Image default
Ankara

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Kahramankazan
Kahramankazan

Tarihi ve kültürel özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Kazan ilçesi, Ankara şehrine bağlıdır. Aynı zamanda şehir merkezine 50 km uzaklıkta olan ilçe 15 Temmuz gecesinde verdiği mücadele ile biliniyor. Kazan gezilecek yerler içinde her türden mekanı barındırır. Tarihi ve doğal alanlarıyla oldukça keyifli bir gezi sunacaktır.

Ankara Kahramankazan
Ankara Kahramankazan

Kahraman unvanını ise sonrasında aldığı için adı Kahraman Kazan olarak kalmıştır. Bu sebeple o geceye tanıklık ettiğinden dolayı 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi müzesi de burada yer alır.

Ankara Kazan
Ankara Kazan

Cumhuriyet tarihi açısından ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Çırpan’da bu ilçede yaşamıştır. Bu sebeple anıt mezarı da burada yer alırken Satı Kadın müzesi olarak burası aktarılır. Kazan seyahati boyunca tarihsel anlamları olan mekânlarla karşılaşacak ve doğal güzellikleri içerisinde kendinizi kaydedeceksiniz. Gerek günü birlik gerekse uzun gezileriniz için önerebileceğimiz yerlerdendir. Kahramankazan Gezilecek Yerler

Ankara Kazan Göleti
Ankara Kazan Göleti

Kazan Günübirlik Gezi Rotaları

Kazan ilçesine gelenler için birçok mekândan bahsedilebilir. Bu ilçede tarihi binlerce yıl öncesine dayanan alanlar olduğu gibi manzarası ile mest eden mekânlarda bulunuyor. Ayrıca ilçede lezzetli ve yöresel yemekleri tadabileceğiniz restoranlarda vardır.

Kazan Tarihi Binalar
Kazan Tarihi Binalar

Kazan ilçesi içerisinde görülmesi gereken rotalar ise,

 • Asarkaya
 • Demokrasi Müzesi
 • Bitik Höyük
 • Satı Kadın müzesi
 • Akıncı Ovası
 • Piknik ve spor alanları
 • Köy pazarı

  Kazan Piknik Alanları
  Kazan Piknik Alanları

Gibi alanlar sayılabilir. aynı zamanda ilçede yer alan Kızılcahamam, Ayaş kaplıcaları ve Pursaklar bölgesi de ilçeye uğrayanların gezmesi gereken alanlardandır. İlçeye gelenlerin yerel halk ile tanışıp mekânlar hakkında detaylı bilgiler almasını öneririz. Ayrıca rehberler eşliğinde de gezi daha verimli bir hal alacaktır.

Kahramankazan Gezilecek Yerler
Kahramankazan Gezilecek Yerler

15 Temmuz ve Demokrasi Müzesi

Yıldırım Beyazıt mahallesinde yer alan bu müze Kazan ilçesine araba ile birlikte beş dakikadır. Aynı zamanda otobüs ile de ulaşım sağlanabilir. Darbe girişimi zamanında gazi ve şehitler veren bu ilçede alınan kararla ilçenin unvanı Kahraman olmuştur.

15 Temmuz ve Demokrasi Müzesi
15 Temmuz ve Demokrasi Müzesi

Milli mücadele ruhunu hissedeceğiniz ilçede bu ruhu canlı tutmak için Demokrasi müzesi açılmıştır. İçerisinde belgeseller izlendiği gibi, röportajlar, fotoğraflar ve gösteri odaları gibi kullanımlarla özel günde yaşananlar aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca müzeye giriş ücretsizdir. Hafta sonları ise ziyarete kapalıdır.

Kazan
kazan

Asarkaya

Kazan ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan bu alan Karalar köyünde bulunuyor. Fevzi çakmak caddesinde olduğu gibi Kazan ilçesinin de tarihi ve turistik değerleri arasında yer alıyor. Tarihi ile çok eski bir yerleşim yerlerden biridir. Roma tapınağı ve tarihi Galat şehrinde yer alan bu köy, imparatorluk döneminde Anadolu bölgesinden kuzeybatı yolu üzerinde yer almıştır.

Asarkaya Kazan
Asarkaya Kazan

Bu sebeple stratejik olarak önemli bir yeri vardır. Roma kralı bu alanda akropol, nekropol, İkiz Tepeler Tümülüsleri yaptırılmıştır. Ayrıca üçgen şekilli bir kaya, mezar odaları ve mezar meydanları da burada görülebilir. Asarkaya bölgesindeki antik kenti haftanın her günü ücretsiz bir şekilde görebilirsiniz.

Kahramankazan
Kahramankazan

Bitik Höyük

Kazan ilçesine bağlı tarihi bir köy olarak bitik köyü ilçe merkezine de 12 km uzaklıkta yer alır. Ayrıca araba ile ulaşımın ortalama olarak 15 dakika sürdüğünü aktarabiliriz. Köye otobüslerle de ulaşım sağlanabiliyor. Samimi insanları, göleti ve doğal güzellikleri yanında organik tarımı ve kültürel mirasları ile de ilçe önemli bir yere sahiptir.

Bitik Höyük
Bitik Höyük

İlçe tarihinde bu köy arkeolojik çalışmaların yapıldığı bir alan olarak kabul edilir. Hititler, Tunç Çağı ve Klasik dönemlere yönelik kalıntılara rastlanan ilçelerimizdedir. Bulunan eserlerden biri ise Bitik Vazosu’dur. Bu köyü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Satı Kadın Müzesi

İlçe merkezinde yer alan Satı kadın müzesi ise ulaşımı Sancak caddesi üzerinden sağlanabiliyor. Toplu taşıma araçları ile de gidilebiliyor. Bir çiftçi olarak tanınan satı çırpan, Cumhuriyet dönemi sonrasında kadına seçilme hakkı verilmesi ile ilk kadın milletvekillerinden biri olmuştur. Bu isim Türkiye tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.

Satı Kadın Müzesi
Satı Kadın Müzesi

Satı Çırpan’ın yaşadığı evde sonralarda çırpanın torunları tarafından burası müzeye dönüştürülmüştür. Kazanın tarihi mirasları arasında gösterilebilir. Cumhuriyet döneminin inmeli figürlerinden biri olarak müzede, fotoğrafları, kişisel eşyaları sergileniyor. Ayrıca müze bahçesinde anıt mezarı yer alıyor.

Akıncı Ovası

İlçenin 4 km uzağında yer alan bu ova ulaşımın Osmanlı caddesinden yapıldığı bir alandır. Mürted ovası olarak da aktarılan bu ova tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yağmıştır. Arkeoloji çalışmalarında ova çevresinde bulunan yerleşimin bakır çağına da kadar uzandığı tespit edilmiştir.

Kazan Belediyesi Spor ve Piknik Alanı

Gerek toplu taşıma araçları gerekse özel araçlarınızla gidebileceğiniz bu alan belediyeye bağlı bir şekilde tasarlanmıştır. Doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz bu alanda piknik yapmak, temiz hava almak ve mangal yapmak keyfini yaşayabilirsiniz.

Kazan Belediyesi Spor ve Piknik Alanı
Kazan Belediyesi Spor ve Piknik Alanı

Köy Pazarı

İlçenin önemli pazarlarından olan kazan Köy Pazarına taksi ile ulaşım oldukça rahat bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca toplu taşıma araçları ile de gidilebilir. Çiftçi ve üreticiyi buluşturan Pazar organik ürünlerin satışını gerçekleştirilir.

Köy Pazarı
Köy Pazarı

Köylülerin üretimlerini sattığı pazarda organik salçaları yumurtalar, sebze ve meyveler satılabiliyor. Aynı zamanda yöreye özgü otlar ve ev yapımı reçellerde alanda mevcuttur. Bu köy pazarı her cumartesi düzenli olarak kuruluyor. Kahramankazan Gezilecek Yerler

Ankara’da Keşfedilecek Yerler Listesi

READ  Haymana Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye’nin Önemli Camilerinden

Gezicini

Yorum Yaz