Image default
Ankara

Atakule Nerede Nasıl Gidilir ? Atakule’de Yapılacaklar

Atakule Nerede Nasıl Gidilir ? Atakule’de Yapılacaklar
Atakule
Atakule

Ankara Atakule Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edilmiş olan, alışveriş merkezi özelliği ile Türkiye’nin önemli aktivite alanlarından biri olarak kabul edilebilir. Mimarı ise Ragıp Buluç’tur. Aynı zamanda bu yapının tarihi 1987 yıllarına dayanıyor.

Atakule Ankara
Atakule Ankara

Ankara’nın önemli turizm alanları içerisinde yer alan Atakule, düzenlenen yarışma sonucunda halkla birleşmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk döner platformlu lokantalarından birini de burada görmek mümkündür. Alışveriş yapmayı seven ve yeni yerler keşfetmek isteyenler için ilgi çekici noktalardan birdir.

Atakule Ankara
Atakule Ankara

Atakule Özellikleri

Atakule alışveriş merkezi Ankara şehri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Her gün yüzlerce müşteriyi ağırlıyor. Aynı zamanda betonarme olarak inşa edilmiş olan bu yapı 125 metre yüksekliktedir. Çok amaçlı kokteyl salonları, nikâh tören alanları, seminer ve konferans salonlarının yanı sıra içerisinde birçok alışveriş yeri barındırıyor.

Atakule İçi
Atakule İçi

Ailecek iyi bir vakit geçirmek isteyenler için ilgi çekici alanlardandır. Yapının şehir manzarasında olan iki adet asansörü vardır. Sunduğu bu manzaranın yanı sıra yüksek bir konumda inşa edilmiş olmasından dolayı birçok yerden görünebilen bir yapısı vardır. Aynı zamanda Ankara şehrinin simgesel mimari yapıları arasındadır.

Atakule’de Yapılacaklar

Atakule içerisinde restoranlar, alışveriş ve spor alanlarının yanı sıra saatlerce vakit geçirebilmenize yarayacak yerler de vardır. Aynı zamanda bu noktadan gün batışını izleyebilirsiniz. Panaromik bir bakış açısı sunarken manzara da vakit geçirmek isteyenler için ideal bir noktadadır.

Ankara Atakule
Ankara Atakule

Atakule alışveriş merkezinin de bir kısmı hala yapım aşamasındandır. Ancak alışveriş bölümünde butik sineme salonları, çocuk oyun salonları, atölye sahaları gibi bölümler hizmet veriyor. Ayrıca birçok tanınmış markanın ürünleri de buradadır. Çatı katı terasında açık hava sineması kurulacağı da belirtilmiştir.

READ  Ankara Gece Hayatı : Disko Barları ve Gece Kulübü
Atakule Gezilecek Yerler
Atakule Gezilecek Yerler

Atakule Yakınında Gezilecek Yerler

Atakule içerisinde yapılacak birçok aktivite olduğu gibi aynı zamanda çevresinde de görülmesi gereken noktalar vardır. Bu açıdan hem alışveriş merkezini gezebilir hem de çevresinde yer alan mekânları da görebilirsiniz.

Atakule Kış Manzaraları
Atakule Kış Manzaraları

Atakule yakınında bulunan mekânlar,

  • Anıtkabir
  • Kocatepe Camii
  • Ankara Tabiat Tarihi müzesi
  • Camlı Köşk Ve Müze Köşk

Şeklinde açıklanabilir. Bu alanların tarihsel olarak önemi büyük olduğu gibi şehrin kimliği açısından da dikkat çekicidir.

Anıtkabir

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu olan Atatürk 1938 yılında vefatından sonra yapılan anıt mezardır. Meclis tarafından yaptırılmış olan anıtkabir bugün Anıttepe diye bilinen noktadadır. Aynı zamanda 1944 yılında inşasına başlanmış olup kompleks içerisinde birçok müze, kule ve anıt vardır. Bu bölümlerde halka açıktır.

Anıtkabir
Anıtkabir

Kocatepe Camii

Dört minareli bir yapıya sahip olan Kocatepe camii Selimiye camiinin andırması ile bilinir. Bu cami adını konumlandırdığı semtten alır. Ankara şehrinin önemli camilerindendir.

Kocatepe Camii Ankara
Kocatepe Camii Ankara

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Çankaya şehrinde bulunan ve kuruluşu Mustafa kemal Atatürk tarafından desteklenen bir müzedir. Maden tetkik ve arama genel müdürlük binalarında yer alan bu müze içerisinde binlerce fosil yer alır. Aynı zamanda ülkemizin tek tabiat müzesi olarak bilinir.

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi
Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Atakule Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Atakule merkezine ulaşmak oldukça kolaydır. Bu açıdan otomobil ile Atatürk bulvarından Çankaya Caddesi yönünde ilerlenir ve Cinnah caddesine dönülerek 1,5 kilometre ilerleyince Atakule’ye ulaşılır. Bir başka ulaşım ise otobüs iledir. Ankara otobüs terminalinden Atakule belediye otobüslerine ayda metroya binebilirsiniz.

Atakule'den Manzaralar
Atakule’den Manzaralar

Uçak ile ulaşım sağlamak için Esenboğa hava alanından Atakule yaklaşık olarak 33 kilometredir. Tren kullananlar için ise Ankara garından Atakule’ye geçiş sağlanabilir. Bu bakımdan mesafe 9 kilometredir. Aynı zamanda belediye otobüsleri ile trafik durumuna karşın yaklaşık 22 dakika yolun sürebileceğini ifade edebiliriz. Atakule Nerede Nasıl Gidilir ? Atakule’de Yapılacaklar 

READ  Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye'nin Önemli Camilerinden

Ankara’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz