Image default
Ankara

Bala Gezilecek Yerler

Bala Gezilecek Yerler

Ankara’nın sıklıkla gezilen ilçelerinden biri de Bala’dır. Gerek Beynam ormanları gerekse diğer özel alanları ile birlikte turistleri de ağırlamaya başlamıştır. Konum

Ankara Bala
Ankara Bala

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilçe yolu düşenlerin keyifli zaman geçirebileceği alanlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda İstanbul’dan kısa süreli bir yolculukla erişilebiliyor. Ankara uçak bileti alarak Ankara gezinizi güzelleştirmek için bu ilçeye gidebilirsiniz.

Ankara Bala
Ankara Bala

Genel Bilgi

Yazların sıcak ve kışların soğuk olarak geçtiği bölgede ilçenin denizden yüksekliği 1310 metre iken, Ankara ilinin yüksek ilçelerinden biri olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca sıcaklık dereceleri etrafındaki yörelere göre daha düşüktür.

Bir başka önemli nokta ise bir zamanlar bu yörede kendine özgü karaçam ormanlarının bulunmuş olmasıdır. Bu ormanlar tahrip edilerek alanın yapısının da değişmesine sebep olunmuştur.

Bala Gezilecek Yerler
Bala Gezilecek Yerler

Ancak doğal ve tarihi güzellikleri hala dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle bölgede yer alan Beynam ormanları kendisine özgü özellikler barındırır. Bala yöresi içerisinde ilgi çeken bir diğer örnek ise Kızılırmak nehrinin üzerine kurulmuş olan Kesik köprü barajıdır.

Gezilecek Yerler

İlçede sıklıkla gezilip görülen birçok doğal ve tarihi alan mevcuttur. Farklı dönemlerde inşa edilmiş tarihi mekânların varlığı ve manzaraları ile insanların dikkatini çeken doğal alanlar, bölgenin bilinen yerlerini oluşturur.

Bu noktada Bala ilçesinde gezilecek yerler,
  • Beynam ormanları
  • Aliasos Antik kenti
  • Kesikköprü Barajı

Gibi örnekler eşliğinde sıralanabilir. Bu alana gelmek isteyenler bir rota oluşturarak belirlenen bölgeleri sırası ile gezebilirler.

Beynam Ormanları

Bala ilçesinde dikkat çeken yerlerden biri olan Beynam ormanları, Beynam köyünde yer alıyor. Ayrıca bu ormanda karaçam ağaçları sıklıkla görülür. 1966 yılından beri koruma alanında olan kalıntı ormanları, piknik alanları ve kır gazino ile zaman geçirmek için ideal noktalardır. Konum

READ  Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Orman geneli içerisinde 419 bitki türü yer alıyor. Aynı zamanda bu durum ormanları özel bir alan galine getirmiştir. Temiz havası ve huzur veren atmosferi ile gerek bahar gerek yaz aylarında ziyaret edilen noktalardandır.

Beynam Ormanları
Beynam Ormanları

Aynı zamanda orman alanına girişin ücretli olduğunu unutmamak gerekir. Bu alana girmek için ücreti ödedikten sonra içeriye aracınızı bırakabileceğiniz otoparklar mevcuttur. Bir başka önemli husus ise orman içerisinde piknik yapma izninin olmasıdır. Ancak piknik atıklarının bırakılmaması gerektiği görevliler tarafından da bildiren bir husustur.

Aliasos Antik Kenti

Bala ilçe merkezine sadece 14 km uzaklıkta bulunan bir konuma sahip olan Aliasos Antik kenti, Ankara ilinin sayılı antik kentlerindendir. Ayrıca ilçenin tek antik kentidir. Afşar beldesinde bulunan antik kent, uzun bir tarihi geçmişe sahiptir.

Aliasos Antik Kenti
Aliasos Antik Kenti

Ayrıca bu kentin döneminin önemli bir yerleşim alanı olduğu söylendiği gibi Roma döneminde Haç yolunun buradan geçtiği ifade ediliyor. Dolayısıyla bu alanda mil taşı da bulunuyor. Özellikle antik dönemlere ilgi duyanlar için Ankara şehrini ziyaret edenlerin uğraması gereken noktalardandır. Görmesi keyifli olacak bu kent kalıntıları, sizleri eski çağlara götürecektir.

Kesikköprü

İlçenin gezilmesi gereken bir başka önemli noktası ise Kesik köprü bölgesidir. Aynı isimle anılan köy yakınında bulunan köprü, 1251 yılı içerisinde Selçuklu Devleti tarafından yaptırılmıştır. Konum

Kesikköprü Bölgesi
Kesikköprü Bölgesi

Aynı zamanda döneminin önemli eserlerinden biridir. Bu bölgeye yolunuz düşerse görmeniz gereken yüzyıllardır ayakta kalan köprülerden biri olduğunu ifade edebiliriz. Bu köprü birbirine yakın olan sivri kemerlerden oluşuyor.

Kesikköprü
Kesikköprü

Ayrıca köprünün 13 gözü olduğunu da aktarabiliriz. Köprünün her iki yanında korkuluklar vardır. Uzunluğu 320 metre iken genişliği ise 5 metredir. Bu köprü günümüzde Niğde-adana ve Konya arasındaki ulaşımı sağlarken de alan içerisinde dikkat çekici bir görünüm oluşturuyor. Ayrıca barajda köprünün yakınında yer alıyor.

READ  Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye'nin Önemli Camilerinden

Kesikköprü Barajı

Kızılırmak nehrinin üzerinden de geçen ve 1966 yılında inşa edilen bu baraj, gölün sunduğu imkânlar ile dikkat çekicidir. Baraj gölünde yüzmenin mümkün olmadığını ifade edebileceğimiz gibi alanda su sporları yapılabiliyor. Bu sebeple baraj bölge için önemli bir yere sahiptir.

Kesikköprü Barajı
Kesikköprü Barajı

Bala’da Ne Yenir?

İlçenin önemli yemekleri Ankara şehrinde sıklıkla yenilen geleneksel yemekleri de bünyesinde barındırır. Ancak bunun yanı sıra ilçeye özgü bazı yerel lezzetlerin de olduğunu ifade de edebiliriz. Bu açıdan kömbe, topalak, besmet ve incir uyutması yörenin yerel lezzetleri içerisinde sıklıkla tercih edilir.

Topalak
Topalak

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz