Image default
Denizli

Tavas Gezilecek Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Tavas adlı yer Denizli ve Muğla yolları arasında yer alan ve tarihi kalıntıları ve çok kültüre ev sahipliği yapması ile bilinen eşsiz bir manzaradır. Tavas gezilecek yerler içinde birçok farklı tarihi yapı, yeşil alanlar, ovalar ve antik kent barındırıyor.

Tavas
Tavas

Gezilecek yerler şunlardır:

 • Barza
 • Didimen ​
 • Sebastapolis Antik Kenti
 • Heraklia Salbace Antik Kenti
 • Kızılcabölük Kasabası
 • Tavas Ovacık Köyü Camisi
 • Tavas Su Kemerleri
 • Medet Höyüğü
 • Tavas Keçeliler Höyüğü
 • Mestan Ağa Cami
 • Tavas Sofular Köyü Cami
 • Tavas Merkez Cami

Bunlar gibi birçok tarihi kalıntıya ve mimariye ev sahipliği yapmış bu yer ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır.

Tavas Gezilecek Yerler
Tavas Gezilecek Yerler

Tavas Barza

Tavasta bulunan bir ova olarak bilinmektedir. Barza ovası olarak geçen bu alan birçok köye de ev sahipliği yapmaktadır. Yolka, Barkıca, Derinkuyu gibi birçok köyün ortak adı olarak bilinen bir alandır. Etrafında dağlara rahatlıkla rastlanabilmektedir. Bu ovanın 2. zamanlarda oluştuğu ve oluşumunda mezoik kalkerlerin etkili olduğu bilinmektedir. Geniş hektarlı alana sahiptir. Güneyi Bozdağ ilçesi ile çevrilidir ve bu eteklerde bulunan alan Barza ovası olarak adlandırılmaktadır. Görülmesi gereken doğal ve eşsiz bir manzaradır.

Tavas Barza
Tavas Barza

Tavas Kızılcabölük Kasabası

Kızılcabölük Kasabası ege bölgesinde yer alan ve 950 m rakıma sahip bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yerinin Orta Asya zamanlarına dayandığı bilinmektedir. Orta Asya’dan Avarların göç ederek kurduğu bir yerleşim alanıdır. Bu alanda önceleri dağınık bir yerleşim mevcutmuş. Halk hayvancılık| yaparak geçimini sağlamaktaymış. Hatta adından söz ettiren bir rivayeti bile bulunduğu söylenmektedir.

Tavas Kızılcabölük Kasabası
Tavas Kızılcabölük Kasabası

Halk obalar şeklinde yaşamaktaymış ve buralarda hırsızlık gibi olaylar görülmekteymiş. Bunun sonucunda bu alanda Kavaklı Cami adında bir cami inşa edilmiş ve halkın burada toplanması sağlanmış. Yani geçmişi olan ve tarihe ışık tutan bir yer olarak temellerini atmayı başarmıştır. Şehir merkezine uzaklığı 50 km mesafededir. Denizli’nin güneyinde yer alan Kızılcabölük Kasabası dağlık ve ovalık alanları içerisinde barındırmaktadır. En yüksek bilinen tepesi ise Çakıroluk adlı tepesidir. Bu alanlarda devam eden kazı çalışmaları her geçen gün farklı bir tarihi aydınlatmakta ve birçok turiste kapılarını açmaktadır. Bu kasabada yaşayan halk geçim kaynağı olarak tekstil, tarım ve küçük el işlemeciliğini ön planda tutmaktadırlar.

READ  Kale Gezilecek Yerler | Denizli'de Frigya Şehirlerinden

Tavas Su Kemerleri

Tavas da en dikkat çeken yerlerden biri ise mükemmel görüntüsü ile su kemerleridir. Bu su kemerleri Tavasın batısında ki bir vadiyi kaynak olarak almaktadır. Yeni dere çayı bu vadiden akar ve birçok su kaynağı ile beslenir. Eski zamanlarda da bu alanı sulama işlemleri için sıkça kullanmışlardır. Yapı olarak sağlam bir yapısı bulunan su kemerlerinde bazı çökmeler meydana gelmiştir. Fakat çökük olmasına rağmen hala ayakta durduğu bilinmektedir. Yer altı uzunlukları bulunmaktadır. Bu su kemerlerinin tahmini yer altı uzunlukları 14 km olarak biliniyor.

Tavas Su Kemerleri
Tavas Su Kemerleri

Heraklia Salbace Antik Kenti

İçerisinde çok sayıda antik kent barındıran Tavas Heraklia Salbace Antik Kenti de içerisinde barındırmaktadır. Üzerlerinde köy yerleşimlerine rastlamak mümkündür. Adını tanrısından almıştır. Eski cağlarda yaşayan Herakles tanrısı adına kurulmuştur. Antik kentin kuruluşu tam olarak bilinmiyor fakat bulunan tarihi kalıntılar sayesinde tahminler yürütülüyor.

Bulunan kalıntılar ele alınarak bu kentin kuruluş zamanında tıp alanında da gelişmeler yapıldığı kanısına varılabilmektedir. Bu alana ulaşmak ve tarihiyle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler Tavas’a uğramalıdır. Tavasın kuzeyinde yer alan Vakıf Köyü Mahallesine ulaşılarak bu alana gidilebilmektedir. Vakıf Köyü Mahallesinden antik kente kalkan minibüslere binmeniz yeterli olacaktır.

Heraklia Salbace Antik Kenti
Heraklia Salbace Antik Kenti

Medet Höyüğü

Denizli ilinin Tavas ilçesine bağlı Medet Köyü sınırları içerisinde yer alan arkeolojik bir höyüktür. Apollonia Salbacea olarak da bilinmektedir. Tavas ovasının en verimli arazileri üzerinde kurulmuştur. Kalıntılar sayesinde adını eski cağlardan aldığı ve sikkeler üzerinde tanrısal motiflere yer verdikleri anlaşılmaktadır. Gizem ve macera dolu olan bu höyüğün her taşı buram buram tarih kokmaktadır. Hadrianus dönemine ait olan tapınaklar ve eserler de çalışmalara sonucu çıkartılmıştır.

Medet Höyüğü
Medet Höyüğü

Mestan Ağa Cami

Tavas ilçesinde yer alan ve uzun asırlık ibadethanelerden biri olarak adından sıkça söz ettirmektedir. Bu ibadethane restore edilmiştir. İçerisinde ahşap işlemelere yer verilmiş ve sanatın incelikleri göz önüne sürülmüştür. Bu caminin Ümmühan Hatun tarafından inşa ettirildiği biliniyor.

READ  Buldan Gezilecek Yerler
Mestan Ağa Cami
Mestan Ağa Cami

Tavas Çevresinde Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz