Image default
Ankara Kayak Merkezleri

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Kış turizmi alanında öne çıkan Elmadağ kayak merkezi, kış tatili isteyenlerin aklına gelen ilk yerlerdendir. Bu kayak merkezi, yerli ve yabancı insanların ziyaret ettikleri önemli merkezlerden biridir. Elmadağ, adını sıkça duyduğumuz yerlerden biridir. Konum

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Özellikle de İç Anadolu’da yaşayanlar, Elmadağ’ın nerede olduğunu çok iyi bilirler. Kayak merkezi, özellikle de kış mevsiminde yoğun bir kalabalık yaşar. Peki Elmadağ kayak merkezi tam olarak nerededir? Elmadağ’da bulunan kayak merkezi ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı okuduğunuz zaman Elmadağ kayak merkezini daha yakından tanımış olacaksınız. Elmadağ kayak merkezine gitmeyi planlıyorsanız, gitmeden önce burada neler yapabileceğinizi ve nasıl konaklayacağınızı iyi bilmelisiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi Nerededir?

Bu kayak merkezi, İç Anadolu bölgesinde yer alır. Ankara‘ya bağlı olan Elmadağ ilçesine yakın bir konumda bulunan bu kayak alanı, önemli sayıda turisti kendine çekmektedir.

Dağın kuzey yamacında bulunan bu kayak merkezi, sahip olduğu konumdan dolayı hemen gidilebilecek bir yerdir. Elmadağ kayak merkezinin Ankara’ya olan uzaklığı ise 18 kilometredir. Bu kayak merkezi, Ankara’nın gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda bulunur. Çünkü Ankara’nın bu kayak merkezi oldukça ünlüdür.

Elmadağ Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler

Bu kayak merkezi hakkında genel bilgiler şu şekildedir:
  • Elmadağ kayak merkezi, sadece Ankaralılar için değil çevre iller için de önemlidir.
  • Şehre yakın olan bir konumda bulunmasından dolayı ulaşım avantajına sahiptir.
  • Elmadağ kayak merkezinde karasal iklimin etkileri görülmektedir.
  • Yaklaşık 4 ay boyunca kar tatili yapabilirsiniz.
  • Merkezde kayak yapabilmeniz için gerekli olan malzemelerin satışı da yapılmaktadır.
  • Kayağı öğrenebilmeniz için kayak hocaları bulunmaktadır.

Elmadağ’da bulunan bu kayak merkezi, Ankara gibi önemli bir şehir için oldukça değerlidir. Ancak bu kayak merkezine pek fazla önem verilmemektedir. Merkeze giden bazı ziyaretçilerin birtakım şikayetleri vardır. Ama buna rağmen kayak merkezi, hala popülerliğini devam ettirmektedir.

READ  Ankara Kamp Alanları

Elmadağ Kayak Pistleri Hakkında Bilgi

Elmadağ kayak merkezinde bulunan kayak pisti 650 kilometrelik bir uzunluktadır. Pist hem kısa hem de diktir. Bu nedenle kayak yaparken biraz aksiyon yaşayabilirsiniz. Pistin dik olması, Elmadağ kayak merkezinin tercih edilme nedenlerindendir.

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ kayak merkezinde kayak yaparken ağaçlara pek rastlamazsınız. Çünkü bölge ağaçlardan temizlenmiştir. Ayrıca kayak pisti, orta ve kolay olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. Böylece dileyen isteği pistten kayak yapabilir.

Elmadağ Kayak Merkezinde Konaklama İmkanları Nelerdir?

Elmadağ kayak merkezine gittiğinizde konaklamanın nasıl olacağını merak edebilirsiniz. Ancak Ankara gibi önemli bir şehirde elbette konaklama imkanları düşünülmüştür. Elmadağ kayak merkezinde birçok kayak evi bulunmaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Spor Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ve Gençlik Müdürlüğü gibi kurumlara ait olan evlerde güvenli bir şekilde kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra Hacettepe ve ODTÜ’ye ait kayak evleri de bulunmaktadır. Elmadağ kayak merkezine 10-20 kilometre uzaklıkta oteller de vardır.

Elmadağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Elmadağ kayak merkezine çok çeşitli şekillerde ulaşım yapılabilir. Ankara’da yaşayan ve şahsi aracı olmayan kişiler EGO’yu kullanarak Elmadağ kayak merkezine gidebilirler. Ancak EGO’lar tam olarak Elmadağ kayak merkezine getirmez. EGO’nun sizi bırakacağı en son nokta Yakupabdal mevkidir.

Burada indiğiniz zaman maksimum 4 kilometrelik bir yolunuz kalır. Bunun için de Elmadağ kayak merkezine giden taksileri kullanabilirsiniz. EGO dışında dolmuşlarla da ulaşım yapılabilir. Ancak dolmuşlar da yine şekilde Yakupabdal mevkiine gelince sizi indirecektir. Buradan sonrası yine taksi kullanımı gerektirir.

Elmadağ Kayak Merkezi Çevresinde Kafe & Restoran Var Mı?

Elmadağ kayak merkezi etrafında kafe & restoran bulunmaktadır. Restoranlarda oldukça çeşitli menüler vardır. Her şekilde karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca kafelerde de vakit geçirerek Elmadağ kayak merkezinin tadını çıkarabilirsiniz.

READ  Ankara Döviz Büroları | En Yakın Döviz Bürosu
Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Her türlü yiyecekten içeceğe ulaşma imkanınız vardır. Yani Elmadağ kayak merkezinde yeme içme konusunda bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kafe ve restoranların içerisi oldukça sıcaktır. Kar soğuğunda üşüyenler, sıcak bir kahve ile kendilerini dinlendirebilirler.

Elmadağ Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilmelidir?

Elmadağ kayak merkezinin tadı en çok kış mevsiminde çıkar. Ancak merkezin yoğunluk dönemi, Ocak-Mart ayları arasında olur. Elmadağ kayak merkezine gitmek isteyenler bu aylarda giderek kar tatili yapabilirler. Elmadağ’da bulunan kayak merkezi, özellikle de Ankara’da yaşayanlar için özel bir yerdir. Çünkü Ankara’nın yoğun temposundan sıkılan insanlar, kendilerini hemen Elmadağ kayak merkezine atarlar. Elmadağ kayak merkezine ulaşmak için dağlar tepeler aşmanıza da gerek yoktur.

Elmadağ Kayak Merkezinde Kar Fazla Mıdır?

Elmadağ kayak merkezinde kar miktarı her yıl farklı olabilir. Bu durum yağan kar oranı ile alakalıdır. Ancak genel olarak 35-45 cm arasında kar bulunur. Eğer kar yağışları çok fazla devam ederse yerdeki kar miktarı artar. Artan kar miktarı ise kar tatilinin uzun sürmesini sağlar.

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ’da bulunan bu kayak merkezi hakkında tüm bilgiler yukarıdadır. Elmadağ kayak merkezine gitmeyi düşünen kişiler, bu bilgileri okuyarak Elmadağ hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Böylece gideceğiniz yeri daha yakından tanıma şansınız olur.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

8 Yorumlar

Barış Geçmen 10 Mart 2022 at 00:25

Ankara’nın Elmadağ ilçesinin kayak merkezi son derece akustik ve güzel bir yer diyebilirim. Herkese de tavsiye ediyorum.

Cevapla
Emre Yılmaz 11 Mart 2022 at 02:17

Ben arkadaşımla gitmiştim. Bayada eğlendim. Harika bir kayak merkezi çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. İyide hizmet veriyorlar. 👍

Cevapla
Mehmettelco 11 Mart 2022 at 06:50

Gerçekten cok güzel yer , çok beğendim , gezicini gerçekten çok güzel bir site olmuş , tebrik ederim .

Cevapla
zafer 11 Mart 2022 at 09:41

ankara gidenlerin zaman ayırıp ziyaret etmesi gereken bir kayak merkezi. Özellikle kayak meraklılarının kaçırmaması gereken bir merkez. Kayağı çok sevmeyenler başka alternatiflere yönelebilirler.

Cevapla
Nur 11 Mart 2022 at 19:52

Elmadağ nedense bana kartepeyi andırdığı için havasına ve suyuna bayılıyorum gidip görülmesini tavsuye ederim

Cevapla
Mikail Kahraman 14 Mart 2022 at 07:08

Elmadağın yazı ayrı güzellikte kışı apayrı. Kayak yapmak isteyenler için gerçekten çok güzel. Buranın yağan karı bile çok güzel. Kayak dersi veriyorlar ekipman sıkıntısı yok.

Cevapla
Onur 16 Mart 2022 at 11:39

Gerçekten muhteşem yerler gezilmeye deger aslinda imkan olsa hayir demem

Cevapla
Batuhan 17 Mart 2022 at 22:59

Gayet güzel elma dağı çok hoş çok güzel manzarası olan yer

Cevapla

Yorum Yaz