Image default
Ankara Tavsiye Yerler

Ankara Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Başlıklar

Ankara Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Türkiye doğal ve beşeri unsurları ile yıllardır yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakıyor. Ankara gezilecek yerler itibariyle binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Anadolu topraklarındaki mimari yapılar oldukça ilginç dikkat çekici bir özelliğe sahiptir.

Ankara
Ankara

Her yıl milyonlarca turist Türkiye’yi ziyaret ederek hem Anadolu kültürünün yayılmasına yardımcı oluyor hem de ekonomiye oldukça iyi bir oranda katkı sağlıyor.

Ankara
Ankara

Türkiye’de hem yerli hem de yabancı turistler için birçok gezilebilecek konum bulunuyor. En önemli gezilmesi gereken yerler arasında ise Ankara da yer alıyor. Ankara’daki mimari yapılar oldukça anlamlı ve güzel bir mimariye sahiptir. Ankara’yı gezerek,

  • Anadolu kültürü hakkında bilgilerinizi genişletebilirsiniz.
  • Genel kültür açısından kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Anadolu tarihini öğrenerek bilgi birikiminizin büyümesine katkıda bulunursunuz.

Ankara’yı gezerek daha birçok yararı elde edebilirsiniz.

Anıtkabir
Anıtkabir

Anıtkabir

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen mimarilerden biri olan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk‘ün mezarını da içeren ve 750.000 metrekarelik büyük bir alana yayılan büyüleyici bir yapıdır. Konum

Anıtkabir
Anıtkabir

1944’te yapımına başlanılıp 1953 yılında yapımı bitirilen Anıtkabir mimarisini dünyaca ünlü mimarlar olan Emin Onat ile Orhan Arda tarafından tasarlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün anıt mezarının yeri olan Anıtkabir her yıl milyonlarca yerli ve yaban turist tarafından ziyaret ediliyor.

Anıtkabir Panorama Sanal Tur

Anıtkabir, Ankara’nın merkezi ilçelerinden Çankaya’da yer alıyor. Ayrıca geçmiş dönemlerde de birçok ülkenin cumhurbaşkanları tarafından ziyaret edilerek tüm dünya tarafından tanınan bir yer olmuştur.

Ankara Kelime Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek “Kelime Müzesi” olma özelliğine sahip olan müzede otantik bir ortamda bir çok kelimeyi karşılaştırmalarıyla bulma şansınız var. Ankara merkezinde yer alan Ankara Kalesinin hemen yanındaki bu müze’ye özellikle de çocuklarınızla gitmenizi tavsiye ederiz.

Yazar Şermin Yaşar tarafından organize edilen Kelime Müzesi’nde öz Türkçe kelimelerin bir çoğu gerçek hayattaki karşılıklarıyla sergileniyor.

kelime müzesi kös kös oturmak

Örneğin “kös kös oturmak” deyiminin nereden geldiğini merak ediyorsanız ve kös kelimesinin anlamını bilmiyorsanız bunu öğrenmek sizin ve çocuklarınız için eğlenceli olabilir.

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin içinde yer alan Tuz Gölü, oldukça etkileyici güzelliği ile Ankara doğa gezilerinde en çok tercih edilen yer konumundadır. Türkiye’nin yapmış olduğu tuz ihracatının yaklaşık olarak %40 gibi büyük bir miktarını karşılayan Tuz Gölü, ziyaret eden turistler tarafından hayranlıkla izleniyor. Konum

Tuz Gölüz
Tuz Gölü

Tuz Gölü, 85 adet kuş türü, 120’den daha fazla memeli hayvan çeşidi ve yaklaşık olarak 40 adet endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Hem doğa gezileri için hem de fotoğrafçılık için oldukça uygun bir yer olan Tuz Gölü, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve ilin en önemli tarihi temsilcilerinden birisi olan Ankara Kalesi’nin milattan önce 2. yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı biliniyor. Konum

Bulunduğu bölgeden dolayı yüksek bir tepe üzerinde etkileyici bir manzara sunan Ankara Kalesi, uzun yıllar boyunca sürekli olarak Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılarak birçok değişikliğe uğramıştır.

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Her yıl çeşitli festivaller ve etkinliklerin yapıldığı Ankara Kalesi’nde 110 metre yüksekliğe sahip 42 kuleyi gezebilir ve kalenin iç odalarını inceleyerek fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin de en bilinen ve tanın meydanlarından biri haline gelmiş olan Kızılay Meydanı, adını 1929 senesinde bölgede bulunan Kızılay merkezinden alıyor. Konum

Ankara’nın kent merkezi olan Kızılay Meydanı; doğusunda bulunan Ziya Gökalp Caddesi, batısında bulunan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve kuzeyinde bulunan Atatürk Bulvarı ile oldukça iyi ve gelişmiş bir konumdadır.

Kızılay Meydanı
Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı; 37.988 metrekare gibi geniş bir bölgede bulunan onlarca mağazası, kaliteli restoranları, kafeleri ve eğlence merkezleri ile günün her dakikasını çok keyifli geçirebileceğiniz bir yerdir. Kızılay Meydanı, Ankara’da uğramanız gereken en güzel yerlerden birisidir. Bu özelliği nedeniyle oldukça yoğun bir yerdir.

READ  Dubai'de Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Mavi Göl

Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ankara-Samsun Yolu’nun yanında yer alan Mavi Göl, adını aldığı masmavi suları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle Ankara’da hafta içi ve hafta sonu gezilerinin en popüler adreslerinden birisi olmuştur. Konum

Mavi Göl Ankara
Mavi Göl Ankara

120 bin metrekare yeşil alanın ortasında yer alan Mavi Göl’ün çevresinde ise piknik alanları, yürüyüş yolları ve çocukların eğlenceli vakit geçirmesi için yapılan çocuk parklarının yanında voleybol, basketbol ve futbol gibi spor sahaları ile çevrili muhteşem bir yerdir.

Yaz aylarında ise kanoya binerek veya rafting yaparak ile dolaşabileceğiniz Mavi Göl, özel olarak tasarlanmış gece ışıklandırmaları ile de görülmesi gereken muazzam güzellikte keyifli anlar sunuyor. Zengin bitki çeşitliliğine sahip Mavi Göl’ü her mevsim birbirinden farklı doğa manzaralarını izlemek amacıyla ziyaret edebilirsiniz.

Dikmen Vadisi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan ve 107.000 metrekare yeşil alanıyla Türkiye’nin en güzel şehir parklarından biri olan Dikmen Vadisi, eski dönemlerde gecekonduların tipi evlerin bulunduğu bir alana inşa edilmiş çok ünlü bir Ankara parkıdır. Konum

Dikmen Vadisi
Dikmen Vadisi

Binlerce farklı bitki türü ile Ankara’nın ortasında bulunan Dikmen Vadisi; her farklı türden görebileceğiniz çiçek bahçeleri, havuzlar, yürüme yolları, çocuklar için park alanları ve kır bahçeleri ile Ankara’nın ortasında sessiz ve sakin kalmak için oldukça iyi bir yerdir. Özellikle kış aylarında kar yağdığında oldukça güzel ve eşsiz manzaralara sahip olan Dikmen Vadisi’nde mutlu bir gün geçirmeyi unutmayın.

Mogan Gölü

Ankara’nın merkezi bölgesine sadece 20 kilometre uzaklıkta, Eymir Gölü’nün de bir parçası olan havzada yer alan Mogan Gölü, Türkiye’deki 15 özel koruma alanlarından biridir. Kendine has bitki çeşitliliği, ilgi çekici manzaralara sahip sulak alanları, vahşi yaşam ve doğal ortamıyla doğal yapısını koruyan nadir yerlerden biri olan Mogan gölü, 63 kilometrekare gibi geniş bir bölgeyi içine alıyor. Konum

Mogan Gölü
Mogan Gölü

Diğer bir adı Gölbaşı olarak da bilinen Mogan Gölü’nün çevresinde bulunan planlı bir şekilde düzenlenmiş olan yürüyüş yolları ve manzaralı teraslarında güzel bir gezi yapabilir, gölün sahipliği yapmış olduğu 200’den fazla sayıdaki su kuşu ve göçmen kuşunun fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mogan Gölü’nün 25 metre yüksekliğe sahip olan deniz fenerine de Mogan Gölü’nün tamamının manzaralarını kaliteli bir şekilde izlemek için gidebilirsiniz.

Seymenler Parkı

Çankaya Köşkü’ne yakın bir konumda bulunan Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi arasında yemyeşil bir yeşil alana sahiplik yapan Seymenler Parkı, 67.000 metrekare toplam büyüklüğe sahip bir yerdir. Konum

171 metrekare çocuk oyun alanı ile 46.418 metrekare çim olan bölgesiyle Ankara’nın oksijen üretimine önemli bir katkı sağlayan Seymenler Parkı, günün her saati oldukça yoğun ve popüler bir yerdir.

Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Yürüyüş parkurlarında muhteşem manzaraları izleyebileceğiniz Seymenler Parkı’nda geniş ve büyük çim bulunan alanlarda huzurlu bir şekilde dinlenebilir, birçok çiçek türüne sahiplik yapan bahçeleri gezerek görebilir ve tiyatro gibi birçok etkinliğe katılarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yıl boyunca Seymenler Parkı’nda kitap okuma yarışmaları ve tiyatrolar gibi birçok etkinlik ve kampanya da düzenlenerek yapılıyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın merkezi ilçelerinden biri olan Altındağ’da bulunan Altınköy Açık Hava Müzesi, sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak muazzam güzellikteki bir tarihi gezi alanıdır. Konum

1900’lü yıllardan kalma köy mimarisi, gelenekleri ve kültürünü tanıtmak amacıyla yapılan ve daha sonrasında ise açılan açık hava müzesi, 500 bin metrekarelik bir bölgeyi içine alıyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi
Altınköy Açık Hava Müzesi

Tarihi kahveler, 2 katlı ahşaptan yapılmış olan köy evlerine sahip olan keyifli ve muhteşem bir gezi yapabileceğiniz Altınköy’deki restoranlarda ise kültürel açıdan zengin olan Osmanlı ve Türk yemeklerini deneyebilirsiniz.

READ  Başakşehir Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Kır bahçeleri, sanat atölyeleri, yürüyüş alanları, süs gölleri ve çocuklar için yapılan oyun alanları da olan Altınköy Açık Hava Müzesi’nin en ilginç ve dikkat çeken yerlerinden biri ise mükemmel fotoğrafları kolayca çekebileceğiniz tarihi yel değirmenleridir.

Müzedeki manzara teraslarında bulunan kafelerde çayınız yudumlayabilir ve yel değirmenlerinin yanında bulunan restoranlarda muazzam bir manzara ile birlikte kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Gençlik Parkı

Türkiye’nin en eski şehir parklarından biri haline gelmiş olan Gençlik Parkı, 1943 senesinde 280 bin metrekarelik bataklık bir bölge olan bir yerin düzenlenmesi ile hizmete açılmıştır. Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan Gençlik Parkı, oldukça büyük dönme dolapları ile çok popüler olan lunaparkı ile de ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Konum

Gençlik Parkı Ankara
Gençlik Parkı Ankara

Park içinde ilerleyen küçük minyatür trenler, süs havuzları, heykeller ve anıtlar ile oldukça geniş bir gezi imkanı bulunan Gençlik Parkı’nın 45 bin metrekarelik süs havuzunu çevreleyen çiçek bahçeleri de görülmesi gereken yerlerden biridir. Çocukları olan ailelerin Ankara’da uğraması gereken mekanlardan olan Türkiye’nin ilk bilim merkezi de Gençlik Parkı’nda bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın oksijen ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan ve en meşhur ve yoğun olarak ziyaret edilen yeşil alanlarından birisi olan Atatürk Orman Çiftliği, 1925 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından bağışlanmış olan arazi üzerine yapılmış, sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin de en önemli yeşil alanlarından biri haline gelmiştir. Konum

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği

1992 yılında 1. derece tarihi ve doğal sit alanı olarak korumaya alınan Atatürk Orman Çiftliği’nin içerisinde yürüme yolları, piknik yapılabilecek alanlar ve Atatürk’ün şahsi eşyalarını görebileceğiniz mobilyaları ile Gazi Orman Çiftliği gibi birçok görülmesi gereken yerler bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer alan tesislerde üretilen organik sütler ise Türkiye’nin her bir bölgesine dağıtılıyor. Bu devasa çiftlikte hem güzel bir doğa gezisi yapabilir hem de müzede bilgilendirici bir gezi yaparak Atatürk hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Ulus ilçesinde Gözcü Sokak’ta bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, binlerce oldukça önemli eserin sergilenmiş olduğu koleksiyonları ile Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olarak biliniyor. Konum

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Birçok önemli uluslararası yarışmalarda ödül kazanan müzenin Kaba Taş Çağı’ndan Kalkolitik Çağına, Eski Tunç Çağına, Asur Ticaret Kolonilerine, Frigya dönemine ve Urartu dönemine kadar uzanan oldukça yararlı koleksiyonları; tüm dünyadan tarih, kültür ve arkeoloji hakkında bilgi edinmek isteyenlerin bir numaralı yeridir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Karagöl Tabiat Parkı

Ankara’nın merkezi bölgesine 68 kilometre bir mesafede bulunan Karagöl Tabiat Parkı, parkın tam ortasında yer alan volkanik Karagöl’ün hayran edici manzaralarıyla popüler ve doğayı gezmeyi sevenlerin Ankara’da mutlaka gezip görmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Konum

Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı

Doğanın tüm tonlarını görebileceğiniz etkileyici bir bitki çeşitliliğine sahip olan Karagöl Tabiat Parkı, birçok bitkiye ev sahipliği de yapıyor.

Parka ismini veren Karagöl’ün yanında yer alan mesire alanları, yürüyüş parkurları ve kır bahçeleri de Ankara’da yapılacak olan doğa gezileri için oldukça iyi seçimlerdir.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oldukça kaliteli fotoğraflar çekebileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı’na Ankara’nın merkezi bir bölgesinden hızlı bir şekilde ulaşabilir, piknik yaparak ve oksijeni bol havada doğa yürüyüşlerine katılarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara’nın merkezine 133 kilometre bir mesafede bulunan ve de İç Anadolu’nun en önemli doğal güzelliklerinden birisi haline gelmeyi başarmış olan Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı’nın yakınında bulunuyor. Konum

Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında fotoğraf gezileri ve doğa gezilerinin düzenlenerek yapıldığı Nallıhan Kuş Cenneti’nde ak balıkçıl, yeşilbaş, kara leylek ve kızıl şahin gibi 200’den fazla kuş çeşidinin ve göçmen kuşlarını bir arada görebilirsiniz. Göç dönemleri zamanında 50 binden fazla kuşun bulunduğu Nallıhan Kuş Cenneti’nde oldukça harika fotoğraflar çekilerek güzel koleksiyonlar yapabilirsiniz.

READ  Gürcistan Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Ankara Bağ Evi

Koç Üniversitesi’nin içinde bulunan ve 20. yüzyılın başlarına doğru yöreye özgü taş ve ahşap malzemelerle inşa edilen Ankara Bağ Evi, Ankara’nın şehir olduğunu yansıtan bağ evinin muhteşem tasarımlarını görebileceğiniz etkileyici bir yapıdır. Konum

Ankara Bağ Evi
Ankara Bağ Evi

Osmanlı zamanından cumhuriyete kadar uzanan bağ evlerinin yaşam koşullarını, kullanılan ev eşyalarını ve antika malzemeleri görebileceğiniz Ankara Bağ Evi’nde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Akköprü

Yenimahalle semtinde bulunan ve 1959 senesinde beri kentsel bir sit alanı olarak muhafaza edilen Akköprü, Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Alâeddin Keykubad’ın emri ile Anadolu’da yaptırılmış tarihi açıdan önemli yerlerden birisidir. Konum

Akköprü
Akköprü

Kesme bazalt taşlarla yapılan ve 7 tane kemeri bulunan Akköprü, geçmiş zamanlarda basılan paraların da üstünde yer alıyordu. Mimari yapılara merakı olanların mutlaka gezip görmesi gereken bir yerdir.

Şentepe Teleferik

Ankara Yenimahalle içerisinde yer alan 2014 yılında hizmete sunulan ve Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı, toplamda 4 tane istasyondan oluşuyor. 3257 metre toplam uzunluğuyla 15 dakika gibi oldukça kısa süren bir teleferik yolculuğu yaparak oldukça güzel manzaraları görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Yenimahalle, Yunus Emre ve Şentepe istasyonlarına gidebileceğiniz Şentepe Teleferik, Ankara’nın eşsiz güzellikteki manzaralarını görmek isteyenlerin kullandığı bir numaralı araçtır. Konum

Şentepe Teleferik
Şentepe Teleferik

Altın Köşk

Ankara Çankaya’daki Bilkent Doğramacı Caddesi’nde bulunan Altın Köşk, günümüzde halen Türkiye’nin ilk mimarlık ve mobilya müzesi namıyla hizmet veriyor. Kendine has ahşap yapıları ile meşhur olan Altın Köşk, içini süsleyen 1000’den fazla desenin yanında köşk, konak ve saray gibi 30’dan farklı mimari yapının birleşimini sunan dış mimari güzelliğiyle de eşsiz bir mimari eserdir. 2008 senesinde Altın Köşk içinde açılan Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi ise birçok farklı çeşit mobilyası ile görülmesi gerekilen güzel görünümlü mobilyalara sahiptir. Konum

Altın Köşk
Altın Köşk

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Altınpark içerisinde yer alan Feza Gürsey Bilim Merkezi, çocuklara ve gençlere yönelik bir yerdir. Çocuklara ve gençlere bilimsel çalışmaları eğlenceli bir şekilde anlatmayı hedefliyor. 23 Nisan 1993’de çocuk bayramında açılmış olan merkezin içinde 48 farklı deney alanı ve bilimsel sergi yerleri de bulunuyor. Konum

Feza Gürsey Bilim Merkezi
Feza Gürsey Bilim Merkezi

Feza Gürsey Bilim Merkezi, her yıl okul gezileri yapılan bir yerdir. Özellikle çocuğu olan ailelerin Ankara’da gitmesi gereken önemli yerlerden olan bilim merkezini haftanın her günü saat sabah 8 ila öğlen 6 arasında ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında kurulmuş olan MTA diğer bir adıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün alt biriminde bulunan Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye’nin en ilgi çekici ve zengin bir kültüre sahip müzelerinden biridir. Konum

Tabiat Tarihi Müzesi
Tabiat Tarihi Müzesi

Çocuğu olan ailelerin ve gençlerin Ankara’da kesinlikle ziyaret etmesi gereken müzelerden biri olan ve 5 farklı alandan oluşan Tabiat Tarihi Müzesi’nde 6 binden fazla fosil örneği arasında birbirinden ilginç milyonlarca yıllık fosiller de bulunuyor. Özellikle fosillere merakı olanları kesinlikle ziyaret etmesi gerekiyor.

Cin Ali Müzesi

Ankara’nın Çankaya semtinde bulunan Kavaklıdere’de çocuğu olan ailelerin ve nostalji seven kişilerin güzel ve verimli zaman geçebileceği Cin Ali Müzesi, çocuklara okumayı eğlenceli bir şekilde öğretmek amacıyla tasarlanan çizgi karakter Cin Ali için yapılan eğlenceli bir Ankara müzesidir. Rasim Kaygusuz tarafından 1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali hikayeleri, çok kısa bir süre içerisinde Türkiye’de oldukça fazla ün kazandı. Cin Ali Müzesi’nde Cin Ali kitapları, çizimler, oyuncaklar, kara tahtalar ve kırtasiye malzemeleri bulunuyor. Konum

Cin Ali Müzesi
Cin Ali Müzesi

 

Ankara’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tekirdağ Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Sultanbeyli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz