Image default
Denizli

Çardak Gezilecek Yerler

Çardak gezilecek yerler nerelerdir? İlçeye ulaşım nasıldır, Çardak nerededir ve tarihi hakkında genel bilgiler nelerdir? Coğrafi konum itibari ile bir bölümü Ege bir bölümüyse Akdeniz Bölgesi üzerinde yer almakta olan Denizli , çevresinde pek çok doğa harikası ile sahile yakınlığı ile birlikte uygun iklim itibari ile de oldukça doğal güzelliği de barındırmaktadır.

Denizli Çardak
Denizli Çardak

En çok bilinen Pamukkale Traverteni olsa da Denizli’ de çok fazla doğal güzellikte mevcuttur. Çardak, Denizli ilinde olan bir ilçedir. Denizli il merkezine yaklaşık 56 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çardak ilçesinde yer almakta olan Denizli havaalanı ilçe ulaşımını da geliştirmiştir. Küçük ama güzel ilçe olan Çardak ilçesi içinde barındırmakta olduğu Acıgölle dikkat çekmektedir.

Denizli Çardak Merkez
Denizli Çardak Merkez

Çardak İlçesinin Tarihi

Timur dönemi takiben 1429 yılı bölge Osmanlılar taraflı olarak ele geçirilmiştir. Cumhuriyet dönemi küçük köy olan İlçenin ilk olarak Dinar ile daha sonrasındaysa Honaz, Bozkır gibi bucaklara bağlanmıştır. 1958 yılındaysa, Denizli iline bağlanıp ilçe statüsü olarak değiştirilmiştir.

Çardak ilçe isim kaynağı ise Çardak halkının, daha öncesinde Maymun dağının eteklerinde köyde yaşamlarını sürdürürlermiş. Halk, hayvanları güneş sıcağından korunması için evin ön tarafında ya da yan kısımlarında “Çardak” olarak adlandırılan gölgeliklerden oluşturmuşlar. Bu Türkmen köyü küçük ve güneyinde bulunan kervan yolundan geçmekte olduğundan diğer köylüler tarafından, bu sebeple bu bölgeyi “Çardaklı Köy” olarak isimlendirmelerine sebep olmuşlardır.

Çardak Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Acıgöl

Çardak Gezilecek Yerler Acıgöl
Çardak Gezilecek Yerler Acıgöl

Çardak Gölü gölü olarak da bilinen Acıgöl, Afyon ilçesi Dazkırı ile Çardak arasında bir yerde bulunmaktadır. Söğüt Dağları üzerinden inen suyla beslenmekte olan Acıgöl suları hem acı hem de tuzlu bir göldür.

READ  Beyağaç Gezilecek Yerler

Acıgöl içerisinde barındırmış olduğu sodyum ve sülfat dolayısıyla göl çevresinde kimyasal tesis kurulmuştur. Acıgöl’de en fazla dikkat çeken ise gölün havuzlar şeklinde ayrı ayrı olmasıdır.

Acıgöl’ün oluştuğu havuzların arasında yer alan setler de arabayla veya yürüyüş halinde ilerlemeniz mümkündür.

Çardakhan Kervansarayı
Çardakhan Kervansarayı

Çardakhan Kervansarayı

Denizli ilinde bulunan Çardak ilçesi merkezinde bir kervansaray yer almaktadır.

Kervansaray hakkında en bilinen özellikler ise;

  • 1299 tarihinde Alaaddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir.
  • Sultan hana benzeyen Çardakhan Kervansaray görülmesi gerekli olan güzel tarihi eserler arasında yer almaktadır.
  • Kervansaray oldukça büyük avlu ve 6 bölümden oluşan hanın iç ve dış mimari ile harika güzellik oluşturur.

Günümüzde sağlam şekilde ulaşan Çardak han kervansarayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Çardak Arıburnu Şehitliği

Arıburnu Şehitliği Çardak Gezilecek Yerler
Arıburnu Şehitliği Çardak Gezilecek Yerler

Çardak Arıburnu şehitliği, Lapseki İlçesinde Çardak beldesinde Çanakkale Bursa Karayolunun üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda 1915 Çanakkale Savaşı sırasındaysa Çardak Köyü (Şuan beldedir) Hastane olarak da kullanılmıştır. Buraya 840 yataklı olarak hastane kurulmuştur. Arıburnu Muharebeleri esnasında yaralanan askerler gemiler ile nakil edilmiştir. Ayrıca tedavi sırasında vefat eden 2030 şehit ise buraya defnedilmiştir.

Çardak Beylerli Gölü
Çardak Beylerli Gölü

Beylerli (Çaltı) Gölü

Çaltı gölü Acıgöl’ün 20 kilometre güneyinde yer alıyor. Çaltı Gölü’ nün suyu tatlı ve derinliği de azdır. Özellikle, gölün en dikkat çeken yönü ise içerisinde yaklaşık olarak 200 adet kuş türünü barındırmasıdır. Sizde çaltı gölünü ziyaret ederek kuş türlerinin güzelliğine bizzat tanık olabilirsiniz.

Çardak Ulaşım
Çardak Ulaşım

Çardak’a Ulaşım

Çardak ulaşımı en kolay şekli hava yoludur. Denizli yöresinin hava alanı bu bölgenin ulaşımını kolay hale getirir. Bu sebeple de ulaşım yönünden şanslı bir bölgede yer alıyor.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Yorum Yaz