Image default
Denizli

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Kale Gezilecek Yerler – Kale ilçesi günümüzde Denizli iline bağlı olan bir ilçedir. Tarihteki ismi Tabae olan ilçe Karya Bölgesi olarak adlandırılan bölgede kurulan Frigya şehirlerinden birisidir. Kurulduğu dönem itibariyle Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri tarafından kullanılmıştır. Günümüzdeki Kale ilçesi ise başlarda halk tarafından Tabae Antik Kenti’nin bulunduğu yer üzerine yapılanmıştır.

Denizli Kale
Denizli Kale

Ancak sonrasında antik kent terk edilerek biraz daha ileri kısma ilçe kurulmuştur. Kale ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı Osmanlı devleti zamanında idari merkez olarak kullanılmıştır. Geçmişte önemli bir konumda olan Kale ilçesi geçmişten kalan tarihi eserler açısından zayıf olmasına rağmen yöreye gelenlerin gezebilecekleri birkaç önemli adrese de sahiptir.

Kale ilçesinde gezilebilecek yerler şunlardır;

  • Tabae Antik Kenti
  • Tabae Köprüsü
  • Cevher Paşa Camisi
  • İnceğiz Kanyonu

İlçenin sayıca az tarihi ve turistik alana sahip olması günübirlik geziler sayesinde gezme imkanı tanır. Tabae antik kentini, ilçenin yöresel lezzetlerini ve İnceğiz Kanyonu’nu merak ediyorsanız ilçeye gelebilirsiniz.

Kale Denizli
Kale Denizli

Tabae Antik Kenti

Tabae Antik Kenti ilçenin en önemli turistik yeridir. Doğal kale görünümüne sahip olan Tabae Antik Kenti ilçenin 1 km güneyinde yer alır. Antik kentin Büyük İskender sonrası kurulduğu ve yerleşimin sonraki dönemlerde yaşayan medeniyetler tarafından sürdürüldüğü bilinmektedir.

Tabae Antik Kenti
Tabae Antik Kenti

Ayrıca antik kent yakın döneme kadar da halk tarafından kullanılmış ve sonrasında antik kent terk edilerek ilçe yapılanması başlamıştır. Tabae Antik kenti iki surdan oluşan doğal kaledir. Günümüzde ise bu kale antik kentinden kalan kalıntılar insanların antik kent hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Bu kalıntılar arasında kaya içindeki nişli bina, kaya evler, cami, mezarlar ve köprü vardır.

READ  Sarayköy Gezilecek Yerler
Denizli Kale Antik Kenti
Denizli Kale Antik Kenti

Antik kent Evliya Çelebi Seyahatnamesine ve İbni Batuta’nın eserlerine konu olmuştur. Evliya Çelebi’nin eserinde antik kent içerisinde 300 ev ve 5 mahalleden oluşan ayrıca han, hamam, mescit ve mektep gibi yapılardan oluşan büyük bir kent olarak anlatmıştır. Tarihin ünlü isimleri tarafından anlatılan bu antik kenti görmek isterseniz Denizli Muğla karayolu üzerinden ya da Kale ilçesinden ulaşabilirsiniz.

Tabae Köprüsü
Tabae Köprüsü

Tabae Köprüsü

Tabae Köprüsü Kale ilçesinde bulunan tarihi köprüdür. Köprü Tabae Antik Kenti sınırları içerisinde yer alır. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen tarihi köprü ilçe halkı tarafından günümüzde de kullanılır. Tarihi köprüyü görmek isterseniz Kale ilçesine gelebilir ve köprünün bulunduğu antik kenti gezebilirsiniz.

Kale Cevherpaşa Camii
Kale Cevherpaşa Camii

Cevher Paşa Camii

Cevher Paşa Camisi Osmanlı devletinden kalma bir camidir. Yapılış tarihi 19.yüzyılın başı olarak düşünülen cami Tabae Antik Kenti içerisinde yer alır. Tek katlı olan cami dikdörtgen planlıdır. Cami kalem işi süslemelere sahiptir. Ayrıca caminin katısında Marsilya kiremidi kullanılmıştır. Kale Gezilecek Yerler arasında Özellikle Ramazan aylarında halkın teravi namazı için tercih ettiği tarihi camiye ulaşım ilçeden kalkan otobüslerle sağlanır. Tarihi camiyi ve Tabae’yi görmek isterseniz ilçeden kalkan araçlara binebilirsiniz.

İnceğiz Kanyonu
İnceğiz Kanyonu

İnceğiz Kanyonu

İlçede gezilmesi gereken sayılı yerler arasında İnceğiz Kanyonu da vardır. Bu kanyon aynı zamanda Arapaştı olarak da anılan bir kanyondur. Kemer Barajı’nı besleyen Akçay sayesinde oluşmuş olan kanyon çevresinde halkın vakit geçirebileceği bungalov evler vardır. Bu sayede kanyonun doğal görüntüsünü izlemek ve doğayla baş başa olmak isteyen bu evlerden yararlanabilirler. Ayrıca belediye tarafından düzenlenen tekne turlarıyla kanyon etrafı net bir şekilde görülebilir. Sizlerde bu doğa harikası kanyonu görmek ve tekne turlarına katılmak isterseniz Kale ilçesinden taksi veya özel araçlarla kanyona ulaşabilirsiniz.

READ  Beyağaç Gezilecek Yerler
Denizli
Denizli

Denizli Kale İlçesine Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Kale ilçesine nasıl gidileceğini bilmiyorsanız şu ulaşım yollarını kullanabilirsiniz. İlçeye Denizli’de bulunuyorsanız ilden kalkan Kale otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz. İl merkezi ile Kale ilçesi arasındaki mesafe 43 km’dir. Bu mesafeyi otobüslerle aştığınızda Kale’nin antik kentini gezebilir, yöresel Kale ürünlerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca ilçede bol bol resim çekebilirsiniz.

 

Kale Çevresinde Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

Denizli Bozkurt Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz