Image default
Konya Meram

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti Konyada, Kapadokya’nın meşhur peribacalarına benzeyen yapısı ile dikkatleri üzerine çeken ve Konya’daki tarihi Kral Yolu üstünde yer alan Kilistra Antik Kenti burayı ziyaret eden kişileri tarih yolculuğuna çıkartıyor. İçinde yer alan Sümbül Kilise, Haç Planlı Şapel, Büyük Su Sarnıcı, manastır, kilise, gözcü kuleleri, antik yol ve sığınaklar tarzındaki yapılar, burayı çok kıymetli bir inanç turizminin merkezi yapıyor.

Kilistra Antik Kenti
Kilistra Antik Kenti

Kral Yolu Üzerinde Bir İnanç Turizmi

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan Kilistra Antik Kenti önemli bir tarihçesi olan Kral Yolu üzerinde bulunmaktadır. Yerleşim yeri anlamında milattan önce üçüncü yüzyılda kullanılmaya başlanmış olan Kilistra’da Roma dönemleri ve Helenistik dönemde nüfus oldukça yoğunlaşmaya başlamıştır.

Konya Tarihi Yerleri
Konya Tarihi Yerleri

Hristiyanlık dönemlerinde ise hızlı bir şekilde büyümeye başlayan Kilistra’da; kilise, manastır, su sarnıcı, sümbül kilise, haç planlı şapel, gözcü kulesi ve antik yollar tarzında birçok yapı bulunmaktadır.

Kilistra
Kilistra

Karakol Görevi Görüyor

Ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk yaşatan Kilistra Antik Kenti aynı zamanda inanç turizmi anlamında da büyük bir öneme sahip bulunuyor. Kilistra Antik Kenti aynı zamanda bulunduğu dönemde karakol görevini de üstlenmiş görünüyor.

Kilistra Antik Kenti
Kilistra Antik Kenti

Çok eski bir yerleşim yeri olan bu antik kent, Hristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı dönemlerde hemen güneyinde yer alan Hatunsaray’daki Hristiyanlar, Konya’da bulunan putperest tarzı yönetimden kaçmışlar.

Kilistra Antik Kenti
Kilistra Antik Kenti

Bu bölgeye yerleşmiş Theakla adlı bir azizenin bulunduğu kenttir. Bozkır Kilistra Antik Kenti, Hatunsaray bölgesinin ileri bir karakolu olarak görülmektedir.

Kilistra Antik Kenti
Kilistra Antik Kenti

Bölgede Çok Sayıda Kilise Bulunmakta

Meşhur Kral Yolu üzerinde bulunan Kilistra Antik Kenti Bozkır bölgesinin güneyinde bulunan inançsız insanların devamlı olarak saldırı düzenlediği bir yer olarak biliniyor. Hem Bozkır’ın hem de Konya’nın saldırılarına engel olmak amacıyla burası bir anlamda karakol görevi görmüştür. Konya Gezilecek Yerler Bu bölgede bir hayli sayıda kilise mevcuttur. O döneme ait olan mimari yapıların çoğunda kaya oyma tarzı yapılar bulunmaktadır. Yapıların içinde şapeller, kilise ve yaşam alanı bulunmakta ve tarihi anlamda da bir hayli önemli görülmektedir. Konya’nın hemen yanı başında bulunduğu için, inanç turizmi olarak önem kazanan bir yerde bulunmaktadır.

READ  Meram Gezilecek Yerler
Konya Antik Kenti
Konya Antik Kenti

Yapı Olarak Kapadokya İle Benzerlik Göstermekte

Görüntüsü ve kayaçların yapısı itibariyle Kapadokya’da bulunan peri bacaları ile benzerlik göstermektedir. Konya çevrelerinde bulunan Konya’nın Tarihi Yerleri arasında Kilistra Antik Kenti ortalama 11-3 milyon sene arasında oluşan volkanik kayaçların bulunduğu bölgedir. Ana kilisenin bulunduğu yerde volkanik kayalar bulunmakta. Buralarda volkanik patlamalardan kaynaklı tüfler oluşmuştur. Bunlar çok kolay bir şekilde oyulup işlenebildiği için o bölgeler seçilmiştir. Buralara yaşam alanı, ibadethane ve odalar kolaylıkla yapılabilmektedir.

kilistra5kilistra2kilistra1kilistra 1kilistra77kilistra66kilistra4kilistra6kilistra8kilistra55Kilistra1

Antik Kentin Yakınındaki Diğer Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz