Image default
Ankara

Eymir Gölü : Ankara

Eymir Gölü

Ankara Eymir gölü, diğer göller gibi adı oldukça fazla bilinen su birikintisidir. Göl, karalar üzerinde oluşmuş olan ve dört tarafı kara ile kaplı olan ve aynı zamanda bazı durumlarda akarsular tarafından beslenen su birikintileridir.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Bu göller, çoğu zaman çevrede bulunan hayvanlara ve çeşitli bitkilere su kaynağı olarak kullanım gösterilir. Çoğu zaman hayvanlar su içmek istediklerinde çevrede bulunan su kaynağının yanına giderek oradan su içerler.

Eymir Gölü Yelken
Eymir Gölü Yelken

Aynı zamanda göl kenarında oldukça fazla çeşitte bitkiler ve ağaçlar yetişir. Yetişen bu bitkiler de yine göl kaynakları sayesinde oldukça fazla bir şekilde beslenir ve normal gelişim sürecini rahatlık ile sağlamış olur. Bundan dolayı göller oldukça fazla önemi olan su kaynaklarıdır.

Eymir Gölü Nerede Bulunur?

Eymir gölü, Ankara ili içerisinde bulunum gösterir. Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde bulunan bu göl etrafında bulunan kişilere, hayvanlara ya da bitkilere oldukça fazla fayda gösterir. Aynı zamanda bu göl ODTÜ arazisinin sınırları içerisinde yer alır.

Eymir Gölü Aktiviteleri
Eymir Gölü Aktiviteleri

Eymir gölünün aynı zamanda derinliği de oldukça fazla merak konusudur. 3 metreden daha derin bir derinliğe sahiplik eden bu göl çevrede bulunan insanlara da aktivite konusunda da kolaylık sağlar.

Kişiler bu göle giderek hem spor yapmış hem de temiz bir hava almış olurlar. Kişiler bu gölün sadece aktivite açısından olanaklarından faydalanmazlar. Yani bu göl çevrede bulunan her bir kişi için oldukça yararı bulunan bir su birikintisidir.

Eymir Gölünde Yapılan Aktiviteler

Eymir Gölü Ankara
Eymir Gölü Ankara

Eymir gölü çevresinde bulunan her bir kişi için oldukça fazla yararı bulunan bir göldür. Bu gölde çevrede bulunan kişiler oldukça fazla aktivite yapabilirler. Bu aktiviteler şu şekildedir;

  • Yelken sporu,
  • Kürek klübü için çalışmalar,
  • Yüzücülük ve daha birçok spor aktivitesi yapılabilir.
READ  Ankara Kocatepe Camii

Kişiler bu gölü kullanarak yaptıkları spor konusunda kendilerini geliştirebilir ve katıldıkları yarışlarda bir çok başarı elde edebilir. Gezilecek Yerler Eymir gölü birçok sporcunun çalışma alanı olsa da doğada bulunmasından dolayı dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için de kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilir.

Eymir Gölü Kamp Alanları
Eymir Gölü Kamp Alanları

Eymir Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Ankara Eymir Gölü
Ankara Eymir Gölü

Bu göl, alüvyal set gölü olarak oluşmuş bir su birikintisidir. Eymir gölü, Ankara Elmadağ’ından aşağı yönde dökülen derelerin sürüklemiş olduğu alüvyaller sonucunda birikinti konileri birikmiş ve yığılmış ardından da set oluşmuştur.

Oluşan bu sete de zamanla derelerden sular akmış ve daha sonra da öncelikle Mogan Gölü daha sonra da Eymir Gölü oluşum göstermiştir. Bu şekilde oluşan Eymir gölü günlük yaşamda oldukça fazla bir önem kazanmıştır. Bunun sebebi de su kaynaklarının her bir kişi için oldukça fazla önemli olmasıdır. Bu önem kişiler tarafından desteklenerek git gide daha da fazla bir şekilde artış göstermiştir.

Eymir Gölü Bağevi
Eymir Gölü Bağevi

Eymir Gölü Çevresinde Neler Bulunum Gösterir?

Eymir gölü, çok fazla kişinin de bildiği üzere bir çok hayvana su kaynaklığı yapar. Bu hayvanlar arasında kuşlar da bulunum gösterir. Aynı zamanda bu hayvanlar, çevrede yaşayan hayvanlardır.

Eymir Gölü Tesisleri
Eymir Gölü Tesisleri

Eymir Gölü Çevresinde Bulunum Gösteren Kuş Türleri

Bu göl çevresinde birden fazla kuş yaşar ve bulunum gösterir. Bu kuşlar gölün çevresinde beslenir ve daha sonra su ihtiyacını bu göl sayesinde kolaylık ile karşılarlar. Kuş türleri arasında sakarmeke kuş türü, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleri oldukça fazla bulunum gösterir. Bu kuşların su içmek için kullandığı asıl kaynak Eymir Gölüdür.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Yine çevrede bulunan yiyecekler ile de beslenerek yaşamlarını rahatlık ile sürdürebilir ve uzun yıllar yaşayabilirler.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Polat 22 Ocak 2022 at 18:12

Çok güzel umarım oraya giderim. Çok güzel gözüküyor. Okadar geldim ankaraya ama buraya gitmek bir türlü olmadı

Cevapla

Yorum Yaz