Image default
Mağaralar Seydişehir

Konya Tınaztepe Mağarası Nerede?

Tınaztepe Mağarası Konya ilinin Seydişehir adı verilen bölgede yer alır. Konum itibari ile Konya Antalya yolu üzerindedir. Akseki ve Ahırlı sınırlarına yakın bir bölgededir.

"<yoastmark

Tınaztepe Mağarası’nın Keşfi

Tınazpete Mağarası, Fransız bilim adamı Michel Bakalowich tarafından 1968 yılında keşfedilmiştir. Krokisi çıkarılan mağara bilgi dergisinde tüm dünyaya yayınlanmıştır. Meram Bağları Michel Bakalowich aynı zamanda mağaranın tıbbi araştırmasını da yapmıştır. Yaptığı araştırma sonucunda mağaranın astım hastalığı için doğal bir şifa ortamı olduğunu da tespit etmiştir.

"<yoastmark

1970 yılında Jacques Cousteau’nun ekibi, Alman Reinhold Messner ve arkadaşları Suğla Gölü’nü ve bu gölü besleyen su altı kaynaklarını araştırmışlardır. Bu araştırmalarında bu mağaraların Fas Boğazı ile irtibatlarını keşfetmişlerdir. Bununla beraber, yer altı göllerinin 22 km uzunluğunda olduğu da araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmıştır.

"<yoastmark

Tınaztepe Mağarası Hakkında

Son derece önemli bir doğa güzelliği olma özelliğine sahip olan Tınaztepe Mağarası, dünyanın üçüncü büyük mağarasıdır. Ayrıca, Türkiye’nin de en büyük mağarası olma özelliğini taşır. Tınaztepe mağarası, giriş kısmında birinci ve ikinci mağara olmak üzere ikiye ayrılır. Uzunluğu 22 km olan mağaranın gezilebilen bölümü 1580 metredir. Mağara tamamen yatay özelliktedir. Yalnızca sonunda yer alan 64 metrelik inişe sahiptir.

Mağaranın üst kısımlarında ofiyolotik ve fliş karakterli kayaç çeşitleri vardır. Mağarada son derece saf kireç taşları bulunur. Mağara içerisinde yer alan eski taban, taraça desenli olup yeni taban arasında 5 ve 7 metre arası seviye farkları mevcuttur. Taban toprakla kaplıdır.

Tınaztepe Mağarası Nerede?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre mağaralar, yaklaşık olarak 230 milyon yıl gibi oldukça uzun bir sürede meydana gelmiştir. İç kısımlara doğru taban ve tavan arası yükseklik farkının 65 metreye kadar çıkabilen yerleri vardır.

READ  İncirliin Mağarası | Milas İlçesinde Bir Mağara

Mağaranın bulunduğu bölge Akdeniz ikliminden Karasal iklime bir geçiş özelliği taşır. En yüksek sıcaklık derecesi 36,5 derece olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklık ise -18,5 derece olarak ölçülmüştür.

"<yoastmark

Tınaztepe Mağarası Ulaşım

Konya ilinin Seydişehir ilçesinden Antalya iline doğru 22 km yol alınır. Yani Konya Manavgat yolu takip edilir. Daha sonra ana yoldan sola 150 metre içeriye doğru sapılır. Dağ Tur Tınaztepe tesislerinden içeri girilir. Ulaşım son derece kolaydır.

 

Yakın Bölgedeki Diğer Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Burcu Soydan

Konya Kafeleri – Konya’da Gidilecek En iyi 10 Kafe

Burcu Soydan

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini

Yorum Yaz