Image default
Ankara

Ayaş Gezilecek Yerler

Ayaş Gezilecek Yerler

Hititlerin, Romanın ve Bizans’ın hakimiyetinde bulunmuş olan Ayaş, Ankara’nın ilçesidir. Geçmişi son derece köklü olan ilçelerden bir tanesidir. Bu nedenle Ankara denince akla ilk gelen şey Ayaş’tır. Ayaş gezilecek yerler tarihsel bir öneme sahip. İpek ve Baharat yollarının Ayaş’tan geçmiş olması, farklı medeniyetlerin Ayaş’a uğramasına neden olmuştur.

Ayaş Gezilecek Yerler
Ayaş Gezilecek Yerler

Ayaş demek, aydınlık ve parlak anlamlarına gelmektedir. Ayaş, her yönüyle güzel bir ilçedir. Bu kadar tarihi unsurlara sahip olan bir yerde tarihi mekanların bulunmaması imkansızdır. Bunun yanı sıra Ankara havasını en iyi şekilde yansıtan ilçelerdendir. Ayaş’a gelenler, burada oldukça mükemmel mekanları gezebilirler. Ayaş’a farklı bir gözden bakmanızı sağlayacak olan bu yerler, ilçenin önemini daha da arttırmaktadır.

Ayaş Evleri

Ayaş’a gelince Ayaş evlerine bakmamak olmaz. Çünkü bu evler, Ayaş’ın en güzel mekanlarıdır. Genel olarak iki kattan oluşan bu evler, klasik bir Türk mimarisini yansıtmaktadırlar. Özellikle de fotoğraf çekimleri için muhteşem bir dizayn ve görüntüye sahip olan Ayaş evleri, çeşitli odalardan oluşmaktadır.

Ayaş Evleri
Ayaş Evleri

Hatta bu evlerin güzelliği, bazı filmlerde de kullanılmıştır. Ayaş’ın gözdesi olan bu evler, gezilecek yerler denildiğinde hemen akla gelirler. Genellikle ahşap ile yapılmış olan Ayaş evleri, günümüzün modern evlerinden çok uzak bir yapıdadırlar. Bu sebeptendir ki Ayaş evlerine ilgi büyüktür.

Asartepe Barajı

Asartepe Barajı Ankara
Asartepe Barajı Ankara

Ayaş’ta kafa dinlenebilecek yerlerden biri Asartepe Barajı’dır. Ayaş’ın Çanıllı adlı beldesinde yer alan bu baraj, hem doğa yürüyüşü hem de piknik için çok uygundur. Aynı zamanda baraj yakınlarında kamp alanı da bulunuyor. Ayaş’ın sakinliğine kendinizi bırakmak istiyorsanız, Asartepe Barajı tam da böyle bir yerdir. Barajın suyu ve etrafındaki yeşil alanlar, özellikle de Ayaşlıların gözdesidir.

READ  Tarihi Ankara Kalesi
Asartepe Barajı
Asartepe Barajı

Paşa Hamamı

Selçuklu mimarisini yansıtan yapıtlardan biri Paşa Hamamı’dır. Ayaş gezilecek yerler içerisinde bulunan Paşa Hamamı, restorasyon işlemlerinden geçmiştir. Güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen bu hamam, Ayaşlılar için oldukça değerlidir. Ayrıca sırf bu hamamı görmek için Ayaş’a gelen insanlar vardır. Hamam içerisinde ise eski dönemlerden kalma eserlerin sergilenmesi yapılıyor.

Tarihi Paşa Hamamı
Tarihi Paşa Hamamı

Killik Cami

Ayaş’ın önemli camilerinden biri olan Killik camisi, Ayaş’ın merkezinde bulunuyor. 1560 yılında yapılan cami, dikdörtgen bir plan üzerindedir. Camiyi yaptıran kişi ise Veli Bin Hızır’dır. Minaresinin ahşaptan yapılmış olması, Killik camisine daha ayrı bir değer katmaktadır. Bu nedenle Ayaş’ın görülmesi gereken yerlerindendir.

Ayaş Killik Camii
Ayaş Killik Camii

Ayaş’ta Gezilecek Diğer Yerler

Ayaş’ta gezilecek diğer yerler şunlardır:

 • Karakaya Kaplıcası
 • Asarcık Höyük
 • Ulu Cami
 • Galat Kalesi

  Ankara Ayaş Mesiresi
  Ankara Ayaş Mesiresi
 • Bünyamin Ayaşi Cami
 • Yöresel ürünler pazarı
 • Gökçebağ Kalesi
 • Şeyh Muhyiddin Camii ve Türbesi
 • Yavuz Analar Türbesi
 • İskender Sultan Türbesi

  Ayaş Piknik Alanları
  Ayaş Piknik Alanları

Ayaş’ın diğer ünlü yerleri arasındadır. Ayaş, her anlamıyla güzel bir yerdir. Ankara’nın Ayaş’ı denildiğinde insanlar bir durur. Çünkü Ayaş, Ankara için ayrı bir yerdedir. Bu derece önemli olan Ayaş’ı daha yakından tanımak için yukarıdaki mekanları gezebilirsiniz.

 

 

Ankara’da Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz