Image default
Meram Müzeler

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Sırçalı Medrese Müzesi

Türkiye derin bir tarihe sahiptir, her kentimizde bu derin tarihin izlerine rastlamak mümkündür. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Anadolu’da geçmişin zengin kültürünü keşfetmek mümkün oluyor. Konya, Meram‘daki sırçalı medrese müzesi ülkemizin derin kültür mirasını yansıtan yapılardandır.

Sırçalı Medrese
Sırçalı Medrese

13. yüzyıldan kalma Sırçalı Medrese, tarihe meraklı kişilerin ilgisini çekiyor. 1924 yılına dek aslına uygun olarak kullanılan yapı, bugün müze olarak hizmet veriyor. Bedreddin Muslih tarafından yaptırılan Sırçalı Medrese, 800 yıla yakın geçmişiyle, Anadolu Selçuklu kültürünü bugüne taşımayı başarıyor.

"<yoastmark

Sırçalı Medrese’nin Özellikleri

Sırçalı Medrese, Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında, Bedreddin Muslih tarafından fıkıh ilmi okutulmak amacıyla yaptırılmıştır. 1242’de yapılan ve 2 katlı olan medresenin dersliklerinde eğitim veriliyordu. Açık avlulu ve iki eyvanlı medresenin yapımında, moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır. Medresenin açık avlusunun sağ ve sol taraflarında kubbeli birer oda bulunuyor. Meram‘da bu odalarda kış aylarında ders yapılıyordu. Diğer yazımız olan Sırçalı Mesire Yeri yazımızı inceleyebilirsiniz.

"<yoastmark

Yapının eyvan kemerindeki çiniler ve üst kısımda yer alan çiniler hasar görmüştür. Buna karşın, eyvan, medresenin ihtişamını yansıtacak şekilde, hala sapasağlam ayaktadır. Sırçalı Medresenin avlusunu tuğla ayaklar taşımaktadır. Avlunun kuzeyinde ve güneyinde dörder adet oda yer alıyor. Hasar gömüş olan bu derslikler restore edilmiştir. Avlunun ortasında ise bir havuz vardır. Kuzeybatıda yer alan oda ise mescit olarak kullanılmıştır. Medreseyi yaptıran Bedrettin Muslih’in türbesi, medresenin taç kapının kuzeyinde yer alıyor. 

"<yoastmark

Sırçalı Medrese’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’yi adım adım gezip yeni yerler görmek isteyen tarihe meraklı kişiler, Sırçalı Medrese’ye nasıl gidileceğini bilmek istiyorlar. Sırçalı Medrese Mezar Anıtları MüzesiKonya‘nın Meram ilçesi sınırları içinde ve Sırçalı Caddesi üzerinde yer almaktadır. Sırçalı Medrese’ye Meram otobüsüyle gidilebiliyor. Gazi Alemşah Mahallesi’nde indikten sonra, birkaç dakikada medreseye ulaşılabiliyor. Sırçalı Medrese, 9:00-17:00 arasında ziyaret edilebiliyor.

READ  Atatürk Müzesi (Konya)

Konumuzla Alakalı Olan Diğer Yakın Gezilecek Yerler ListesiBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Burcu Soydan

Sandland : Antalya’da Bulunan Kum Heykel Müzesi

Hakan Karaduman

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi : Meram/Konya

Hakan Karaduman

Rahmi M. Koç Müzesi

chebsra

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Yorum Yaz