Image default
Camiler Meram Müzeler

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi : Meram/Konya

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi, Anadolu Selçuklu Devleti’nde hizmet vermiş bir devlet adamıdır. Devlet kademesinde göze çarpan bir isim olması sebebiyle vezirlik makamına yükseltilen Meram‘ da Sahip Ata Fahreddin Ali, sultan’ın merkezi yönetiminin zayıfladığı dönemde yetkili bir isim olmayı başarmıştır.

Sahip Ata Camii
Sahip Ata Camii

Konya‘da Sahip Ata Fahreddin Ali devletin karmaşa dönemlerinde önemli siyasi figür olarak bilindiği için halk arasında övgüyle bahsedilen başarılı ve ünlü bir vezirdir. Aynı zamanda hayır müesseselerine önem veren Fahrettin Ali cami, hamam, çeşme, kaplıca, medrese, türbe gibi çeşitli yapılar ve vakıflara önayak olmuştur.

Meram Sahip Ata Camii Ve Külliyesi
Meram Sahip Ata Camii Ve Külliyesi

Sahip Ata Külliyesi

Selçuklu veziri sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılan sahip Ata Külliyesi Cami, çifte hamam, türbe, çeşme, hankah ve dükkanlardan oluşan bir yapıdır. Meram‘da İnşasına ilk olarak 1258 yılında başlanan külliye 1283 yılında yenilenerek tamamlanmıştır.

Konya Sahip Ata Camii
Konya Sahip Ata Camii

Camii

Camii’nin eski Konya surunun Larende kapısı yakınında olması sebebiyle Larende cami olarak da anılmıştır. İlk yapılan cami 1871 yılında yıldırım düşmesi sebebiyle yıkılmış ancak bu yıllarda yenilenerek bugünkü görünümünü almıştır.

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi
Sahip Ata Camii

Mimar Kölük tarafından yapılmış olan cami mihrap önü kubbeli olarak yapıldığı düşünülmektedir. Ancak ilk camiye göre yapının birçok yeri değiştirilmiş ve ebatlarında küçültmeler yapılmıştır. Yıldırım düşmesi sonrasında orijinal kısımlardan mihrap, iki yanındaki fil ayağı şeklindeki payandalar, mihrabın yer aldığı duvar ve taç kapı kalmıştır.

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi
Sahip Ata Camii Ve Külliyesi

Hankah

Şeyhin türbesinin bulunduğu geniş programlı tarikat yapılarına hankah ismi verilmektedir. Farsça’dan gelen bu kelime eşik anlamını taşımaktadır. Sahip Ata hankahı 13. yüzyıl hankahları arasında en büyüğü ve en simetriği olarak bilinmektedir.

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi
Sahip Ata Camii Ve Külliyesi

Sahip Ata Camii Hamam

Külliyenin içerisindeki hankahın hemen karşısında bulunan hamam ile ilgili yapım tarihi ve mimarinin kim olduğu bilinmemektedir. Ancak caminin inşaatı ile birlikte hamamın da yapılmaya başlandığı düşünülmektedir.

READ  Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan
Sahip Ata Camii Ve Külliyesi
Sahip Ata Camii içi

Diğer mekanlar:Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Hakan Karaduman

Sitti Radviyye – Hatuniye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Burcu Soydan

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden

Burcu Soydan

Yorum Yaz