Image default
Konya Selçuklu

Selçuklu Gezilecek Yerler

Selçuklu Gezilecek Yerler Konya’nın oldukça bilinen popüler ilçelerinden olan Selçuklu pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Konya’nın gelişmiş ilçeleri arasında zirvelerde yer alan bu ilçe, geçmişi, ekonomisi ile ziyaretçilerine üstün bir hizmet sunmaktadır.

Konya Selçuklu
Konya Selçuklu

Türk tarihinde de önemli bir yer tutan Selçuklu, tarih sahnesinde başkentlik yapmış, Konya’nın başkent olmasına zemin oluşturan bir ilçedir. Sizler de Türk tarihini yakından keşfetmek, Selçukludan Osmanlıya kadar özel bir konumu üstlenen Selçuklu’yu hissetmek adına hemen bu özel ilçeyi ziyaret edebilirsiniz. Selçuklu gezilecek yerler listesi ise şu şekildedir:

Zazadin Hanı
Zazadin Hanı

Zazadin Hanı

Tarihin en renkli sayfalarına misafirlik eden Zazadin Hanı Kervansarayı, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Geçmişte ticaretin güçlenmesini destekleyen, ticaret yapan kişilerin konaklarken dinlenebileceği bu han, günümüzde halen tüm görkemini gözler önüne sermektedir. Zazanı Hanı kervansaray olarak, Anadolu’da oldukça üstün bir statüye sahiptir. Yapı malzemesi ve inşasında kaliteli temel malzemelerin kullanılması bu kervansarayı günümüze kadar taşımıştır. Şayet yolunuz Konya iline düşerse bu özel kervansarayı ziyaret edebilir, geçmişte kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu han sizlerin kültür bakış açınıza farklı bir renk katmakla birlikte, mimari yapısıyla kendisine hayran bırakacaktır.

Sille Köyü
Sille Köyü

Sille Köyü

Sille Köyü Konya’da gezilmesi gerekilen bir diğer yer ise kesinlikle Sille Köyü’dür. Geçmiş Anadolu’nun tam kalbine bir yolculuğa ne dersiniz? Bu yolculukta tarihe ışınlanacak, upuzun hayallere dalacaksınız. Konya il merkezine yaklaşık olarak 18 km uzaklıkta olan bu köy, ufak olmasına kıyasla koca bir Anadolu’yu sizlere tamamen hissetirecek bir ihtişamdadır. Köy içeriğinde tarihi camiler, kendisine has olan mimari evleri, geçmiş dönemlere ait kiliselere rastlamak mümkündür. Adeta bir kültür köyü görevi gören bu köyden hiç çıkmak istemeyecek, kendinizi kültür şöleninde hissedeceksiniz. Sizler de bir köyden daha fazlasını görmek, hissetmek, tarihin eskitemediği mimarileri gözlemlemek adına hemen bu köyü ziyaret edebilir, geçmişin en özel sahnelerini yakinen hissedebilirsiniz.

READ  Karapınar Gezilecek Yerler
Selçuklu Sille Köyü
Selçuklu Sille Köyü

Köyün ilk aşamada 5000 yıllık tarihi göze çarpmaktadır. Tarihi ve mimarisiyle şimdiye kadar gördüklerinizin tamamını sizlere unutturacak, kültür ve tarih anlayışınıza çok farklı bir bakış açısı kazandıracak bu köy, tarihin önemli topluluklarına ev sahipliği yapmıştır. Önemli açıdan ev sahipliği yaptığı topluluk ve medeniyetler ise Frigler, Türk Devletleri arasında Selçuklular ve Osmanlılar, son olarak Romalılardır. Sille Köyü tarihi dokusunda her toplumdan izler taşımasıyla, oldukça fazla kültür içeriğine sahip olma özelliği göstermektedir. Konya’yı hiç farklı bir bakış açısından keşfetmek istediniz mi? Cevabınız “evet” ise kesinlikle Sille köyünü ziyaret etmelisiniz!

Aya Elenia Kilisesi
Aya Elenia Kilisesi

Aya Elenia Kilisesi ve Müzesi

Aya Elenia Kilisesi Konya ili Türkiye’nin kültür başkentleri arasındaki yerini almaktadır. Bu özel ili özel kılan en temel etmen ise bu ilin tarih sahnesinde oldukça etkin bir rol almasıdır. Tarihin tozlu sayfalarına adını altın harfler ile yazdıran Konya ili kültürel anlamda pek çok mimariyi içerisinde barındırması ile de bilinmektedir. Bunlardan en itişamlıları arasındaki yerini alan yapı ise Aya Elena Kilisesi’dir. Bu kilise Selçuklu ilçesine yaklaşık olarak 19 km’dir. Hrıstiyanlık dinin en özgün motiflerini içeriğinde barındıran bu kilise, Bizans imparatoru Constantin’in öz annesi tarafından yaptırılmıştır. Asırlar boyunca pek çok medeniyete, topluluğa ve ülkeye şahitlik etmiş olan bu kilise günümüzde halen dimdik ayaktadır. Kültür severlerin ve mimari tutkunlarının muhakkak görmesi gereken bu kilise, tarihin en eski dönemlerinden günümüze kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Aya Elena kilisesi  itişamlı görünüşü, özel yapısı ve mimarisi ile sizleri bekliyor! Sizler de hemen bu kiliseyi keşfederek bir kültür şölenine hemen dahil olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Aya Elenia Kilisesi ve Müzesi
Aya Elenia Kilisesi ve Müzesi

Ak Cami

Konya Ak Cami büyük itişamı, üstün görselliği ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihin eski zaman dilimlerinden günümüze kadar dayanan geçmişi ile görsel şöleni anımsatan, kültür kokan görünüşü ile bu camiyi keşfetmek için sizler de sabırsızlanacaksınız. Üstün mimarisi, geleneksel dokusunu yakından hissetmek isteyenler için oldukça özel olan bu camiye Konya seyahatlerinizde kesinlikle uğrayabilir, anında kültür şölenine dahil olabilirsiniz. Bu özel cami Konya merkezi ilçesi olan Selçuklu’ya  yaklaşık olarak 21km’dir. Sizler de bir araç ile hemen bu camiyi gözlemleyebilir, görsel şölene dahil olabilirsiniz.

READ  Beyşehir Gölü : Türkiye'nin 3. Büyük Tatlı Su Gölü
Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı Konya il merkez ilçesi olan Selçuklu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilçedir. Bu ilçede gezilmesini şiddetle tavsiye ettiğimiz bir diğer rota ise kesinlikle Sille Baraj Parkı. Bu park görselliği ile her mevsim bambaşka bir görünüşe bürünmektedir. Sizler de dilerseniz gündüz, dilerseniz de gece ziyaret ederek bu özel baraj parkının itişamına kapılabilirsiniz. Sille Baraj Parkı Selçuklu ilçesine ortalama olarak 19km uzaklıktadır.

Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Bu özel baraj konumsal bakımdan Sille Çayı üzerine kurulmuştur. Çeşitli doğal afetleri kontrol altında tutmak, taşkın vs benzeri durumları engellemek maksadıyla inşa edilmiştir. Bozkır Sizler de bu eşsiz dokuyla tanışarak, günün yorgunluğunu, şehrin gürültüsünü bu özel ortamda arındırabilirsiniz. Temiz bir havayı ciğerlerinize bahşetmek, ailecek özel bir zaman dilimi geçirmek için ne bekliyorsunuz? Hemen Sille Baraj Parkı ile ailecek özel zamanlar geçirebilirsiniz.

Selçuklu Kültür Parkı
Selçuklu Kültür Parkı

Selçuklu Kültür Parkı

Konya Kültürpark Konya’nın oldukça bilinen ve sevilen parklarından olan Kültür Parkı her sene oldukça kalabalık bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sizler de bu özel parkın ışıltılarıyla birlikte ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, kesinlikle gece ziyaret etmenizi önermekteyiz. Park içerisinde yer alan oldukça büyük bir havuz, içeriğinde üstün aydınlatma özelliğine sahip renkli ışıklandırma sistemi mevcuttur. Karatay Gezilecek Yerler Sizler de dilerseniz gündüz saatlerinde dilerseniz de gece zaman dilimlerinde bu özel parkı anında keşfedebilir, içeriğinde yer alan görsel şöleni anımsatan onlarca alanı gözlemleyebilirsiniz. Ailecek kaliteli bir zaman geçirebileceğiniz, özel mimarisi ile kendisine hayran bırakan Konya Kültür Parkı tüm ziyaretçilerine kapılarını sonlara kadar aralandırmaktadır.

 

READ  Akşehir Gezilecek Yerler 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

1 Yorum

Mehmet Kaçan 28 Kasım 2020 at 18:32

Konya belediyeleri arasında en iyi hizmeti veren belediyelerden Birisi de Selçuklu belediyesi. Başarıların devamını dilerim

Cevapla

Yorum Yaz