Image default
Karatay Konya

Karatay Gezilecek Yerler

Konya Karatay Gezilecek Yerler Konya’nın 3 popüler ilçesinden biri olan Karatay, sunduğu tarihi miras sebebiyle Konya‘da gezilecek yerler listesinin başındadır ve turistlerin en çok ilgisini çeken ilçelerden biri haline gelmiştir. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra kışı ve yazı doyasıya yaşayabileceğiniz bir iklime sahiptir. Türk mahalle kültürünü hala devam ettiren ilçemiz siz misafirlerine de tekrar yaşatacaktır.

Karatay Konya
Karatay Konya

Günlük hayatın hareketliliği, pazarların rengarenk görüntüsü sokaklarının arasında dolaşırken çocukluğunuza geri dönme fırsatı tanıyacak sizlere. Sizler de bu ilçedeki değerli tarihi izleri yakından görmek ve çocukluğunuza dönmek isterseniz bu özel ilçemizi ziyaret edebilirsiniz.

Konya Karatay
Konya Karatay

Konya Karatay’ın Konum ve Ulaşım Bilgileri

Konya’nın Karatay ilçesi ulaşımı kolay olan bir ilçedir. Konya otogardan 20 dakikalık bir süreyle Karatay’da olmanız mümkündür. Konya Şelaleleri Konya Havalimanı ile Karatay arasındaki mesafe ise 3 kilometrelik kısa bir mesafedir. Bir çok farklı ulaşım aracı ile de ulaşımınızı kolayca sağlayabilirsiniz.

Konya Karatay’ın görülecek yerler listesi ise şu şekildedir:

Mevlana Müzesi
Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi Konya’ya gidip de görülmeden dönülmeyecek yerlerdendir Mevlana Müzesi. İslam düşünürü ve mutasavvıfı olan Mevlana sadece ülkemizde değil tüm dünyada çokça sevildiği ve Mevlana Müzesi de Tasavvuf kültürünün beşiği niteliğinde olduğu için tüm dünya tarafından çokça ilgi görmektedir. Müzeye girdiğiniz ilk andan itibaren 800 yüzyıla dayanan tarihi tüylerinizi ürpertecektir. Müzenin Selçuklu döneminde Selçuklu Saray’ının Gül bahçesi olması da güzelliğinin bir işaretidir. Şeb-u Arus törenlerinin yapıldığı aralık ayı da müzeyi ziyaret etmek için en uygun zamanlardandır.

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Karatay Medresesinden içeri girdiğinizde ev sahibi yaptığı kültürün izlerini çok net anlayabileceksiniz. İhtişam herkesi etkiler fakat Karatay müzesi sade çini işçiliği ile sizi etkileyecek. Bir de meşhur penceresini unutmayın oradan dışarıya baktığınızda belki de kendinizi bulacaksınız.

READ  Selçuklu Gezilecek Yerler
Çatalhöyük
Çatalhöyük

Çatalhöyük

Çatalhöyük Adımınızı attığınız andan itibaren sizi heycanlandıracak bir yerden bahsedeceğiz. Dünya’nın göz bebeği olan çatahöyük, duvar resimleri ve taş devri (neolitik dönem) ile anılmaktadır. Kendinizi sanki o dönemde yaşıyor gibi hissedeceğiniz bir alan olacak. O döneme örnek kerpiç evler göreceksiniz, kazılardan çıkarılmış heykeller, çanaklar, çömlekler ve daha bir sürü o döneme ait eşya. Doğu höyük ve batı höyük kazı alanlarını da gördükten sonra bu tarih kokan alanın etkisinden çıkmak sizin için baya zor olacak!

Alaeddin Keykubad Cami
Alaeddin Keykubad Cami

Alaeddin Keykubad Cami

Alaeddin Keykubad Cami Karatay ilçesinin hatta Konya şehrinin en önemli camilerindendir. Karatay ilçesinin bize sunduğu tarihi güzelliklerden biridir. İçerisini gezdiğinizde bir çok kültürden izler bulacaksınız. Konya Festivalleri Gitmişken oranın halkından Alaaddin Tepesi hikayesini de mutlaka dinlemelisiniz.

Kültürpark Alaaddin Tepesi
Kültürpark Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkı Bu tepenin tarihi, ilk yerleşim dönemine dayanıyor. Anlayacağınız Karatay ilçesi bizleri bir tarihle daha buluştuyor. Bahar ayında adeta bir cennet bahçesi göreceksiniz. Çiçeklerle donatılmış bir meydan ve tertemiz havası sizi huzurla buluşturacak. Karatay gezinizden sonra dinlenmek için burayı tercih edebilirsiniz.

Konya Karatay
Konya Karatay
Mevlana Muzesi1Mevlana Muzesi 1Mevlana Muzesi22Mevlana Muzesi4Mevlana MuzesiKaratay Muzesi4karatayhayvanatbahcesikarataylunaparkKaratay Muzesi

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Yorum Yaz