Image default
Karatay

Karaaslan Piknik Bahçesi

Karaaslan Piknik Bahçesi Konya Karatay‘da Şehir hayatının git gide betona boğulan, insanlara kapalı alanlar dışında nefes alma imkânı tanıyan yerlerin başında piknik alanları geliyor. Özellikle hafta içinde bunalan insanların biraz stresten arınmak için gidebilecekleri yerler her zaman beğeni alıyor. Ancak, bu tür yerlerin de bazı temel ihtiyaçları karşılaması, insanların belirli alanlara sahip olmaları gerekiyor. İşte bu ihtiyaçların hepsinin karşılandığı yer Karaaslan Piknik Bahçesi adı altında karşımıza çıkıyor.

Karaaslan Piknik Bahçesi
Karaaslan Piknik Bahçesi

Karaaslan Piknik Bahçesi Nerede?

Bu üzerinde farklı sebeplerle çok konuşulan piknik alanı; Konya ilinin Karatay Belediyesi sınırları içerisinde Karaaslan Üzümcü Mahallesi’nde bulunuyor. Buraya Konya şehir merkezinden toplu taşıma araçlarını kullanarak gidilebiliyor. Özel araç ile bölgeye ulaşım için Karaman Caddesi veya Şelale Caddesini kullanmak ve buralardaki yön levhalarından istifade etmek yeterli oluyor.

Konya Karatay Karaaslan Piknik Alanı
Konya Karatay Karaaslan Piknik Alanı

Hangi Yönüyle Tartışma Konusu Oldu?

Konya Piknik Alanları Karatay Belediyesi tarafından yaptırılarak 2018 yılında hizmete açılan bu piknik alanı, yoğun asfalt ve beton kullanımı sebebiyle asfaltlı Karaaslan Piknik alanı diye eleştiri alan bu piknik alanında gerçekten yeşillik alan yetersiz zayıf kalıyor. Ancak ihtiyaçların hepsi aynı anda karşılanamıyor. Tesis düzeninin böyle arzu edildiği bir piknik alanı konseptinde yeşil alanı da fazla tutmak çok daha geniş alanların kullanımı veya kapasitenin düşürülmesini gerektiriyor.

Konya Karatay Karaaslan Piknik Bahçesi
Konya Karatay Karaaslan Piknik Bahçesi

Hangi Tesisler Bulunuyor?

Piknik alanı toplam 97.500 m2 yani yaklaşık 98 dönümlük bir yüzölçümünü kaplıyor. İçerisinde 100’er m2’lik 454 piknik yeri bulunuyor. Bu piknik alanı konseptindeki en kritik hususu belki de her piknik yerinin kendi kendine yeterli oluşu oluşturuyor. Şöyle ki her piknik yerinde; kamelya, mangal, lavabo ve tuvalet bulunuyor. Piknik alanında ortak kullanılan yerler de bulunuyor. Bu kapsamda; mescit, spor alanı ve çocuk oyun alanı yer alıyor.

Piknik severler, Her piknik yerinin tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenmiş olmasının çok önemli olduğunu vurguluyor. Gün boyu kalınan bu tür yerlerde, lavabo ve tuvaletin ortak olmasının hijyen açısından sakıncaları dikkate alındığında alanın tercih sebebi olması da daha kolay anlaşılıyor.

READ  Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı
Karaaslan Piknik Alanı
Karaaslan Piknik Alanı
Giriş Ücretli mi?

Piknik alanının, bir süre ücretli olarak hizmet verdiği biliniyor. Halen ücretsiz olarak giriş yapılan piknik alanının geliştirilmesi ve giderleri için cüzi bir miktarda ücret alınmasına halk çok da soğuk bakmıyor.

Park Çevresindeki Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Mevlana Kültür Merkezi : Özellikleri, Etkinlikleri

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Yorum Yaz