Image default
Ankara Müzeler

Ankara Müzeleri

Ankara Müzeleri

Ankara’nın başkent olması ve tarihi birçok olayda tanınan bir şehir olması, müzeciliğin gelişmesine neden olmuştur. Başta ülkemiz için önemli bir isim olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin Ankara’da bulunuyor olması da müzeciliği etkilemiştir.

Ankara Müzeleri
Ankara Müzeleri

Ankara müzeleri insanların manevi duygularını canlı tutmak amacıyla açılan, geçmişi gelecek kuşaklara göstermek için hizmet vermektedirler. Ankara, oldukça yüksek müze sayısı ile karşımıza çıkıyor.

Ankara Müzeleri
Ankara Müzeleri

Ankara’da bulunan her müzenin ayrı bir önemi vardır. Bu müzelerden en fazla tanınanları aşağıda verilmiştir.

Ankara müzelerini daha yakından tanımak için o yerleri görmeniz gerekir. Ankara müzelerinin anlam ve önemini bilmeniz için o müzelerdeki havayı solumalısınız. Ankara müzeleri, herkesin görmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır. İşte Ankara müzeleri ve bu müzeler hakkında bilgiler.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Bir dönem cezaevi olarak kullanılan Ulucanlar, daha sonraki yıllarda ise müze haline getirilmiştir. Bu cezaevinde oldukça şiddetli işkenceler yapılmıştır. Cezaevinin eski dönemlerine ait birçok bilgiye ve görüntüye bu müzeden ulaşabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Muzesi
Ulucanlar Cezaevi Muzesi

Ankara’nın en ünlü müzelerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, kapalı koğuşlara sahiptir. Bunun yanı sıra oldukça dar koridorları da bulunmaktadır. Ayrıca eski dönemlerde cezaevinde kalanları canlandırmak için de birtakım heykeller yapılmıştır. Bu heykelleri müzeye girdiğiniz zaman daha detaylı şekilde görebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Kalesi’nin yakınında bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, tarihin eski dönemlerine ait kalıntıları kronolojik sıraya uygun şekilde sizlere sunmaktadır. Müze içerisinde çok fazla hoşunuza gidecek koleksiyonlar bulunuyor.

Birçok çağa ait özel bölümler vardır. Bu bölümlerde ise o çağlara ait eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içerisindeki eserlerin türleri de oldukça çeşitlidir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, turistik yönden Ankara için çok önemlidir.

READ  Ereğli Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Etnoğrafya Müzesi

1930’da açılışı yapılan Etnografya Müzesi, Türk tarihinde yer alan ve Selçuklu Zamanından günümüze kadar gelen bir çok değeri içermektedir.

Ankara Etnoğrafya Müzesi
Ankara Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesini gezdiğinizde; Anadolu’nun farklı bölgelerinden toparlanmış yöresel halk giysilerini, süs eşyalarını, bölgelere özel ayakkabı ve takunya örneklerini görebilirsiniz.

Anadolu’nun farklı yerlerindeki iklim şartlarına göre tercih edilen kadın ve erkek çorapları, çeşitli keseler, baş bağlamada kullanılan oyalar, yemeni çevreleri, erkek iç kıyafetlerinden uçkurlar, peşkirler, bohçalar bulunmaktadır. Özenle işlenmiş yatak örtüleri, gelin kıyafetleri mutlaka ilginizi çekecektir.

ankara etnoğrafya müzesi
ankara etnoğrafya müzesi

Ayrıca damat tıraş takımları, çeşitli yörelerden halı ve kilimler, Anadolu maden sanatını temsil eden çok çeşitli eserler de görmek mümkündür. Osmanlı Devri yayları, okları, çakmaklı tabancalar, tüfekler kılıç ve yatağanlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikatla ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının güzel örneklerinden levhalar bulunmaktadır.

Bunların dışında; Unutulmuş mesleklerden olan Türk ağaç işçiliğinin en güzel örnekleri sizleri uzun uzun izlemeye sevk edebilir. Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev’in tahtı (XIII. y.y.), Ahi Şerafettin Sandukası (XIV. y.y.), Nevşehir Ürgüp’ün Damsa Köyü Taşhur Paşa Camii mihrabı (XII. y.y.), Siirt Ulu Camii Minberi (XII. y.y.) Merzifon Çelebi Sultan Medresesi Kapısı (XV. y.y.) Etnoğrafya Müzesinin önemli eserlerindendir.

ankara etnoğrafya müzesi
ankara etnoğrafya müzesi

Müzede özellikle Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihiyle ilgili eserleri içeren bir ihtisas kütüphanesi bulunmaktadır.

Önemli bir detay olarak şunu verelim. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra naaşı buraya defnedilir. Taki Anıtkabir inşaa edilene kadar, yani 1953’de Anıtkabir’e nakline kadar cenazesi burada kaldı. Bu kısım halen Atatürk’ün anısına sembolik bir kabir şeklinde korunmaktadır.

Etnoğrafya müzesi nerede diye merak edenler için konum bilgisini burada paylaşıyoruz.

Ankara Hava Müzesi

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi olarak bilinen bu müze, ulaşım açısından size ters gelebilir. Ancak hava kuvvetlerine dair birçok eseri burada bir arada görebilirsiniz. Ankara Hava Müzesi’nde havacılık ile ilgili derin bilgilere de ulaşabilirsiniz.

READ  Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi | Sadece Deniz Canlıları Sergilenmekte
Ankara Hava Müzesi
Ankara Hava Müzesi

Özellikle de hayaliniz Hava Kuvvetleri’ne katılmak ise bu müzeyi mutlaka görmeniz gerekir. Askeri radarlardan modern uçaklara, eğitim uçaklarından savaş uçaklarına kadar daha farklı eserleri görme ayrıcalığınız vardır. Müze içerisinde cep telefonu ile resim çekinmek ücretsizdir. Ancak fotoğraf makinesi kullanımlarınızda ek bir ücret vermeniz gerekmektedir.

Ankara Hava Müzesi
Ankara Hava Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi’nin yanında bulunan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, çeşitli tabloların ve heykellerin sergilendiği bir yerdir. Bu müzede önemli isimlerin eserleri de bulunuyor. Bu müzede önemli sanatçılara dair özel bölümler bulunmaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Bu bölümlerde o isme dair birçok eseri aynı anda görebilirsiniz. Müzeye giriş için ücret alınmamaktadır. Heykel ve resim alanına ilgi duyan herkesin ziyaret edebileceği en iyi müzelerden biridir.

Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Yapı olarak küçük olan Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Ankara müzeleri denildiğinde akla gelen yerlerdendir. Ankara’nın Hamamönü adlı semtinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Mehmet Akif’e dair eserleri sizlere gösteriyor. Bu müzenin diğer bir adı Taceddin Sultan Dergâhıdır.

Mehmet Akif Ersoy Müzesi
Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Müze içerisinde Mehmet Akif Ersoy’un heykeli de bulunmaktadır. Balmumundan yapılan bu heykelin yanı sıra Mehmet Akif Ersoy’a ait olan gözlük, saat ve tesbih gibi hususi eşyalar da vardır.

ODTÜ Bilim Ve Teknoloji Müzesi

Ankara denildiğinde akla ilk gelen kurumlardan biri ODTÜ’dür. 2001 yılında kurulan bu müze, Anadolu’daki teknolojik gelişmeleri sizlere göstermektedir. M.Ö. 3500’den beri ne gibi teknolojilerin hayatımızda yer aldığını bu müzede görebilirsiniz. Teknoloji kültürünü korumak amacıyla açılan ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, bu alanda yoğun çalışmalara hala devam ediyor.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Diğer Ankara Müzeleri

Ankara’da bulunan diğer müzeler ise şunlardır:

 • Anıtkabir ve Atatürk Müzesi
 • MTA Tabiat Tarihi Müzesi
 • Meteoroloji Müzesi
 • PTT Pul Müzesi
 • Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi
 • Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
 • TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi
 • Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

  Anıtkabir ve Atatürk Müzesi
  Anıtkabir ve Atatürk Müzesi
 • Gordion Müzesi
 • Ziraat Bankası Müzesi
 • Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi
 • Beypazarı Yaşayan Müze
 • Kalecik Karahan Konağı ve Müzesi
 • MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi
 • Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi
 • Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
 • Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi
 • Veteriner Anatomi Müzesi
 • Pembe Köşk

  Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
  Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Adlı müzeler de Ankara müzeleridir. Bu müzelerden birini bile görmeniz, size çok şey katacaktır.

Ankara’da Gezilecek Yerler

İş Bankası ve TÜRSAB-MTM İş Ortaklığı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda Maximum özellikli İş Bankası kredi kartları Müzekart özelliği kazandı. Kredi kartı sektöründe bir ilk olarak İş Bankası tarafından sunulan bu yeni hizmet ile tüm Maximum özellikli İş Bankası kredi kartı sahipleri Müzekart’la giriş yapılan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini her yıl 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilecek.

https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/maximum-karttan-tarihe-gececek-bir-yenilik-is-bankasi-maximum-kart-simdi-muzekart

İş Bankası

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Rahmi M. Koç Müzesi

Gezicini

Yorum Yaz