Image default

 

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? , uluslar arası kapsamda oldukça gelişmiş bir yapıya sahip, manevi anlamda derin ve tarihi dokusuyla herkesi kendisine hayran bırakan bir şehirdir. Konya’nın neyi meşhur ?Bu şehrin geçmişten geleceğe tarihsel süreçleri yemek kültürünü yakinen etkilemiş, etkin bir yöresel mutfağa sahip olmasına olanak tanımıştır. Konyada ne yenmeli sorusuna gelecek olursak, bu şehrin birbirinden meşhur lezzetleriyle tanışmaya ne dersiniz? Hemen bu eşsiz lezzetler eşliğinde sizler de damak zevkinizi kat be kat arttırabilirsiniz.

Etli Ekmek
Etli Ekmek
  • Etli Ekmek

Konya denilince akla ilk gelen yemek elbette ki Etli Ekmek! Bu yöresel ve özel yemeğin iç bakımından çeşitleri, ince hamuru ve enfes kokusu karşısında sizler de kendinize engel olamayacak, anında bu leziz yemeği mideye indirmek isteyeceksiniz. Konya’nın meşhur yemekleri içerisinde alternatif bakımdan en çok tercih edilen bu yemeği sizler de Konya’da yiyebilir, anında bu eşsiz tadı keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Bamya Çorbası
Bamya Çorbası
  • Bamya Çorbası

Konya’nın oldukça önemli ve özel yemeklerinden biri olan Bamya Çorbası tadına doyulmayan, yedikçe insanın iştahını arttıran yemeklerdendir. Bu yemek özellikle de Konya’da özel günlerde de sıkça pişirilmektedir. Genel kapsamda bu özel yemek düğünlerde, mevlüt yemeklerinde tercih edilmektedir. Sizler de Konya’yı ziyaret ettiğinizde bu özel yemeği deneyerek, damak zevkinizi kat be kat arttırabilirsiniz. Ufak bamyalardan oluşan bu yemek, kıvam bakımından çorba olarak servis edilmektedir. Özel yapılış aşamaları, pişirme usulleri ve yöresel lezzetiyle, tarihin en eski çorbalarından olan Bamya Çorbası yenilmek üzere ziyaretçilerini beklemektedir.

Arabaşı Çorbası
Arabaşı Çorbası
  • Arabaşı Çorbası

Soğuk geceleri sıcak kılan, eşsiz tadı ile yiyen kişileri kendisine hayran bırakan, içeriğinde geniş vitamin değerlerine sahip olan Arabaşı Çorbası, Konya’da en çok sevilen yemek türlerinin başında gelmektedir. Konyanın meşhur yemekleri denilince hemen akla gelen bu özel yemeğin içeriğinde ise genel olarak tavuk, hindi veya çeşitli etler kullanılmaktadır. Ancak en yaygın olanı tavuk etidir.  Çorbaya etin yanında, soğan, kimyon ve çeşitli baharatlar eklenmektedir. Konyanın neleri yenir ? Çorbaya eşlik eden muhallebi kıvamındaki hamur ise çiğnenmeden çorba eşliğinde yutulmalıdır.  Bu özel yemeği yerken kendinizden geçebilir, anında yeni bir tat keşfine çıkabilirsiniz.

READ  Kozağaç Parkı : Konya'da Bir Park
Tirit Kebabı
Tirit Kebabı
  • Tirit Kebabı

Konya Tirit Kebabı, oldukça sevilen ve herkesin yemek isteyebileceği özel bir kebap türüdür. Bu kebabın içeriğinde yer alan kuzu eti kebaba ayrı bir lezzet kazandırmaktadır.  Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? Yumuşak yapısı, ağızda dağılan içeriği ve güzel kokusu ile sizlerinde severek yiyebileceğiniz bir yöresel yemek seçeneği olacaktır. Konyada ne yenir ? Sizler de bu yemeği tercih ederek, Konya’nın tarihi dokusunu yakından hissedebilir, damak zevkinizi arttırabilirsiniz.

Saç Arası Böreği
Saç Arası Böreği
  • Saç Arası

Ağzınızı tatlandıracak, Konya mutfağına farklı bir bakış açısı kazandıracak bu özel tatlı ile sizler de bu eşsiz tadı keşfedebilirsiniz.  Sac Arası Konya şehrinde oldukça önemli bir tatlı olup, bu tatlının hafif olması, tadının eşsiz olması ve yöresel pek çok yapım aşamasını içerisinde bulundurması bu tatlıyı her defasında zirveye taşımaktadır. Sizler de üstün lezzetlerden olan Saç Böreğini deneyerek yemek zevkinize farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz.

Çebiç
Çebiç
  • Çebiç

Konya ziyafet sofralarının en büyük ilgi göreni ve eşsiz tadı ile kendisine hayran bıraktıran Çebiç misafirlerinin damaklarını zevklendirmeye devam etmektedir. Bu üstün yemek yöresel yönüyle oldukça eskilere dayanmakta, pişirilme aşamaları kapsamında ise oldukça meşakkatli bir yemek statüsündedir. Konya Çebiç Yemeği yapımında bir yaşını doldurulmuş veya aşmış olan kuzular kullanılmaktadır. Bu kuzuların çeşitli usuller ile harmanlanıp, özel pişirilme yöntemlerine göre pişirilmesi ile yemek müşterilerine servis edilmektedir.

Topalak
Topalak
  • Topalak

Topalak yemeği İç Anadolu’nun en vazgeçilmez, tarihi dokusu ile en leziz tatları içerisinde barındıran bir yemektir. Bu yemek yapılışı, sunumu ve tadı ile her aşamasıyla kendine hayran bırakan, yiyenlerin tekrardan yemek isteyeceği yemekler arasındadır. Bu yemek  içeriğinde ince bulgur, kıyma, baharatlar içermektedir. Malzemelerin harmanlanmasının ardından ufak köfteler haline getirilerek, salçalı suda uzun süre kaynatılması ile bu özel yemek tamamlanmaktadır. Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? Sizler de Konya ziyaretinizde bu yemeği tadarak, Anadolu yöresel lezzetlerinden bir tanesini daha keşfedebilirsiniz.

READ  Atatürk Müzesi (Konya)
Fırın Kebabı
Fırın Kebabı
  • Fırın Kebabı

Fırın Kebabı, tarihsel süreç bakımından Selçuklulara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Bu özel yemek hem tarihi dokusuyla, hem de lezzetiyle kendisine aşık etmekte, yiyen herkes tarafından oldukça büyük  bir ilgi ile karşılanmaktadır. Fırın kebabına eşlik eden ince ve yumuşacık fırın pidesi, bu lezzeti daha bir başka kılmaktadır. Siler de koyun etinden yapılan bu yöresel lezzeti keşfedebilir, anında lezzetler dünyasından gelen bu yemeği tüketebilirsiniz.

Su Böreği
Su Böreği
  • Su Böreği

Türkiye’de hemen hemen herkesin oldukça sevdiği, yemeye doyamadığı Su Böreği, geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelmiş özel yemeklerdendir. Bu böreğin özel olması ve diğer  börek türlerinden ayırıcı yönü ise böreğin ana yapısını oluşturan yufkaların ön aşamada suda haşlanmasıdır. Suda haşlanan yufka katlarının aralarına çeşitli iç harçları eklenerek fırınlanmaktadır. Kat kat lezzet içeren Su Böreği ile sizler de damak zevkinizi dörde katlayabilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Sırçalı Mesire Yeri – Çumra’nın En İyi Piknik Yeri

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz