Image default
Ankara

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Polatlı Gezilecek Yerler

Polatlı
Polatlı

Avrupa’nın en iyi turistlik mekanlarından biri olan ülkemizde her mevsim gezilebilecek mekanlar bulunuyor. Özellikle yaz aylarında daha da artan turizm için farklı organizasyon yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Bu organizasyonlardan biri de gezi turizmidir. Polatlı gezilecek yerler gezi turizmi için yine çok güzel mekanlar ve bölgeler bulunuyor.

Polatlı Gezilecek Yerler
Polatlı Gezilecek Yerler

Bu mekanlardan biri de başkentimiz Ankara’nın Polatlı ilçesidir. Ülkemizin büyük bir bölümü tarafından bilinen veya en azından adını duyduğu bu şirin ilçe tarihi ve doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerden birisidir. Başkente ve Eskişehir’e yakınlığı ile bilinen bu güzel ilçe birçok yönü ile ülkemiz için büyük öneme sahiptir.

Polatlı
Polatlı

Polatlı Tarihi ve Gezilebilecek Yerler

Polatlı’yı gezmeye karar verdiyseniz ilk önce Polatlı tarihini araştırmanız gerekecektir. Bu şekilde yapılan gezi daha da anlamlı olacak ve gezi sırasında karşılaştığınız eserleri daha iyi anlayabileceksiniz. Polatlı Ankara’ya 76 km uzaklıkta bir ilçedir. Ankara’nın batısında Eskişehir yolu üzerinde yer alıyor.

Ankara Polatlı Parkları
Ankara Polatlı Parkları

Şehrin kuruluşu Milattan Öncesine kadar dayanıyor. M.Ö. 3000 yılına kadar dayanan tarihi ile birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Lidya, Hitit, Pers, Bizans, Roma Osmanlı ve Selçuklu uygarlıklarına ev sahipliği yapan ilçe bu medeniyetlerin birçoğunun eserini de sergiliyor.

Polatlı Gezilecek Yerler
Polatlı Gezilecek Yerler

Milli mücadele yıllarında da büyük bir rol oynayan Polatlı ismini farsça Polad kelimesinden alıyor. Polad kuvvetli demir anlamına geliyor. Osmanlı döneminde Poladlar Cumhuriyet tarihinde de Polatlı olarak adlandırılmıştır. Polatlı ilçesinde gezilebilecek yerlerden bazıları ise şunlardır;

Üçpınar Aqua Parkı
Üçpınar Aqua Parkı
 • Malıköy tren istasyonu müzesi
 • Dua tepe anıtı
 • Gordion antik kenti
 • Gordion müzesi
 • Kayabaşı mozaiği
 • Zafer Anıtı Müzesi
 • Polatlı tren garı
 • Alagöz karargah müzesi
 • Kartal tepe Mehmetçik anıtı
 • 15 Temmuz şehitleri mesire alanı
 • Nezip Fazıl Kısakürek Parkı
 • Üç pınar Aqua Parkı
READ  Eymir Gölü : Ankara

Polatlı milli mücadele yıllarında ve eski medeniyetlerden büyük izler taşıyor. Yukarıda yazılı eserlerde bu yıllarda yaşanan mücadele ve yaşayış şekilleri ile ilgili büyük izlere şahitlik edebilirsiniz. Bu mekanları gezerken tarihin kokusunu da alarak unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Gordion Müzesi

Gordion Müzesi
Gordion Müzesi

Gordion müzesi 15 bin metre karelik bir alana sahiptir. Alanda Frig döneminde hatta tunç çağına ait eserlere bir rastlayabilirsiniz. Bu dönemlerde yapılan çanak ve çömlek tarzı eserler sergileniyor. Daha çok demir ve tekstil ürünlerin sergilediği müzede kalıntı duvarlar ilk günkü gibi sağlamlığını koruyor. Müzenin etrafında da eski çağlara ait birçok eser bulunuyor. Helenistik çağ, Kral Midas’a ait eserler ve Yunan dönemine ait birçok kalıntı bu eserlerden bazılarıdır. Büyük bir tarihi zenginliğe sahip olan müze cumartesi ve Pazar günleri dışında ziyaretlere açıktır. Ziyaretler ücretlidir fakat müze kartı geçerlidir.

Gordion Müzesi Polatlı
Gordion Müzesi Polatlı

Alagöz Karargah Müzesi

Polatlı milli mücadele yıllarında büyük bir öneme sahipti. Bunun en büyük sebebi de Ankara’ya yakın bir konumda olması ve İstanbul, Samsun ve İzmir’e ulaşımın daha kolay olmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’te birçok mücadeleyi buradan takip etmiş ve birçok kararı bu bölgede almıştır. Özellikle milli mücadelenin en önemli aşamalarından biri olan Sakarya Meydan Savaşını ulu önder Atatürk Polatlı’dan takip etmiştir.

Alagöz Karargah Müzesi
Alagöz Karargah Müzesi

Atatürk’ün savaşları yönettiği yer de 1967 yılında müze haline getirilmiştir. Polatlı merkezde yer alan Alagöz Karargah müzesi Atatürk’ün uzun dönem kaldığı yerlerden birisidir ve o dönemi yaşamak isteyenlerin ziyaretine açıktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün karargahı olarak bilinen bu müze 2 katlıdır.

Alagöz Karargah Müzesi
Alagöz Karargah Müzesi

Müze içerisinde Atatürk’ün burada kullandığı birçok eşya sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün eşya odası, giysi odası, mutfak, yemek odası, zabitan, heyet odası ve muharebe odaları da bulunuyor.

Toplamda 12 odadan oluşan bu karargahta hizmet erleri için de odalar bulunuyor. Bina tamamen taş ve ahşaptan oluşuyor. Tarihine uygun bir yapıya sahip olan müze Polatlı gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

READ  Ankara Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneleri
Alagöz Karargah Müzesi
Alagöz Karargah Müzesi

Malıköy Tren Garı Müzesi

Polatlı’nın milli mücadele yıllarında büyük bir öneme sahip olduğunu Malıköy tren garından da anlayabiliriz. Milli mücadele yıllarında mücadelenin batı cephesi neredeyse buradan yönetiliyordu. Hatta ihtiyaçlar bu gar sayesinde karşılanıyor birçok karar buradan alınıyordu. Bunlara en iyi örnekte Sakarya Meydan savaşıdır. Malıköy tren istasyonu savaşta yaralanan askerleriminiz ilk durağı oluyordu ve burada kurulan revirler sayesinde askerlerimize müdahale ediliyordu. Ayrıca savaşa mühimmat ve yiyecek gibi birçok ihtiyaçta bu gardan sağlanıyordu.

Maliköy Tren Garı Müzesi
Maliköy Tren Garı Müzesi

Adeta bir üs olarak kullanılan bu gar sonraki yıllarda müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Büyük bir açık alana sahip olan müzede kurtuluş savaşı yıllarında kullanılan silahlar ve araçlar bulunuyor. O yıllarda asker sevkiyatı yapan Alman yapımı tren lokomotifi ve yine Alman yapımı tren vagonları sergileniyor. Bu eserler tamamen o yıllarda kullanılan demiryolu ürünleridir.

Maliköy Tren Garı Müzesi
Maliköy Tren Garı Müzesi

Yine kurtuluş savaşı yıllarında kullanılan 2 adet uçak da bu müzede sergileniyor. Müzeye girdikten sonra uçak ve tren sesleri sizi karşılıyor. Adeta sizi kurtuluş savaşı yıllarına götürüyor. Müzenin açık alanlarında uçak, top ve trenler sizi karşılıyor. Daha sonra revir ve komuta merkezlerini ziyaret ederek tarihe şahitlik ediyorsunuz. Malıköy tren garı müzesi her Türk gencinin mutlaka görmesi gereken müzelerden biridir.

Polatlı Balon Turu
Polatlı Balon Turu

Zafer Anıtı Müzesi

Polatlı ilçesinin Kaşı mevkiinde bir tepenin eteklerinden başlayan müze basamaklarla zirveye kadar çıkıyor. Basamakların her iki kenarında da büyük sütunlar yer alıyor. Bu sütunlar Sakarya meydan savaşında Türk ordusunun karşısında bulunan gücün ne kadar büyük olduğunu simgeliyor. Polatlı gezilecek yerler arasına alınması gereken yerlerden.

Zafer Anıtı Müzesi Polatlı
Zafer Anıtı Müzesi Polatlı

Basamaklardan çıktıktan sonra da sizi zafer anıtı ve müzesi karşılıyor. Tüylerinizi diken diken edecek olan bu eseri Haluk Kozaner adlı bir heykeltıraş yapmıştır. Zirveye geldiğiniz zaman burada Sakarya meydan savaşında Türk ordusunun kazandığı zaferi anlatan kabartmalar bulunuyor.

READ  Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye'nin Önemli Camilerinden
Zafer Anıtı Müzesi
Zafer Anıtı Müzesi

Bu kabartmalarda Türk ordusunun ne kadar az imkanla ne kadar büyük bir zafere imza attığına şahit olabilirsiniz. Buradan müzeye giriş yaptıktan sonra da müzede Sakarya meydan savaşı ile ilgili belgeler ve fotoğraflar yer alıyor. Sakarya meydan savaşında şehit olan askerlerimiz için yapılan bu müze Polatlı’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Dua Tepe Anıtı

Polatlı gezilecek yerler arasında mutlaka yer alması gereken bir anıt olarak dikkat çeken dua tepe anıtı kurtuluş savaşı için büyük bir öneme sahiptir. Düşman askerleri ege denizine döken karşı taarruzun başladığı alan ve ilk kurtarılan tepeye yapılan bu anıt Mustafa Kemal Atatürk’ün karşı taarruz adına ilk zaferidir.

Dua Tepe Anıtı Polatlı
Dua Tepe Anıtı Polatlı

Büyük bir süreci ve zaferin ilk adımı olarak tanımlanan bu tepeye birçok eser yapılarak anlatılmak istenmiştir. 1999 yılında yapılan bu anıta tam 20 bin ağaç dikilmiştir. Anıtta Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra Mareşal Fevzi Çakmak, Halide Edip Adıvar ve İsmet İnönü heykellerine yer verilmiş. Bu anıtta yürüyüş yolu, tören alanı ve otopark gibi bölümler bulunuyor.

Dua Tepe Anıtı
Dua Tepe Anıtı

Kartal Tepe Mehmetçik Anıtı

Polatlı’nın girişinde yer alan ve oldukça büyük bir anıttır. Şehre gelen herkesi bu anıt karşılıyor ve ihtişamı ile büyülüyor. Kurtuluş savaşı yıllarında Polatlı’nın ne kadar büyük öneme sahip olduğunu gösteren anıtlardan biridir.

Kartal Tepe Mehmetçik Anıtı
Kartal Tepe Mehmetçik Anıtı

Anıt 22 metre yüksekliğe sahiptir. Ayakta dura ve bir eli ile dur işareti yapan asker diğer elinde tüfeğini tutuyor. Anıtın çevresinde de büyük bir park bulunuyor. Yine bu anıtta Polatlı’da görülmesi gereken eserlerden biridir.

Kartal Tepe Mehmetçik Anıtı
Kartal Tepe Mehmetçik Anıtı

Polatlı’ya En Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye’nin Önemli Camilerinden

Gezicini

Yorum Yaz