Image default
Karatay

Mevlana Kültür Merkezi : Özellikleri, Etkinlikleri

 

Mevlana Kültür Merkezi, Konya’nın Karatay ilçesi, Çimenlik Mahallesinde yer alıyor. Mevlana Müzesine yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Kültür Merkezi Konya’nın önemli binalarından biri. 100.000 metrekarelik alanda neredeyse tüm programlar, etkinlikler düzenlenebiliyor.

Mevlana Kültür Merkezi
Mevlana Kültür Merkezi

Mevlana Kültür Merkezi İçinde Neler Var? 

Kültür merkezinin içi oldukça büyük. Yılın her döneminde kültürel aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Karatay Gezilecek Yerler Konya’nın turizm hayatına da oldukça fazla katkı sağlıyor. Kısaca önemli bir buluşma noktası olduğunu söyleyebiliriz.

İçindekiler;

  • Kapalı ve açık ihtifal salonu(semahane)
  • Fuaye
  • Sergi salonu
  • Kafetarya
  • Kütüphane
  • Araştırma merkezi

Ayrıca sitesinden etkinlik haberlerini alabilir, Hz. Mevlana’nın hayatını daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Merkezde 4 adet salon bulunuyor. Bunlardan biri Kapalı Sema Salonu 2670 koltuk kapasitesine sahip, Açık Sema Salonu da aynı sayıda koltuk bulunduruyor. Sultan Veled Salonu ise 550 koltuk kapasitesi ile daha ufak bir alan. Sergi alanı ise 1000 metrekare ve 55 stanttan oluşuyor.

Konya Kültür Merkezi
Konya Kültür Merkezi

Mevlana Kültür Merkezi Kütüphane

Kültür merkezlerinde olmazsa olmazlardan biri kütüphanelerdir. Mevlana Konya İhtisas Kütüphanesi de Konya Kitapları, Mevlana Kitapları ve Mehmet Ali Uz Kitaplığı olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Konya kitaplığında Konya ile alakalı yaklaşık 1000 adet kitap bulunuyor, merak ettiğiniz tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Mevlana Kültür Merkezi Kütüphane
Mevlana Kültür Merkezi Kütüphane

Mevlana kitaplığında ise 1200 adet hem Türkçe hem yabancı dilde eser yer alıyor. 3000 adet eserle en çok kitap Mehmet Ali Uz kitaplığında bulunuyor. Kütüphaneye kitapların gelmesinde Prof. Fuat Yöndemli’nin katkıları çok fazladır. Konya Gezilecek Yerler arasında Kütüphaneye yaklaşık 3500 adet kendi eserlerinden bağışlamıştır. Ayrıca kütüphane 60 kişilik oturma ve çalışma alanına sahiptir, internet ve fotokopi hizmetleri de verilmektedir.

READ  Konya Lale Tarlası : Sizi Kendinizden Alacak
Mevlana Kültür Merkezi Etkinlikler
Mevlana Kültür Merkezi Etkinlikler

Mevlana Kültür Merkezi Etkinlikler

Kültür merkezinde her yıl çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Kapalı alanın oldukça büyük olması, içinde çok sayıda salon barındırması seminer, konferans, konser gibi programların burada yapılmasını sağlamaktadır. Özellikle öğrenciler arasında makale yazma, müzik, şiir gibi yarışmalar sıklıkla düzenleniyor. İlk 3’e giren öğrencilere de ödülleri veriliyor. Hatta bazı yarışmalar iller arasında yapılıyor ve daha fazla katılımcıya burada ev sahipliği yapılıyor.

 

İletişim

https://www.mkm.gov.tr Kültür Merkezi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler 0332 352 81 11 numarasını arayabilir.

 

Yakın Çevredeki Diğer Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Lale Tarlası : Sizi Kendinizden Alacak

Gezicini

Yorum Yaz