Image default
Ankara

Haymana Gezilecek Yerler

Haymana Gezilecek Yerler

Ankara’nın Tarihin izlerini günümüze kadar taşıyan, dokusuyla, havasıyla ve lezzetleriyle önemli bir turistik ilçedir. Haymana gezilecek yerler pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olup tarihi kalıntıları ve eserleriyle görenleri etkisi altına alır. Hititlerden Friglere kadar birçok medeniyetin adının geçtiği yerdir.

Haymana
Haymana

Yaz kış her mevsimde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Konaklama açısından da ziyaretçilerine olanaklar sağlıyor. Birçok otel, motel ve pansiyon ziyaretçilere hizmet sunuyor. Haymana gerek turizminden gerekse sağlık turizmden beklentileri karşılıyor. Tarih, doğa ve iyi bir tatil için ideal bir seçimdir.

Haymana Gezilecek Yerler
Haymana Gezilecek Yerler

Gavur Kalesi

İlçenin önemli sembollerinden biri olan kale, Dereköy’ e 2 km uzaklıkta yer alıyor. Gavur Kalesi tarihi dokusuyla görenleri etkisi altına alıyor. Hititler ve Frigler’ e ait çok sayıda kalıntı kalede bulunuyor. Kalenin üzerinde yer alan kabartmalar dikkat çekici. Kabartmalarda üç tanrıyı tasvir ediyor. Aynı zamanda iki farklı insan figürü oldukça belirgin olup ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Gavur Kalesi Haymana
Gavur Kalesi Haymana

Kale, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Kalenin dokusunun bozulmamış olması dikkat çekiyor. Tarihe meraklı ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Kale için ziyaret saati kısıtlaması bulunmuyor. Ziyaretçiler günün her saatinde kaleyi gezip görebilirler.

Haymana
Haymana

Haymana Kaplıcaları

Haymana ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Tarihi Kral Yolu’nda bulunan kaplıcalar pek çok hastalığa iyi geliyor. Bu kaplıcalar, tarih boyunca farklı medeniyetlerin şifa merkezi olmuştur. Kaplıcanın suyu 44 derecedir. Bu rakam insan sağlığı için uygun olup bu durum onaylanmıştır. Yaşlı hastaların en fazla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Kaplıcanın etrafında çok sayıda tesis mevcut. Bu sayede kaplıcaya gelenler konaklama birçok alternatif bulabiliyorlar. Ziyaretçiler hastalıklarına şifa bulup, dinlenme ve tatil yapma fırsatı yakalıyorlar.

READ  Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Haymana Kaplıcaları
Haymana Kaplıcaları

Külhöyük Kazıları

Külhöyük, ilçenin en önemli turistik yerlerinden biri. Köklü bir tarihe sahip. Höyük, Hitiler’ e kadar uzanan tarihiyle ziyaretçilerini karşılıyor. 1990 yılında kamulaştırılmıştır. Höyükte yapılan arkeolojik çalışmalarda Külhöyük’ün toplam 150 metre uzunluğunda olduğu ortaya konmuştur. Yine bu çalışmalar sonucunda Hititler Dönemine ait mühürler, damga ve yazıtlar bulunmuştur. Farklı dönemlere ait tarım aletleri, bronz iğneler, kesiciler, ezme ve öğütme kalıpları, bıçaklar ve madencilik kalıpları bulunmuştur.

Külhöyük Arkeolojik Kazı Alanı
Külhöyük Arkeolojik Kazı Alanı

Doğal Kuş Cenneti

Doğal kuş Cenneti görenleri büyülüyor. Etrafa bakıldığında birbirinden farklı kuş türlerinin görsel şovlarını seyretmek mümkündür. Aynı zamanda kuş cennetinde filamingo ve ördekler de mevcut.

Haymana ilçesinin en dikkat çeken yerlerinden biridir. İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Haymana Yenice üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlanıyor.

Doğal Kuş Cenneti
Doğal Kuş Cenneti

Cimcime Sultan Türbesi

Cimcime Sultan Türbesi’nde saraydan evlat edinilen bir çocuk olan Cimcime Sultan’ın mezarı yer alıyor. Haymana ilçesini ziyaret edenler bu türbeye gelerek dua ediyorlar. Türbe günün her saatinde açıktır.

Cimcime Sultan Türbesi ilçenin merkezinde bulunuyor. Cumhuriyet Caddesi üzerinden türbeye kolay ve hızlıca erişim sağlanıyor.

Cimcime Sultan Türbesi
Cimcime Sultan Türbesi

Haymana Meşhur Lezzetleri

Haymana gezilecek yerler bakımından çok zengin bir ilçe. Haymana’yı gezerken ilçenin meşhur lezzetleri de tadılmalıdır. Zira ilçenin mutfak kültürü son derece geniştir. Haymana denilince ilk akla gelen yöresel lezzet; Göbete’dir. Özel bir lezzet olarak mutlaka tadılması gerekir. Höşmerim de unutulmamalıdır. Höşmerim tatlısı tescilli bir tattır. Bunun yanı sıra; Koyu Çorbası, Çubuk Turşu, İnceğiz Çorbası Tamtak Tiridi gibi lezzetlerde ziyaretçilerin ağızların tatlandırıyor.

Tamtak Tiridi Haymana
Tamtak Tiridi Haymana

Haymana’ya Ulaşım

Haymana ilçesi, Ankara şehir merkezine 72 km mesafededir. Gölbaşı ilçesine ise 50 km uzaklıkta bulunuyor. Otogardan sıklıkla seferler düzenleniyor. Havalimanından ilçenin merkezine kara yolu ile ulaşım sağlanıyor. Transfer aracı, taksi, servis ve dolmuş alternatifleri de mevcut.

READ  Ankara Festivalleri ve Etkinlikleri
Haymana Ankara
Haymana Ankara

Ankara’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz