Image default
Meram Müzeler

Atatürk Müzesi (Konya)

 

Atatürk müzesi (Konya) Tarihe tanıklık etmiş yapılardan biridir Atatürk müzesi (Konya). Birçok şehirde bu isimle anılan yapılar olmasına rağmen, her birinin yeri ayrı ve özeldir. Atatürk, ülkede Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla Anadolu’ya geçip, Ankara’da TBMM’yi açtıktan sonra 3 Ağustos 1920’de Konya’ya gelip Konya’da bir gece kalmış, Konya halkıyla görüşmeler yapmıştır. Atatürk, bu tarihten ölümüne kadar olan sürede Konya’ya 12 kez gelmiş, Atatürk Konya’ya çoğu gelişinde, -şimdilerde Atatürk evi olarak bilinen bu konağa- Konyalıların kendisine hediye etmiş olduğu bu 2 katlı konakta kalmıştır. Aynı zamanda Konya meramda bulunan bu konak, Alaaddin Tepesi Parkı  ve bu civarda bulunan tarihi yapılara çok uzak değil.

Konya Atatürk Müzesi
Konya Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi Kısa Tarihi

Şimdilerde Atatürk müzesi (Konya) olarak anılan bu bina 1912 yılında yapılmış, Atatürk’ün, 1923-1927 yılları arasında Konya’yı ziyaret ettiği sıralarda kendisine tahsis edilmiş bir 2 katlı yapıdır. Daha sonra, 1940-1963 seneleri arasında vali konağı olarak kullanılan bu yapı; 1963 yılında milli eğitim bakanlığı tarafından alınıp restore edilmiş ve 1 yıl sonra yani 1964 yılında “Atatürk Evi-Kültür Müzesi” adıyla ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Atatürk Müzesi
Atatürk Müzesi

1981 yılında ise, Atatürk’ün doğum yılının yüzüncü yılı vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş ve içindeki sergi alanının düzenlemesi tekrar yapılarak 1982 yılında “Atatürk müzesi” olarak hizmet etmeye başlamış.

Atatürk Müzesi Değerli Eşyalar
Atatürk Müzesi Değerli Eşyalar

Atatürk Müzesinde Sergilenen Eşyalar

Atatürk müze evinde, Atatürk’ün şahsi eşyaları için özel yaptırılmış vitrinlerde sergilenirken, duvarlardaki panolarda Konya’nın ve Konya halkının Kurtuluş Savaşındaki yeri fotoğraflarla ve belgelerle anlatılmak istenmiştir. Duvarlardaki panolarda, Atatürk’ün Konya’ya gelişlerini, bu evde tutmuş olduğu günlük notlarını gösteren belgeler, şehirde yapmış olduğu ziyaretleri, gazete kupürleri ve fotoğraflar sergilenmektedir.

READ  Akyokuş Tabiat Parkı
 Atatürk Müzesi Saat
Atatürk Müzesi Saat

Vitrinlerde ise Atatürk’e ait pabuç, pardösü, elbise gibi giyim ürünlerinin yanı sıra, dinlenirken kullandığı şezlong, sofra takımları gibi bazı eşyalar teşhir ediliyor. Atatürk pulları koleksiyonu da bir vitrin ortamında sergileniyor.

 Atatürk Müzesi Resimler
Atatürk Müzesi Resimler

Konya  Atatürk müze Evinde, Atatürk’ün bu konakta kalmış olduğu günlerde kullandığı gibi, odaların Atatürk ‘ün çalışma odası, yemek salonu, yatak odası, Yaverler Odası olarak düzenlenmiştir.

Atatürk Müzesi Takım Elbiseleri
Atatürk Müzesi Takım Elbiseleri

Atatürk Müzesi Giriş Ücreti

Birçok şehirde bulunan Atatürk evlerine giriş ücretsiz olduğu gibi, Konya’da bulunan bu Atatürk müzesine de girişler ücretsizdir.

Atatürk Müzesi Giriş Bilgileri

Bu müzeye yaz döneminde 09:00 – 19:00 saatleri arası, kış döneminde 08:00 – 17:00 saatleri arasında, haftanın her günü giriş yapabiliyorsunuz.

 

Yakın Çevredeki Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Rahmi M. Koç Müzesi

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Meram Karaaslan Hadimi Parkı

Gezicini

Meram Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz