Image default
Konya Selçuklu

Konya Bilim Merkezi : Türkiye’nin İlk Bilim Merkezi

​​​​​​Konya bilim merkezi teknolojiyi bilimi desteklemek ve tanıtmak amacıyla Tubitak tarafından desteklenerek hayata geçirilmiştir. Şimdilerde pek çok kurum ve kuruluş tarafından destek gören bilim merkezi birçok etkinlik ve projeyi barındırmaktadır. Türkiye’de yapılmış önemli yeşil bina örnekleri arasında bulunan Konya bilim merkezi gezegen evi, laboratuvar, tematik sergiler, gözlem ve seyir Kulesi, açık hava sergileri, konferans salonu, kütüphane ve laboratuvardan oluşan işlevsel bir yapıdır.

Konya Bilim Merkezi
Konya Bilim Merkezi

Detaylı Bilgiler

Tübitak’ın desteğini alarak kurulmuş olan Türkiye’nin ilk bilim merkezi olarak bilinen Konya bilim merkezi 2014 yılının nisan ayında açılmıştır. 235 adet sergi ünitesine sahip olan bilim merkezi Konya‘nın Selçuklu ilçesinde bulunmaktadır. Ziyaretçiler için ulaşımı kolay olan bilim merkezini en temel amacı bilimsel merak ve öğrenme isteği uyandırmaktır.

Aynı zamanda bilim merkezi kuruluşu bilimi seven, günlük hayatta bilime yön gösterici olarak kullanan bilimsel çalışmalar üretmeye istekli ve yenilikçi bireylerin topluma kazandırılmasını amaçlamaktadır. Bu yönde her geçen yıl kendini geliştirmeye devam eden bilim merkezi birçok bilim Festivali’nde ev sahipliği yapmıştır.

Konya Bilim Merkezi
Konya Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi İçindekiler

İçeriğinde birçok etkinlik alanı bulunduran bilim merkezi farklı temalar kapsamında etkinlik ve gözlem imkanı sunmaktadır. Her sene farklı içerikler ile düzenlenen bu festival birçok içerik barındırmaktadır. Gezegen evi olarak da bilinen planetaryum adlı kısım bir gösteri salonu olarak kullanılmaktadır. Bu salonda güneş, yıldızlar ve gezegenler hatta diğer gök cisimleri hakkında yapılmış yapay görüntüler yansıtıcı yardımıyla ziyaretçilere değişik bir deneyim yaşatmaktadır.

Gerçeğine çok uygun bir şekilde tasarlanmış olan bu gökyüzü, ziyaretçilerine etkili bir sunum sağlayarak gökyüzünün altında oturuyormuş hissini yaşatmaktadır. 100 kişilik kapasiteye sahip olan bu salon farklı zamanlarda da değişik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

READ  Kilistra Antik Kenti
Konya Bilim Merkezi laboratuvarı
Konya Bilim Merkezi laboratuvarı

Aynı zamanda bilim merkezi’nde bilime meraklı olan yenilikçi, araştırmacı bireylerin yetişmesini amaçlayan laboratuvar ve atölyeler bulunmaktadır. Selçuklu‘da Bu laboratuvar ve atölyeler ise meraklı minik mucitler, fizik laboratuvarı, yaşam laboratuvarı, tasarım atölyesi, matematik ve teknoloji laboratuvarı, atık kazanı, temel adımlar laboratuvarı, Profesör Doktor Aziz Sancar laboratuvarı gibi birçok çeşitliliktedir.

Bilim Merkezi İçi
Bilim Merkezi İçi

 

Bilim Merkezi’nde sergi galerileri kapsamında vücudumuz, evrenimiz, temel adımlar, yeni ufuklar, bilimin Sultanları, Dünyamız, açık hava sergileri gibi birçok çeşit bulunmaktadır. https://www.kbm.org.tr Web sitesi üzerinden yapılan tüm etkinlikler paylaşılmaktadır.

Konya Bilim Merkezi
Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi Giriş Ücretleri

Bilim Merkezi’nde yetişkinler için giriş ücreti 5 Türk Lirası iken 26 yaş ve altındaki öğrenci bileti 2 Türk Lirası olarak satılmaktadır. Planetaryum ise aynı şekilde yetişkinler için 5 lira iken öğrenciler için 2 Türk lirasıdır. Ancak bu fiyatlar 2019 Eylül ayında güncellemesinin yanı sıra yeniden güncellenme ihtimalini bulundurmaktadır.

 

Bilim Merkezi Çevresindeki Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz