Image default
Camiler Karatay

Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerine Hayranlık Uyandırıyor

Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerine Hayranlık Uyandırıyor Konya Karatay’da ve çarşının tam ortasında bulunan Konya Aziziye Cami iç ve dış mimarisi ve ikisinin birbiriyle uyumunun güzelliğiyle misafirlerinde hayranlık uyandırıyor. Aziziye Cami Osmanlı döneminin başarılı eserlerindendir. Caminin önemli özelliklerinden biri camilerde bulunan pencerelerin kapılardan daha görkemli olmasıdır. Son inşası 1800’lü yılların sonlarına doğru olduğu için Avrupa esintileri belirgindir. Caminin yapımı sırasında Konya Gödene’den alınan Gödene taşları kullanılmıştır.

Konya Aziziye Cami
Konya Aziziye Cami

Konya Aziziye Cami’nin Tarihi

Konya Aziziye Cami 16. yüzyılda Şeyh Ahmet’in önayak olmasıyla yaptırılmıştır. Karatay Gezilecek Yerler Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerine Hayranlık Uyandırıyor. Daha sonra cami yangın sırasında çok fazla zarar görmüştür. 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi olan Pertevniyal Sultan tarafından yeniden inşa edilmesi istenmiştir. Cami son inşasından beri hasar görmemiştir.

Karatay Aziziye Cami
Karatay Aziziye Cami

Konya Aziziye Cami’nin Yapılma Amacı

Aziziye Cami’nin bulunduğu yer Bezirganlar Hanı Arsası olarak bilinir. Aziziye Cami burada bulunan diğer cami Yüksek Cami’ye ev sahipli yapması için yaptırılmıştır. Aziziye Cami’nin etrafında on iki dükkan, hamam ve üç han bulunur. Gelirleri vakıflar için kullanılmıştır. Cami yangında zarar gördükten sonra hem ibadet edecek yer sıkıntısı oluşmuş hem de vakıflar için kullanılan gelirde azalma meydana gelmiştir. Karatay Aziziye Camii Bu yüzden Pertevniyal Sultan halkın ibadet ihtiyacını karşılasın ve vakıflara destek olması amacıyla camiyi yeniden inşa ettirmiştir. Konya Gezilecek Yerler Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerine Hayranlık Uyandırıyor

Aziziye camii
Aziziye camii

Konya Aziziye Cami’nin Planı

Tamamen kesme taştan yapılan Aziziye Cami; Avrupa etkisinin Türk mimarisiyle harmanlanmıştır. Türk Barok’u tarzında inşa edilmiştir. Aziziye Cami’de usulden olan avlu yoktur. Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerinde Hayranlık Uyandırıyor Namaz kılınan yerler altı sütundan ve üç kubbeden oluşan kare bir yerdir. Cemaatin üstünü örtecek şekilde büyük bir kubbe vardır. Şadırvanlar minarenin kürsülerine bitişiktir. Daha önce Türk mimarisinde görülmeyen özellik ise caminin iki yanında beş adet giriş bulunmasıdır.

Aziziye Cami
Aziziye Cami

Konya Aziziye Cami’nin Çevresinde Bulunan Tarihi Eserler

Konya Aziziye Cami’nin etrafında çok sayıda tarihi açıdan turistik yerler bulunmaktadır.

READ  Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Bunlar aşağıdaki gibidir:

Alaeddin Cami şeklinde yazılabilir. Bu tarihi yerler Aziziye Cami çevresinde olup ziyaretçilerin uğrak noktasına gelmiş yerlerdir.

Aziziye Cami Kapısı
Aziziye Cami Kapısı

Bu Çevrede Gezilecek Diğer Yerler

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Mevlana Kültür Merkezi : Özellikleri, Etkinlikleri

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

1 Yorum

Özge 12 Ekim 2020 at 20:10

Konya Tabiki gezilecek ilk sırada ki yerdir mevlana şehri görülecek güzelikler barındırıyor

Cevapla

Yorum Yaz