Image default
Selçuklu

Saray Bosna Parkı

 

Konya’nın kardeş ülkesi konumunda olan Saray Bosna Parkı adı ile anılan birçok yerle karşılaşılması olasıdır. Bosna Hersek ülkenin en büyük mahallesi konumuna gelmek adına yarışırken aynı zamanda Saray Bosna adı verilen park ile taçlandırılmıştır. Selçuklu‘da Birçok caddeye de başkanlarının isimleri verilen ülke ile Konya arasında dayanışma ve birlik bağı bulunur.

Saraybosna Parkı
Saraybosna Parkı

Şehirdeki en kalabalık yer olmasının yanında yapılan park çocukların eğlenmesi için büyük ve temiz alanların oluşmasına neden oluyor.  Selçuklu Saray Bosna Parkı şeklinde isimlendirilen bu yerde yapılan oyun alanları ve yeşil yerler büyük ilgi uyandırıyor. Çocukların da fazlasıyla eğlenmesine aracılık ediyor. Diğer parklarımızdan Ecdat Parkı gitmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Konya Saraybosna Parkı
Konya Saraybosna Parkı

Parkın Yapımı

Saray Bosna ile arasında 2014 yılından beri çeşitli bağ kurma ve kardeş şehir olma girişimlerinde olan Konya için bunu göstermek amacıyla yapılmış olan bir parktır:

  • Parkın içindeki yeşil alanın oluşturulması,
  • Oturulacak yerlerin belirlenmesi,
  • Bakım ve diğer işlerin yapılması
  • Yerel belediye tarafından yapılmaya devam ediliyor. Karşılıklı jest ve birliğin gösterilmesine dayanan bu girişim amacına ulaşıyor.

Parkın Yeri

Parkın yeri Bosna Hersek adıyla bilinen ve son derece kalabalık olan yerde bulunuyor. Selçuk Üniversitesi’ne olan yakınlığı ile de dikkat çekiyor. Kent merkezinden gelmek istemeniz halinde yapmanız gereken tramvay yolunu kullanmaktır. İlgili durak yürüme mesafesinde parka ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda dolmuşları da aynı yol için kullanma şansınız olur. Konya Lale Tarlası konumuzuda inceleyebilirsiniz.

Saray Bosna Parkı
Saray Bosna Parkı

Nasıl Bir Parktır?

Parkın kurulduğu yer kalabalık olduğundan yeşil alanların genişliği de fazla tutulmuştur. İğne yapraklı ağaçlardan oluşan yeşillendirmeler yapılmıştır. Çocukların rahat şekilde oyun oynamalarına imkan veren oyun parkları ve gölgesinde oturulacak kullanım alanlarına rastlanır. Su ve tuvalet ihtiyaçları için ayrılmış özel yerler de vardır. Temizlik, imkan ve genişlik anlamında sorun yaşanması olası değildir.

READ  Kanyon Park : Konya Selçuklu'da Bir Park
Selçuklu Saraybosna Parkı
Selçuklu Saraybosna Parkı

Ücretli Midir?

Kardeş şehir olmanın amacına uygun şekilde yapılan park tamamen kamuya mal edilmiştir. Belediye tarafından yapımı tamamlanan parkın giriş ve diğer hizmetlerinden bedel alınmaz. Çocuklar ve ailelerin rahatça gezmeleri ve dinlenmeleri adına düzenlenen parkın temizliği de yeterlidir. Konya ‘da Zaman değerlendirmek ve spor yapmak amacıyla da gidenlerin sayısı son derece fazladır.

Diğer muhteşem mekanlar:

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Kyoto Japon Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kulesite Avm (Alışveriş Mağazaları) Konya

Gezicini

Yorum Yaz