Image default
Ankara

Elmadağ’da Gezilecek Yerler Listesi

Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ ilçesinin kuruluşu ile ilgili yer aldığı kaynaklarda pek fazla bilgi bulunmuyor. Yapılan kazılar sonucunda ilçenin birçok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı açığa çıkarılmıştır. Birçok çağa tanıklık ettiği ifade ediliyor. Elmadağ gezilecek yerler gerek doğa harikası yerleri gerekse tarihi alanları ile ilgililerin dikkatini çekebiliyor.

Elmadağ
Elmadağ

Elmadağ Tarihi

Lidya ve Frig uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan ilçe ilerleyen tarihlerde Persler tarafından ele geçirilir. Birçok medeniyet tarafından saldırılara uğradığı gibi roma imparatorluğuna da ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bu açıdan medeniyetlerin önemli geçiş noktalarından biri olduğu aktarılabilir.

Elmadağ Anıtı
Elmadağ Anıtı

Yapılan kazılar neticesinde roma dönerime ait birçok eserin ise gün yüzüne çıkarılması sağlanmıştır. Ayrıca hali hazırda Elmadağ ilçesinin derinliklerin de pek çok kalıntı bulunmuştur. Malazgirt meydan muharebesi ile Selçuklu devleti tarafından hâkimiyet kurulan bu alan Moğol imparatorluğu tarafından da yıkılıp yakıldığı ifade edilir. Resmi kaynaklarda bu bilgi yer alsa da bazı kaynaklar bu bilginin doğru olmadığını aktarıyor.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara il merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta olan Elmadağ kayak merkezi kış aylarında ziyaretçi alan adreslerden biridir. Elmadağ’ın kuzey kısmında yer alan bu merkez, özellikle ocak ve mart aylarında yerli turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Kayak yapmak isteyen ve keyifli bir tatil arayanlar için tercih edilebilir alanlardan biri olarak içerisinde restoran, kafe, otel gibi işletmeleri de barındırır. Aynı zamanda kayak merkezi içerinde kayak severlere yönelik alternatif pistlerde mevcuttur. Her seviyeye uygun pist seçeneklerinin olduğu aktarılırken tatilinizi kayak yaparak geçirebilmeniz için çeşitli fırsatlarda hazırlanıyor. Kış turizmi adına ideal bölgeler içerisinde gösterilebilir.

READ  Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye'nin Önemli Camilerinden
Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Hasanoğlan Kasabası

Elmadağ ilçe merkezine 15 km kadar mesafede yer alan bu kasaba, bünyesinde barındırdığı hasan dağı türbesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Türbeye yakın bölgede Hasandede pınarı bulunuyor. Aynı zamanda bu pınarda ziyaretçilerin dikkatlerinden kaçmıyor. Doğal güzellerinde bulunan ve tatil yapmak için uygun işlevler ile karşımıza çıkan bu kasaba, Elmadağ ziyaret edenler için önemli adreslerden biridir.

Hasanoğlan Kasabası
Hasanoğlan Kasabası

Kasaba ile ilgili bilinmesi gerekli olan bir başka husus ise yöre insanının ekonomik etkinliklerin başında hayvancılık, tarım, sanayi gibi üretim çeşitlerinin geliyor olmasıdır. Özellikle bu alanda tarım önem kazanmıştır. Aynı zamanda kasabada arıcılık ve bal üretimi ile ilgileniliyor. Bu sebeple bal satın almak isteyenler içinde uygun bir olanak sahası sağlar.

Elmadağ Meşhur Lezzetleri

Elmadağ ilçesi ile ilgili merak edilen hususlardan biri de bu alanda gezerken hangi yemeklerin yenmesi gerektiğidir. Yerel lezzetleri barındıran ilçenin birçok tadı ziyaretçiler için hazırlanır.

İlçede yer alan meşhur lezzetler ise,

Tirit
Tirit
  • Tirit
  • Yoğurtlu tarhana
  • Höşmerim
  • Tandır ekmeği

    Tandır Ekmeği
    Tandır Ekmeği

Şeklinde sıralanabilir. Gerek yerel restoranlarda gerekse ilçesinin birçok farklı mekânında bu lezzetleri tatma imkânınız vardır. Ayrıca bu yemeklerin yapım işlemlerini izleyebilmeniz için birçok çalışan sizlere yardımcı olabiliyor.

Elmadağ Nasıl Gidilir?

Ankara şehrine bağlı ilçelerden biri olan Elmadağ ilçesi, merkeze 41 km uzaklıktadır. İç Anadolu bölgesi sınırları içerisinde yer aldığı gibi Sakarya bölümünde konumlanmıştır. Aynı zamanda Ankara baz alınırsa doğu bölgesine yakın olduğunu da söyleyebiliriz. Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ Gezilecek Yerler
Elmadağ Gezilecek Yerler

Kuzeydoğu eteklerinde olan ilçe, zamanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ayrıca bu ilçeye havalimanı ya da otogar üzerinden ulaşmak mümkündür. Kısa sürede ilçeye gelebileceğiniz gibi taksi, özel araç, transfer araçları, ilçe dolmuşları gibi alternatif kullanımlar ile alana ulaşabilirsiniz. Firmaların iletişim numaralarını kullanarak sefer saatleri hakkında bilgi alınabilir.

Elmadağ Tirit Festivali

Elmadağ ilçesinde gezilecek yerler olduğu gibi doğru dönemde gelinirse festivallere katılabilme imkânı da vardır. Bu açıdan bayram aracı şenlikleri ve tirit festivali yörenin önemli geleneksel işlevleri olarak karşımıza çıkıyor. Nisan ayında düzenlenen bu festival her yıl gerçekleştiriliyor. Ayrıca çok sayıda etkinlik ve eğlenceli gösteriler ile de karşımıza çıkıyor.

Elmadağ Tirit Festivali
Elmadağ Tirit Festivali

Elmadağ İlçeleri Gezilmeli

İlçeden alınabilecek ürünler ziyaretçiler için unutulmayacak anıları ifade ediyor. Bu açıdan Selçuklulara kadar dayanan tarihi ile anılan alandan el sanatları işçiliği ürünler alınabilir. Buna bağlı olarak el dokuması çantalar, kilimler, heybeler tercih edilebilir.

Elmadağ İlçeleri
Elmadağ İlçeleri

Aynı zamanda ilçede her hafta cumartesi günlerinde Belediye yanında ve çarşamba günleri İstasyon mahallesinde Pazar kurulur. Bu pazarlarda ise yöresel ürünler bulunur. İlçe içerisinde gerek yerel lezzetleri satın alabileceğiniz dükkânlar gerekse takı, kilim gibi ürünleri alabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Ankara’da Gezilecek Yerler

READ  Ayaş Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz