Image default
Ankara

Kuğulu Park Ankara

Kuğulu Park Ankara

Kuğulu park Ankara ilinde bulunan tarihi özelliği niteliğinde görülmeye değer yeşillikler içinde parktır. İsmini içinde bulunan kuğu, ördek ve kazların bulunması ile sahip olur. Her mevsimde ki ayrı güzelliği ile kendine hayran bırakan yapısı bulunmaktadır. Kuğulu park eski zamandan günümüze kadar zamanla daha da gelişerek ulaşmaktadır.

Kuğulu Park Ankara
Kuğulu Park Ankara

Park içeriğinde çeşitli heykeller bulunmaktadır. Kuğulu park içerisinde bir çok kuş çeşidi bulunmaktadır. Kuşlara özel üretilen kuş evleri ağaçlarda sabitlenmesi ile hem görüntü hem de onların yaşam alanlarına kolaylıklar sağlanmaktadır. Park içeriğinde hangi kuş türlerinin bulunduğu merakına karşılık, kuşlara ait bilgiler ve cinsleri gibi konularda bilgilerin içerdiği panolar bulunmaktadır.

Kuğulu Park Ankara
Kuğulu Park Ankara

Kuğulu park çeşitli ağaç türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Ağaçların gövdelerine ağacın cinsi ve özellikleri gibi pek çok konuda bilgilendirici yazıları bulunmaktadır. Kuğulu park bir açık müze alanı gibi pek çok konuda bilgi sağlamaktadır.

Kuğulu Park Ankara
Kuğulu Park Ankara

Kuğulu Park Tarihçesi

Kuğulu park oluşumundan önce kavaklık ağaçlarının bulunduğu ve dere yatağının olduğu arazidir. Arazinin yapılanması ve gelişimi ile park oluşumu gerçekleşmiştir. İçeriğinde kavaklık ağaçlarının ve farklı ağaç türlerinin oluşturulması ile farklı ortam oluşumu sağlanmış olmaktadır. Kuğulu park çevresinde pek çok alana ulaşımı ile kolaylıklar sağlamaktadır. Park inşaatının oluşumu eski dönemlere dayanması ile zamanla pek çok yeniliklere uğramaktadır. Ankara’nın en sevilen alanlarından olan park pek çok kişinin mutlaka görmek istenilen ziyaret yeridir.

Kuğulu Park Ankara
Kuğulu Park Ankara

Kuğulu Park Adının Tarihçesi

Kavaklıdere alanın düzenlenmesi ve park alanına çevrilmesi ilk zamanlarda dikkat çekmemektedir. Doğa ortamı oluşturulan alanın ilgi çekmek amacı ile belediye başkanına viyana belediyesinden hediye edilen beyaz kuğuları kullanma fikri ile biranda dikkat çekilen alan haline gelmektedir. Kişilerin ziyaret etmesi, bulunulan alanın keşfi gibi durumları ortaya çıkarmaktadır.

READ  Beypazarı Gezilecek Yerler

Ankara’ya ziyaret eden herkesin mutlaka görülmesi gereken alan haline gelmiştir. Kuğular zamanla seğmenler parkına götürülmesi ile kuğular eski alanlarına uçmak istemesi sonucu yüksek bina ve ağaçlara çarparak ölümlerine sebep olmuştur. İlerleyen zamanda Çin’den hediye gelen kara kuğular ile süslenmektedir.

Kuğulu Park Ankara
Kuğulu Park Ankara

Kuğulu Park Çevresinde Gezilecek Yerler

Kuğulu park içeriğinde bulunulan kuğular dışında farklı alanlarda bulunmaktadır.

Çevresinde bulunulan mekanlar olarak;
  • And evi
  • Tunalı Hilmi caddesi
  • Seğmenler parkı
  • Bestekar sokak
  • Arjantin caddesi
  • Paris caddesi

Ankara’da Kuğulu park ve çevresinin gezilebilecek yerlerdir.

Kuğulu Parka Ulaşım

Kuğulu parka ulaşım seçeneği olarak çok fazla seçenek mevcuttur. Ankara’nın tam merkezi konumunda ki Kızılay noktasından Kavaklıdere noktasına ulaşımı sağlayan otobüsler tercih edilebilir. Ankara gezi amaçlı yürüme seçeneği olarak 20 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşımda mümkündür.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz