Image default
Ankara

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Mavigöl Rekreasyon Alanı

Mamak Mavi Göl Rekreasyon Alanı
Mamak Mavi Göl Rekreasyon Alanı

Mavigöl rekreasyon alanı, Ankara şehri içerisinde halkın sıklıkla gittiği yerler içerisindedir. Şehir ortamından uzaklaşmak ve keyifli etkinliklerle gününü güzelleştirmek isteyen bireylere ev sahipliği yapan bu göl rekreasyonel özellikleri barındırır. Aynı zamanda son dönemlerde daha çok turist ağırlamaya başlamıştır. Gün boyu vakit geçirmek için uygundur.

Ankara Mavi Göl
Ankara Mavi Göl

Mavi Göl Yapılacak Aktiviteler

Gerek piknik alanları gerekse geniş sosyal tesisleri ile bu alanda pek çok aktivite yapma imkânınız vardır. Su kenarında serinleyebilir, dinlenebilir ya da denize açılarak deniz keyfi yapabilirsiniz.

Mamak Mavi Göl Rekreasyon Alanı
Mamak Mavi Göl Rekreasyon Alanı

Bu açıdan mavigöl piknik alanında yapılabilecek aktiviteler,

Mavigöl Rekreasyon Alanı Ankara
Mavigöl Rekreasyon Alanı Ankara
  • Balık avlama
  • Piknik yapma
  • Sosyal tesislerden faydalanma
  • Mangal ve barbekü ünitelerinden faydalanma
  • Yürüyüş etkinliklerine katılma

Gibi önerilerle sıralanabilir. Bu imkanları sağlayan özel rekreasyon alanları barajın ve gölün çevresindedir.

Mamak Mavigöl Rekreasyon Alanı
Mamak Mavigöl Rekreasyon Alanı

Piknik Alanı

Baraj rehabilitasyonu ile Ankara şehrine kazandırılmış olan mavi göl park alanı içerisinde çeşitli tesisler vardır. Gerek spor tesisleri gerekse diğer etkinlik alanları bulunur. Piknik alanı için ayrılmış kısımda mangal ve barbeküye uygun üniteler vardır. Aynı zamanda ahşap piknik alanları da bulunuyor. 1500 tane piknik masası ve 250 barbekü alanı mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli alanlarda çardaklar, tuvaletler, kafeteryalar bulunur.

Mavigöl Rekreasyon Alanı
Mavigöl Rekreasyon Alanı

Spor Tesisleri

Dinlenebilmek ve mangal keyfi yapmak için piknik alanı içerisi de yer alan spor tesisleri, spor yapmak içinde uygun bir tasarıma sahiptir. Aynı zamanda spor tesislerinin birkaç ünitesi vardır. Bir tane mini golf sahası bulunur. Kondisyon aletleri, yürüyüş parkurları spor amacı ile parkı ziyaret edenlerin yararlanabileceği imkânlardır. Ayrıca futbol sahaları, voleybol ve basketbol alanları da yer alır.

READ  Ankara Gece Kulübü ve Gazinoları
Mavigöl Parkları
Mavigöl Parkları

Balık Avı

Bayındır barajı civarında balık avı gerçekleştiriliyor. Bu açıdan balık avı için kullanmak üzere 2 adet ahşap ve 2 adet plastik duba toplamda dört adet iskele göle yerleştirilmiş bulunuyor. Aynı zamanda göl içerisinde yelkenli tekneler ve deniz bisikletleri de vardır. Bu ortamda mavi göl içerisinde balık tutulur mu diye soranlar için bayındır barajı balık avı açısından herhangi bir yasak olmadığını aktaralım. Ayrıca dileyenler deniz bisikletleri ve yelkenliler ile birlikte gezebilirken mavi gölde balık tutabilirler.

Ankara Mavigöl Rekreasyon Alanı
Ankara Mavigöl Rekreasyon Alanı

Mavigöl Rekreasyon Alanı Ulaşım

Bu alan Ankara şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Ayrıca Samsun yolu üzerinde olduğunu belirtmek gerekir. Bir ziyaret planı yapacaksanız mavi göle nasıl gidilir bilmeniz lazımdır. Bu açıdan alternatif imkânlar bulunur. Otomobil ile birlikte Ankara-Samsun güzergâhından karayolunu izleyerek Mamak ilçesindeki Kayaş ayrımından tabelaları takip ederek göle ulaşabilirsiniz.

Mavigöl Rekreasyon
Mavigöl Rekreasyon

Ayrıca çevre yolundan da samsun yoluna kadar ilerleyebilir ve Kayaş ayrımından göle ilerleyebilirsiniz. Otobüs ile dikimevi ya da Kızılay bölgesinden Kıbrıs köyü otobüslerine binerek göle ulaşabilirsiniz. Ya da ulus ya da Mamak güzergahından Kayaş otoban dolmuşları ile göle ulaşmanız mümkündür. Uçak ile Esenboğa havaalanından şehir merkezine geçer ve buradan toplu taşımaya binebilirsiniz.

Mamak Mavigöl
Mamak Mavigöl

 

Ankara’da Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye’nin Önemli Camilerinden

Gezicini

Yorum Yaz