Image default
Camiler Meram

İplikçi Cami : Konya Meram’da Bir Cami

Konya Meram‘da İplikçi cami Ebülfazl mescidi olarak da biliniyor. Caminin ilk inşaata başlanma tarihi ise 13. Yüzyıla kadar dayanıyor.

"<yoastmark

Camiyi özel kılan bazı noktalar bulunuyor:

  • Mihrap kalıntısının hala duruyor olması
  • Ortaçağ kaynaklarında adının bulunuyor olması

Bu özellikler önemli bir cami olduğunu ve hala tarihi dokusunun kaybolmadığını gösteriyor.

Yapı günümüze kadar çok fazla isim değiştirerek geliyor. Bir dönemler Ebülfazl Camii olarak biliniyor, bir başka dönemde ise cami yeniden isim değiştirerek Ahmed Bey Camii adını alıyor.

Bu isim değiştirme durumunun nedeni tam olarak bilinmiyor, bazı yorumlamalara göre caminin isminin değişme sebebi bölgeyi yönetenlerin camiyi ihya yani restore etmesinden kaynaklı olduğu söyleniyor. Cami bugün ki halini alana kadar çeşitli yenilenmelerde bulunulmuş.

"<yoastmark

Her ne kadar çok yenilenmeye maruz kalmış olsa da caminin inşa kitâbesi bulunmuyor. Tarihi dokusu ile görenleri kendine hayran bırakan bir yapıya sahip olan iplikçi Cami, Türk-İslam mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olarak biliniliyor. Diğer konumuz olan Meram Gezilecek Yerler konumuzu inceleyebilirsiniz.

İplikçi Cami Adını Nasıl Aldı?

Caminin yanında eskiden medrese bulunuyordu. Konya‘da Bu medresenin adı Altun Aba (Altun Apa) medresesidir. Bu medresenin vakfiyesinde belirtilen İplikçi Necîbüddin Ayaz, medreseye mütevellli olmuştur. Bu iki yapıya yakın olarak İplikçi Çarşısı da bulunuyordu. Zamanla hem medrese hem de cami ismini değiştirdi. Öncelikle adı iplikçiler olan camii, daha sonrasında ise iplikçi cami adına kavuştu.

"Meram

Eskidende Camii Olarak Kullanılıyordu?

İplikçi cami eskiden de cami olarak kullanıldığına dair bazı ipuçları bulunuyor. Âriflerin Menkıbeleri eserinde Ahmed Eflâkî caminin ibadet amaçlı kullanıldığı söyledikleri ile belli ediyor. Mevlana’nın vaaz verdiğinden ve cuma namazı kılındığından bahseden Ahmed Eflâkî yapının cami amacı ile kullanıldığını belirtiyor. Yani caminin 13. Yüzyıllardaki ibadet hizmeti veren önemli noktalardan bir tanesi olduğunu rahatlık ile söyleyebiliyoruz.

READ  80 Binde Devri Alem Parkı

"<yoastmark

İplikçi Camii Nerde?

İplikçi Cami diğer bir çok önemli cami, türbe ve tarihi mekanların bulunduğu Konya ilimizde bulunuyor. Konya ilinin Meram ilçesine inşa edilmiş olan yapı hem ülkemiz insanı tarafından hem de yurt dışından gelenler tarafından ziyarete ediliyor. Caminin tam olarak konumu ise Alaeddin tepesinin doğusunda kalan Kürkçü mahallesidir.

Diğer mekanlar:

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden

Gezicini

Meram Karaaslan Hadimi Parkı

Gezicini

Meram Gezilecek Yerler

Gezicini

Meram Dere Köprüsü : Konya’da Saklı Cennet

Gezicini

Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe

Gezicini

Kozağaç Piknik Alanı

Gezicini

Kozağaç Parkı : Konya’da Bir Park

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

1 Yorum

Mustafa fener 20 Aralık 2020 at 21:49

Meram camii orta çağdan kalıp hala ayakta durması ne muhteşem bir yapı olduğunun göstergesi.
Çok eski ve mucizevi bir yapı en gezilesi yer.

Cevapla

Yorum Yaz