antik kent ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunur ve antik kente ulaşmak için toplu taşıma araçları kullanılabilir. Ayrıca merkeze yakın olduğu için yürüyerek ulaşmakta mümkündür. Antik kent Honaz dağının kuzeyinde yer alır. Frig dönemine ait olan antik kent yapıldığı dönemin en önemli dini merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde antik kentte mezarlar, oda kalıntıları ve Osmanlı’dan kalma kale kalıntıları bulunmaktadır. Frig dönemine tanıklık etmek isteyenler Denizli ve Honaz gezilerinde mutlaka bu antik kenti görmelidirler.

Colossae Antik Kenti
Colossae Antik Kenti

Kaklık Mağarası

Honaz’da gezilmesi gereken doğal alanlar arasında ilçenin Kaklık kasabasında bulunan Kaklık Mağarası da bulunur. Bu mağara içerisinde bulunan traverten basamakları nedeniyle halk tarafından Pamukkale Mağarası olarak da anılır. Mağara kükürtlü termal sulara sahiptir ve bu suların cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Mağara klasiği olan sarkıt ve dikitler yanı sıra mağara duvarlarında çıkan sarmaşıklar dikkat çeker. Mağara içerisinde bulunan aydınlatmalar sayesinde ziyaretçiler zorlanmadan gezinme şansı elde edebilirler.

Kaklik Mağarası
Kaklık Mağarası

Sultan Murat Camisi

Sultan Murat Camisi ilçede bulunan Osmanlı Devleti zamanından kalma tarihi mekanlardandır. İlçenin merkezinde bulunan camiyi yaptıranın Sultan II. Murat olduğu bilinmektedir ancak yapılış tarihi konusunda net bir bilgi yoktur. Caminin günümüze belirli bir kısmı sağlam olarak gelebilmiştir.

READ  Acıpayam Gezilecek Yerler | Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Sultan Murat Camii
Sultan Murat Camii

Honaz İlçesi’ne Ulaşım

Honaz ilçesinde bulunan gezilecek yerleri görmek isteyen kişiler ulaşım imkanı merak edebilirler. Şehrin Honaz ilçesine ulaşım Afyon-İzmir, Denizli-Antalya karayolları üzerinden sağlanabilir. Denizli’ye giden kişiler yarım saat aralıklarla ilçe için kalkan dolmuşlara binerek ilçeye gidip gezilmesi gereken yerleri gezebilirler. Honaz Dağı Milli Parkı gibi alanlara ise ilçe merkezinde bulunan toplu taşıma araçlarından yararlanarak ulaşabilirler. Kara yolu ulaşımını kullanmak istemeyen kişiler Denizli’ye uçakla gelerek şehirden kalkan dolmuşlara binip Honaz’a ulaşma şansı da bulabilirler.

Honaz Gezilecek Yerler
Honaz Gezilecek Yerler

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Gezicini

9 Yorumlar

Melik 18 Aralık 2021 at 22:41

aile ile gidilecek çok güzel yerler var ve özellikle sokaklarda gezmek çok iyi ve huzur verici

Cevapla
Nedim coşkun 19 Aralık 2021 at 00:32

Birçok tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir yer gibi görünüyor. Saklıgölün manzarası çok güzel görünüyor. Kaklık mağarası da muazzam görünüyor. Umarım bir gün buraya giderim.

Cevapla
Gökhan 19 Aralık 2021 at 01:07

Çok güzel bir yer herkese tavsiye ederim çok memnun kaldım çok beğendim burayı

Cevapla
Yaşı 19 Aralık 2021 at 11:18

Bencede güzel gezilcek yerler sizin sayenizde tatilimi nerede yapcagima karar verdim

Cevapla
Ayser Dora 19 Aralık 2021 at 12:06

Honaz da ki saklıgöl ün manzarasını çok az yerde bulabilirsiniz. O kadar doğal ki sanki hiç gerçek değilmiş gibi. Aynı zamanda havası da çok temiz.

Cevapla
Barış Geçmen 19 Aralık 2021 at 13:53

Denizli Honaz kırsalı harika coğrafyası ile gizlenmiş bir güzellik edası gibidir. Gerçekten gezmek ve bulunmak adına güzel bir yer diyebilirim.

Cevapla
Ömer 19 Aralık 2021 at 23:38

Yemin ederim Honazı ilk defa duyuyorum. Bu site gerçekten çok güzel. Honaza gelince güzel bir yere benziyor inşallah birgün görmek nasip olur

Cevapla
Fatih 21 Aralık 2021 at 15:30

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer muhteşem ya

Cevapla
Buğra Yanık 22 Aralık 2021 at 15:04

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer muhteşem ya

Cevapla

Yorum Yaz