Image default
Ilgın

Handevi Kandevi Türbesi Ve Zaviyesi

 

Konya il ve ilçelerinde bulunan ve net tarihi bile belirlenemeyen yapılardan bir tanesi de Handevi Kandevi Türbesi Ve Zaviyesi adıyla bilinen yerdir. Ilgın ilçesinde bulunan bu türbenin Sahip Ata Fahreddin aracılığı ile yapıldığı biliniyor. Tarihinin ise 1267 yılına kadar dayandığı bilinen nadir bilgiler arasında bulunuyor. Konya Kıdani zaviyesi şeklinde yaptırılan vakıfla alakalı kayıtların da az olması bilgi edinilmesini zorlaştıran başka bir neden oluyor.

Handevi Kandevi Türbesi Ve Zaviyesi
Handevi Kandevi Türbesi Ve Zaviyesi

Zaviyenin Yokluğu

Tarihi oldukça eski olan yapının zaviye kısmından günümüze ulaşan herhangi bir yapı veya kısım yoktur. Ama türbesi hala ayakta ve korunmuş haldedir. Bugünkü şekli incelendiğinde yapılan değerlendirmeler sonucunda türbenin 16 veya 17. yüzyıldan kalmış olabileceğine dair ipuçları yakalanabiliyor. Haricinde yorum yapılması da zordur.

Handevi Kandevi Türbesi
Handevi Kandevi Türbesi

Planı Nasıldır?

Şekli kare planlı olarak tasarlanmıştır. Kubbe kullanılarak örtülmüş olup planına sadık kalınarak tamamlanmasına da dikkatli davranılmıştır. Yapı incelenmesinde baldaken tarz bir plana sahipliği de net şekilde ortaya koyulur. Türbenin aktif olması yöre halkının da kalan yapıyı ziyaret etmesine imkan tanır.

Handevi Kandevi Türbesi
Handevi Kandevi Türbesi

Sahip çıkılan ve korunması adına çabalanan bu eski yapının kime ait olduğu veya hakkındaki bilgilerin sınırlı olması tarihçesinin de kesin şekilde elde edilmesini engelliyor. Bölgeyi ziyaret edenler kalan türbeyi görmek istediğinde merkeze yakın olması nedeniyle hemen yapabiliyor. Ilgın ilçesinde bu şekilde bulunan yapıların fazlalığı da göz dolduruyor.

Konya gezisi için alternatif yerler:

READ  Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Ilgın Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz