Image default
Ankara

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler Listesi

Şereflikoçhisar
Şereflikoçhisar

Şereflikoçhisar denince akla gelen ilk yer Tuz Gölü’dür. Ancak aslında bu bölge tarihi açıdan da büyük önem taşır. Çünkü tarihi M. Ö. 3000 yılına kadar gider ve bölge farklı yerler arasında önemli bir geçiş yolu üzerindedir.

Şereflikoçhisar
Şereflikoçhisar

Bu yazıda Şereflikoçhisar gezilecek yerler sorulduğunda bölgede yer alan tarihi ve de doğal güzellikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler
Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Çatalhöyük

Ülkemiz insanlık tarihinde kent kültürüne geçiş aşamalarına ev sahipliği yapan önemli yerleri içinde barındırır. M. Ö. 7000 senesine kadar uzanan ilk yerleşim yerlerinden birisi de iki farklı höyükten oluşan Çatalhöyük yerleşim yeridir. Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler Yaklaşık olarak 2000 senedir bu bölge pek çok araştırmacının dikkatini çeker. Heykeller ve duvar resimleri gibi sanatsal detaylar insanlık ve şehir kültürünün burada çok eskiden başlatıldığını gösteriyor.

Çatalhöyük
Çatalhöyük

Alaaddin Camii

Alaaddin Camii Şereflikoçhisar
Alaaddin Camii Şereflikoçhisar

Selçuklu Türkleri’nden günümüze çok az eser kalmıştır. Alaaddin Camii de bu az sayıdaki eserlerden birisidir. O dönemin İslam sanatına dair örnekleri içeren bu caminin girişinde 1869 senesine ait bilgiler var. Ancak caminin kuruluşunun daha eski olduğu ve bu tarihte yenilendiği düşünülüyor.

Alaaddin Camii
Alaaddin Camii

Koçhisar Kalesi

Koçhisar Kalesi’nden geriye ne yazık ki çok kalıntı bırakılmış. Kalenin büyük bir olasılıkla Fatih Sultan Mehmet Karaman Beyliğini yıkmak için bu bölgeye girdiğinde yıkıldığı tahmin ediliyor. Bulunduğu yükseklik Kale Tepesi ve etrafındaki mahallede Kale Mahallesi olarak adlandırılıyor.

Şereflikoçhisar Restorasyon Bölgesi
Şereflikoçhisar Restorasyon Bölgesi

Hacı Enbiya Türbesi

Ankara’nın en önemli tarihi yerlerinden birisi olan Hacı Enbiya Türbesi zamanında çok sayıda saygıdeğer silme ev sahipliği yapmış. Her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

READ  Ankara Mogan Gölü
Hacı Enbiya Türbesi
Hacı Enbiya Türbesi

Tuz Gölü

Tuz Gölü Manzara
Tuz Gölü Manzara

Tuz Gölü Kochisar’ı önemli bir turizm merkezi haline getiren doğal güzelliklerden bir tanesi. Her yıl bu golü ziyaret etmeye gelen kişi sayısı çok fazla. Van Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük gölü olarak kabul ediliyor. Dünya üzerinde tuz oranı açısından en büyük ikinci göl olma özelliğini de elinde tutuyor. En büyük tuz gölü olan Lut Gölü’nden sonra en büyük ikinci tuz gölü. Türkiye’nin en önemli tuz kaynağı olan Tuz Gölü görsel olarak bembeyaz haliyle de hoş bir manzaraya sahip. Burada güneşin batışını izlemek oldukça keyifli. Her gelenin çıplak ayakla fotoğraf çektirdiği gölde siz de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Hirfanlı Baraj Gölü

Ülkemizin en büyük baraj göllerinden birisi olan Hirfanlı Baraj Gölü çok sayıda kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Derinliği 75 metreye kadar uzanan gölün etrafında çeşitli festival ve etkinlikler de düzenleniyor. Bölge koruma altına alınmış ve sit alanı haline getirilmiş durumda.

Hirfanlı Baraj Gölü
Hirfanlı Baraj Gölü

Şereflikoçhisar Müzeleri

Eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle Şereflikoçhisar Kent Müzesi’nde önemli eserler görebilirsiniz. Ayrıca Tuz Gölü’nün hemen yanında yer alan Tuz Gölü Müzesi‘nde de yöresel ürünler ve tuz lambası gibi farklı eşyalar satın alabilirsiniz. Her yıl düzenlenen Tuz Festivali sırasında da bölgeye çok sayıda turist gelir.

Şereflikoçhisar Kent Müzesi
Şereflikoçhisar Kent Müzesi

Şereflikoçhisar’da Ne Yenir?

Şereflikoçhisar’da meşhur olan yemekler arasında orman kebabı ve kapama gibi et yemekleri bulunur. Bölgede küçükbaş hayvancılık yaygın olduğu için et yemekleri de çok lezzetlidir. Arabaşı ve efelek dolması da denenmesi gereken lezzetler arasında. Bölgeye uğrayanlar mutlaka kış kavunu olarak da yetiştirilen Koçhisar kavununu da yemelidir.

Arabaşı
Arabasi

Bölgeden geçenler de kavun satın almadan buradan ayrılmaz. Yolu Kapadokya‘da düşenler ve buradan geçecek olanlar mutlaka kavun alır. Ankara‘ya oldukça yakın olan Koçhisar’a karayolu ile Ankara otogarından iki saatte varabilirsiniz. Hava yolu ile gelecek olanlar da Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan sonra yine karayolu ile buraya gelebilir.

READ  Eymir Gölü : Ankara
Orman Kebabı
Orman Kebabı

 

Ankara’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye’nin Önemli Camilerinden

Gezicini

Yorum Yaz