Image default
Beyşehir Konya

Beyşehir Gölü : Türkiye’nin 3. Büyük Tatlı Su Gölü

Beyşehir Gölü : Türkiye’nin 3. Büyük Tatlı Su Gölü Bölge açısından Beyşehir,  Su seviyesine (1121 – 1125 metre) bağlı olarak 615 ila 745 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Tektonik meşe şeklinde karstik bir göldür. Uzaydan çekilen fotoğraflarda da açıkça görüldüğü üzere gölün oluşumunda kuzey – güney fayları ana etken olmuştur.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Mada adasında başlayan ve Manavgat – Köprüçay havzaları arasında alçalan Kepez Fayı, Mada adasındaki hunilerde yapılan boyama deneyinde de görüldüğü gibi bu iki rezervuara su sızdırmıştır.  Beyşehir Gezilecek Yerler Gölün kuzeyindeki Hamat Burnu hunisinden çıkan sular, Küre hunisi ve hac adası Akif çevresindeki huniler ilgi çekicidir.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Nasıl Oluştu?

Özellikle günbatımında eşsiz bir manzara sunan Beyşehir Gölü, havza tabanını fazla yıkmadan çevredeki dağların yükselmesi ile oluşmuştur. Tektonik bir göl olan Beyşehir Gölü’nün oluşumu, Anamas ve Sultanlar dağları arasındaki boşlukta iki fayın oluşmasıyla oluşmuştur. Gölde farklı büyüklükte 33 ada var.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Tektonik hareketlerin yarattığı Beyşehir Gölü, efsanelerde “yürüyen kervan” olarak da biliniyor. Bir tür karst gölü olan Beyşehir Gölü, kuzey ve güney yönlerinde aktif birinci derece faylardan oluşur.

Konya Beyşehir Gölü
Konya Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Nerededir?

Beyşehir Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Konya İlçesi’nde yer almaktadır. Adını bulunduğu ilçeden alan göl, Beyşehir ile Seydişehir ilçeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde tatlı su bulunan Beyşehir Gölü’nde sudak, sazan gibi çeşitli balık türleri yaşıyor. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği Beyşehir Gölü, doğal güzelliği ve el değmemiş arazisi ile görenleri büyülüyor.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Özellikleri Nelerdir?

Beyşehir Gölü üzerinde farklı büyüklükte 23 ada bulunmaktadır. Gölün alanı yaklaşık 650 kilometrekaredir. Derinliği ortalama 10 metre veya daha az olan Beyşehir Gölü, deniz seviyesinden 1.120 metre yüksekliktedir. Kuzeyden güneye derinleşen gölün maksimum genişliği yaklaşık 28 kilometredir.

READ  Panorama Müzesi Konya'da Bir Müze

Beyşehir Çevresindeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz