Image default
Ankara

Ankara Mogan Gölü

Mogan Gölü

Ankara Mogan gölü ya da diğer ismiyle Gölbaşı gölü, Ankara’nın 25 km güneyinde yer alıyor. Gölbaşı ilçesinde bulunan bu göl doğa parkı olarak biliniyor. Yaklaşık olarak 650.000 metre kare olarak ifade edilen bu göl ile bölgenin örtüsünün otsu bitkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mogan Gölü
Mogan Gölü

Aynı zamanda ormanlık alanları ile de dikkat çeken alan Eymir gölüne bakan dik yamaçlara sahiptir. Aşırı yağışlar sonucunda oluşan Mogan ve Eymir gölleri, yüzeylerinde birleşerek tek göl halini almışlardır.

Mogan Gölü Kafeleri
Mogan Gölü Kafeleri

Ancak şuanda kıyıların etrafı tarımsal arazi olarak kullanılıyor. Mogan gölünde yaklaşık olarak 226 kuş çeşidi yer alıyor. Bir başka önemli husus ise burasının özellikle dik kuyrukluların olduğu önemli üreme alanlarından biri olmasıdır. İçeriğinde pek çok göç hayvanını barındıran özel göllerimizdendir.

Mogan Gölünde Neler Yapılır?

Mogan gölüne gitmeyi düşünüyorsanız yapabileceğiniz birçok etkinlik olduğunu ifade edebiliriz. Bu alanda yapılmış olan doğa parkları ve piknik alanları, asma köprüyle ulaşılan marina adası, ahşap olan kıyı yolu, koşu yolları ve yaya yollarından bahsedilebilir.

Hafta sonlarında piknik planlarınız varsa burası sizler için güzel bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda çocuklarınıza beraber piknik yaparken diğer etkinliklerden de faydalanabilirsiniz. Gerek oyun alanları gerekse engelli çocuklara yönelik oyun sahaları alanda bulunuyor. Ayrıca istasyonlu koşu pisti, tenis kortları, mini futbol sahaları, basket alanları ile Mogan gölü ve yakın çevresinde pek çok keyifli aktivite alanı mevcuttur.

Mogan Gölünde Neler Yapılır?
Mogan Gölünde Neler Yapılır?

Rekreasyon alanları içerisinde bulunan binicilik merkezi, araştırma merkezi, spor merkezi gibi alanların yanı sıra deniz feneri binası, su deposu, kayıkhane gibi alanlarda vardır. Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak adına alandaki kafeteryaları kullanabilirsiniz. Gerek danışma binaları gerekse tenis, gol, kaykay kulüpleri gibi kültürel aktivite mekânları bulunuyor. Hem sosyal etkinliklerden yararlanabilmek hem de şehrin stresinden uzaklaşabilmek adına Mogan gölü iyi bir tercih olacaktır.

READ  Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara
Mogan Gölü Efsanesi Nedir?
Mogan Gölü Efsanesi Nedir?

Mogan Gölü Efsanesi Nedir?

Bu göl ile ilgili bahsetmemiz gereken efsane, Mogan gölünün oluşumuna yöneliktir. İki genç burada birbirine aşık olur. Ancak gençlerin aileleri aşklarına karşıdır. İki ayrı tepeye tırmanırlar ve bu tepelerin üzerinden yaklaşık olarak 10 yıl süreyle hiç durmadan ağlarlar.

Mogan Gölü Manzaraları
Mogan Gölü Manzaraları

Gözyaşları bu iki tepeden inerek şimdiki gölün yatağına birikir ve bu göl oluşur. Monza ve Ganet adında iki gencin göz pınarları kurur ve kör olurlar. Mogan ismi ise ikisinin adlarının birleşmesinden meydana gelir.

Mogan Gölü Yemek Yerleri Nerelerdir?

Mogan gölü ile ilgili merak edilen hususlardan bir diğeri de alandaki yeme-içme mekânları oluyor. Bu hususta özellikle tercih edilen bazı restoranlardan bahsedebiliriz.

Mogan gölü yakınında yer alan popüler restoran örnekleri için,

  • Köyüm cafe
  • Samir Cafe
  • Divan Kafe-restoran
  • Selek Kafe

    Mogan Gölü Parkı
    Mogan Gölü Parkı

İsimleri verilebilir. Bu alanlarda birçok öğünü karşılayabilirsiniz.

Mogan Gölüne Nasıl Gidilir?

Bu göle otobüs ya da otomobille gelebilirsiniz. Belediye otobüslerinin yanında minibüsler ile ulaşımda mevcuttur. Özel araç ile gölbaşı kavşağını geçip sonra sağa döndüğünüzde biraz ileride sol kesimde gölü göreceksiniz.

Mogan Gölü Tesisleri
Mogan Gölü Tesisleri

Mogan Gölü Giriş Ücretleri Nasıldır?

Mogan gölüne giriş ücretleri kişi başı ortalama olarak 10-15 TL gibi bir fiyata denk gelir.

Mogan Gölü Yapay Mı Doğal Mıdır?

Mogan yani diğer adıyla Gölbaşı gölü alüvyonların birikmesi ile oluşmuştur. Ayrıca suyu da hafif tuzlu olan gölün derelerin sürüklenmesi ile oluştuğu ve bol miktarda kum-çakıl taş parçalarını taşıdığı aktarılır. Bu göl, toplamda on bir dere ile beslenir ve bu bakımdan da özel bir gölde birçok etkinliğin yapılabildiği alanlar içerisindedir.

Mogan Gölü
Mogan Gölü

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz