Image default
Müzeler

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M Koç Müzesi ülkemizin en önemli müzelerinin başında geliyor. Önce genel bir tanım yapalım. Müze; sanat, bilim ve tarihi ilgilendiren eser ve kalıntıların halka sergilemek ve gösterilmek için saklandığı ve ziyarete açıldığı yerdir. Bu eserlerin yanlarında ya da önlerinde eserlerle ilgili bilgi veren yazılar ya da elektronik bilgilendirme yapan cihazlar bulunur. Böylece misafirler ve ziyaretçiler eserler hakkında inceleme yaparken aynı zamanda da bilgi sahibi olurlar.

Rahmi Koç Müzeleri
Rahmi Koç Müzeleri

Müze Nedir?

Müze; halka sergilenecek değeri olan bilimsel, sanatsal ve tarihi eserlerin bulundurulduğu, saklandığı ve sergilendiği yerdir. İnsanlara ve bulunduğu topluma tanıklık eden eşyaların tarihçesini araştırıp, toplayıp, bir araya getirip, bilgileri birleştirip düzenleyerek sergiler.

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

Müzelerin Amacı Nedir?

Müzelerin amaçları topluma hizmet vermek ve geçmişleri hakkında da bilgi vermektir. Müzeler öncelikle kar amacı gütmeyen ticari faaliyette bulunmayan bir kurumdur. Toplumların yer altı ve yer üstü zenginliklerini bulup, toplayıp bir araya getirerek onlara geçmişleriyle ilgili bilgiler vermeyi amaçlar. Müzelerde bulunan ve sergilenen ürünler; ya önlerine yazılan kısa bilgi yazılarıyla, ya elektronik sesli bilgilendirme sistemiyle ya da müzelerde bilgi vermek için konularla ilgi yeterli eğitim almış rehberler tarafından gelen ziyaretçiler bilgilendirilir. Müzelerin işlevleri şunlardır:

Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi
  • Toplama
  • Sergileme
  • Koruma
  • Belgeleme
  • Eğitim
  • Araştırma
  • İletişim

Müzeler tüm bu işlevleriyle hem geçmişe, hem günümüze hem de geleceğe ışık tutarak hepsi için ayrı ayrı öneme sahip olan bu bilgileri sunar.

Rahmi M. Koç Müzeleri

Ülkemizde Rahmi Koç Müzeleri şunlardır:

READ  Ereğli Müzesi

Her biri birbirinden önemli olan bu müzeler oldukça fazla ziyaretçiye sahiptir ve mutlaka gidip görülmesi gereken müzelerdir.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi
İstanbul Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Hasköy’de bulunan bir sanayi müzesidir. Rahmi Koç’un 1994 yılında verdiği destekle açılan müze; ülkemiz için oldukça önemlidir. Ülkemizde hem sanayi hem endüstri hem de ulaşıma adanmış olan en önemli müzedir. Müzede sık sık çeşitli eğlenceler düzenlenir. Konserler, sergileri, gösteriler ve organizasyonlar yapılır.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi
İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara‘nın ilk sanayi müzesi olan Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara Kalesinin karşısındadır. Eskiden at pazarı denen, günümüzde ise Çengel Han adı verilen tarihi bir kervansarayın içinde bulunur. İçerisinde ahşap oyuncaklar, lokomotif modelleri, bebek evleri, porselen bebekler bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi İstanbul
Rahmi Koç Müzesi İstanbul

Cunda Rahmi M. Koç Müzesi

Asıl adı Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olan bu müze Balıkesir’de yer almaktadır. 2014 yılında Ayvalık’ın ilk özel müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul ve Ankara’daki müzeler örnek alınarak oluşturulmuştur. Çeşitli ahşap oyuncaklar, buharlı makineler, trenler zaman ölçme makineleri gibi çeşitliliğe sahiptir.

Cunda Rahmi M. Koç Müzesi
Cunda Rahmi M. Koç Müzesi

Giriş Ücretleri ve Saatleri

Rahmi M. Koç Müzelerinin 2022 yılı itibariyle giriş ücretleri değişerek yetişken ziyaretçiler için 30 TL, öğrenciler için ise 15 TL olmuştur. Müze kart, Rahmi M. Koç Müzelerinde geçerlidir. Ve geçerli olan fiyat üzerinden %10 indirim uygulanır. Dini bayramların arife ve birinci günleri hariç açıktır. Pazartesileri kapalı olan Rahmi M. Koç Müzesi salıdan cumaya kadar 10:00 – 17:00 arasında, cumartesi ve pazar günleri ise 10:00 – 18:00 arasında hizmet vermektedir.

Rahmi Koç Müzesi Klasik Arabalar
Rahmi Koç Müzesi Klasik Arabalar

Müzeler, özellikle çocuklar ve gençlerin mutlaka gitmesi ve geçmişleriyle ilgili, geçmişten gelen her ne varsa bilmesi ve öğrenmesi açısından büyük önem taşır. Hem eğlendiren hem de öğreten müzelerde vakit geçirmek oldukça eğlencelidir. Hem yetişkinler hem öğrenciler hem de çocuklar için özellikle Rahmi M. Koç Müzeleri çok merak uyandırıcıdır. Çünkü ağırlıklı olarak ulaşım araçları, bebekler, ahşap oyuncaklar, trenler gibi herkesin ilgi ve merak duyacağı eserler sergilenir. Rahmi M Koç Müzesi bu bakımdan önemlidir.

READ  Türkiye'nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Konya Etnografya Müzesi : Selçuklu’dan Bizlere Kalan Miras

Gezicini

İzmir Müzeleri | Eski Çağlardan Günümüze Yolculuğa Götüren Müzeler

Gezicini

İstanbul Müzeleri : Türkiye’nin En Değerli Eserlerin Olduğu Müzeler

Gezicini

Yorum Yaz