Image default
Selçuklu

Kanyon Park : Konya Selçuklu’da Bir Park

Konya‘nın merkezinde yer alan mahallelerden bir tanesi yakınlarında yapılan Selçuklu Kanyon Park diğer parklardan farklı yapısı ve kurulumu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yazır Mahallesi yakınlarında yapımı tamamlanan park kanyonu andıran yapısından dolayı önce halk arasında bu ismi alırken ardından da yasal anlamda bu isimle tamamlanmıştır.

Kanyon Park
Kanyon Park

Çok eski yıllardan beri moloz ve taş parçalarının atıldığı kullanılmaz halde olan bu bölge içi temizleme çalışmaları yapılmasına karar verildiğinde kanyonu andıran bir yapı oluşumu ile karşı karşıya gelindi. Klasik park anlayışından uzak bir şekilde, AB düzeyine uygun olarak yapılan park birçok düzenleme ile halkın kullanımına açılmıştır.

Kanyon Park Konya
Kanyon Park Konya

Nasıl Bir Yerdir?

Selçuklu‘da Toplam genişliği 122.555 metre kare olan parkın estetik bir yaşam alanı olması da planlanmıştır. Yerleşim alanı ve park yapmak için yapılan kazılar kanyon yapısı gibi görünmeye başlayınca zarar vermeden bu şekilde korunmasına karar verilmiştir. Konyada diğer görülecek Olimpiyat Parkı‘nıda görebilirsiniz..

Konya‘da yapılan park 8 milyon TL gibi büyük bir rakama mal olduğundan dolayı bazı kesimlerce tartışılsa da genel anlamda yerel halkın beğenisini kazanan bir yerdir. İğne ve geniş yaprakları olan ağaçlarla süslenen bu yerde 51 binden fazla geniş alan bulunuyor. Gelenlerin de istediği kadar park ve eğlence alanlarında zaman geçirmesine imkan tanınıyor.

Kanyon Park Selçuklu
Kanyon Park Selçuklu

Neler Vardır?

Gelen konuların uzun zaman boyunca parkta zaman geçirmesine neden olan aktivite imkanları vardır.

Bunlar genelde:

  • Koşu ve yürüyüş alanı,
  • Futbol sahası,
  • Basketbol sahası,
  • Büfe,
  • Mescit,
  • Kafe ve restoran şeklindedir.

Zaman geçirmek adına oturmak veya yemek yemek de mümkündür. Bu bölgelere geldiyseniz Ecdat Parkı‘ıda ziyaret etmeyi unutmayınız..

READ  Selçuklu Gezilecek Yerler
Kanyon Park Selçuklu
Kanyon Park Selçuklu

Güvenli Midir?

Halkın güvenli şekilde bu alandan yararlanması adına kesintisiz güvenlik hizmeti veren görevliler bulunur. Görevliler açık olduğu zaman dilimleri boyunca halka yardımcı da olur.

Yerel Hizmet Var Mıdır?

Park olması bakımlı ve gidilebilir şekilde olup olmadığını anlamak adına son derece önemlidir. Çeşmelerden su alınan, çocuk parklarında oyun oynanan, oyun yapılarında eğlence imkanı olan, çöp konteynırları ile etrafın temiz tutulduğu bir yer olarak tasarlanmıştır. Sulu yerlerde ise 9 farklı havuz sistemi yapısı bulunur. Bundan dolayı hem yerel halkın hem de dışarıdan gelen insanların güvenle uğrayacakları yerler arasında bulunur.

Yakın Çevrede Gezilecek Diğer Yerler Parklar

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Saray Bosna Parkı

Gezicini

Kyoto Japon Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz