Image default
Ankara

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Mamak Gezilecek Yerler

Ankara Mamak, merkeze yaklaşık olarak 3.5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ve bölgenin doğusunda bulunuyor. Ankara’nın betonlu yapılarından sıkılan halk için uğrak bir yer haline dönüşen Mamak, tarihi turizmi ve kültürel mekanları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eskiden kırsal yerleşim yeri olarak bilinen Mamak Gezilecek Yerler itibariyle en çok yeşil alana sahip olan ilçedir. Konum

Mamak
Mamak

Mamak adı askeri ve sivil yerleşim alanı anlamına geliyor. İlçenin adı buradan yola çıkarak konulmuştur. Ankara’nın ilçeleri arasında bulunan en büyük 4. İlçe olarak biliniyor. Mamak ilçesi 1983 yılında resmi bir hizmete aracılık etmiştir.

Mamak Gezilecek Yerler
Mamak Gezilecek Yerler

Ancak bunun öncesinde antik çağlara kadar gelen yaşam kalıntılarının izlerini görebilmek mümkün. Yapılmış olan kazı çalışmalarında Roma, Galat, Frig, Bizanslara ait pek çok antika eşya ele geçirilmiştir. Bunun yanı sıra Selçuklular dönemine ev sahipliği yapmıştır Mamak. Milli mücadele zamanlarında ise ilk olarak askeri hastane Mamak ilçe sınırları içerisinde kurulmuştur.

Mamak Gezilecek Yerler
Mamak Gezilecek Yerler

Demirlibahçe

Değirmi Bahçe ismi olarak da bilinen Demirlibahçe, 1957 yılında uğramış olduğu doğal afet felaketlerine rağmen yapılmış olan restorasyon çalışmaları sonucunda yeniden ziyarete açık bir hale getirilerek turizm odaklı olan çalışmalar yapılmıştır. Gezmek, temiz hava almak ve yürüyüş yapmak isteyenler için son derece müsait alanlar yer alıyor. Konum

Demirlibahçe
Demirlibahçe

Canı sıkılan ve şehrin kalabalığından bunalan kişiler Mamak ilçesine gelerek dinlenebilirler. Burada yürümek yeşil ağaçlar ve bitkiler aracılığı ile temiz hava almak insanı zinde tutuyor. Bunun yanı sıra oturabileceğiniz banklar bulunuyor, bu banklara oturarak ağaçları izleme keyfini yakalayabilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ’ında yer alan kayak merkezi çeşitli şelaleler ile kış ayı içerisinde ziyaret edebileceğiniz yerler bulunuyor. Yaz ayları içerisine girildiği zaman ise yalnızca şelaleleri izlemek ile yetinebilirsiniz. Çünkü mevsimsel olarak kar kalmayacak ve geriye yalnızca şelaleler kalacaktır. Konum

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Hüseyin Gazi Tepesi

Ankara Mamak’ ta bulunan en yüksek tepe olma unvanına sahiptir bu tepe. Bu tepeden gün doğumunu ve gün batımını muhteşem manzaralar eşliğinde izleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında son derece güzel olan doğanın sunduğu yeşillikler ile güneşin hareketlerini seyretmek çok daha güzel bir hal alıyor. Bu tepe geçmişte pek çok savaşa tanıklık etmiştir. Konum

READ  Kahramankazan Gezilecek Yerler
Hüseyin Gazi Tepesi
Hüseyin Gazi Tepesi

Hatip Çayı

Akarsu seven bireyler için son derece güzel olan ve görülmeye değer bir bölgedir. Yalnızca akarsu ile değil çevresinde yer alan tarihi kaleler ile güzel bir manzara ve görünüş sağlıyor. Tahminen yapılan bu kaleler Romalılara aittir. Romalılara ait olan bu kaleleri ziyaret etmek oldukça keyifli olacaktır. Akarsuya beş dakikalık bir yürüme mesafesinde iki farklı tarihi kale bulunuyor. Konum

Hatip Çayı - Mamak Gezilecek Yerler
Hatip Çayı – Mamak Gezilecek Yerler

Bayındır Deresi

Görülmesi gereken muhteşem mavi su rengi ile Bayındır barajına su getiriyor. Bayındır barajına su taşıyan bu dere son derece sert bir şekilde akıyor. Görenleri ürkütecek cinsten olan bu dereyi merak eden kişiler ziyaret edebilir. Konum

Bayındır Deresi
Bayındır Deresi

Kıbrısköy Deresi

Mamak ilçesi son derece yapay olan güzellikler ile dolu ancak arasında doğal olan tek yapı Kıbrısköy Deresi, sakin oluşu ve son derece berraklığı ile dikkat çekiyor. Kesinlikle Mamak’ ta gezilecek yerler arasına burası eklenmeli. Konum

Kıbrısköy Deresi
Kıbrısköy Deresi

Ankara’ da rastlayabileceğiniz sayılı doğal sit alanlarından yalnızca bir tanesidir. Gezi esnasında yeşillikler arasında kendinizi çok huzurlu hissedeceksiniz ve sürekli olarak buraya gelmek isteyeceksiniz.

Mamak ilçesinde bulunan bu dere doğal olan bir sit alanıdır. Bu suyun sakinliği ve berraklığı herkes tarafından biliniyor. Bu dere Mamak’ ta gezilecek yerler arasında yer alıyor. Mamak’ a gidecek olan kişilerin mutlaka bu yeri ziyaret etmeleri gerekiyor. Gezi esnasında kendinizi fantastik bir filmin içerisinde buluyor sanabilirsiniz.

Seyyid Hüseyin Gazi Zâviyesi Ve Türbesi

Tekke Dağı’nda yer alan türbe, Osmanlı döneminin önemli mimari yapılarını yansıtıyor. Bu yapı günümüze kadar herhangi bir hasara uğramadan sağlam bir şekilde gelmiştir. Aynı şekilde zâviye’ de ziyaretçilere açık bir şekilde ödeme tutuluyor. İçeri de yer alan harika desenlere sahip duvarlar ile ziyaretçilerini büyülüyorlar. Konum

Seyyid Hüseyin Gazi Zâviyesi Ve Türbesi
Seyyid Hüseyin Gazi Zâviyesi Ve Türbesi

Bu zaviye de Osmanlı döneminin önemli mimari yapılarını çizimlerini, duvar yapılarını görmek mümkündür. Bu türbe diğer türbelere oranla herhangi bir yağmaya ve hasara maruz kalmadan günümüze kadar gelmiştir. Zâviye ziyaretçilerine 7/ 24 açıktır. Zaviye’nin içerisinde bulunan duvarlar çok güzel desenlere sahiptir. Bu duvarlar görenleri etkileyecek düzeyde bir güzellikte.

Nenek Hatice Hatûn Çeşmesi

Üzerinde yatırlar yer alan kitabede yazılan yazılara göre çeşme 1819 senesinde Hatice Hatun tarafından yaptırılmıştır. Doğal kaynaklardan çeşmeye gelen suyun tadı oldukça lezzetlidir. Suyu içen kişiyi ferahlatır. Bu çeşmenin bir kadın tarafından yapılması ise oldukça dikkat çekicidir. Bu bilgi yazıtlar üzerinde bulunan kitabede yazan bilgiler ile doğru orantılıdır.

READ  Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!
Nenek Hatice Hatûn Çeşmesi - Mamak Gezilecek Yerler
Nenek Hatice Hatûn Çeşmesi – Mamak Gezilecek Yerler

Kayaş Hacı Satılmış Ağa Çeşmesi

1917 senesinde yapılmış olan çeşme herhangi bir restorasyona maruz kalmamasına rağmen hala akar bir şekilde bulunuyor. Dayanıklılığı ve nostalji mimarisinden kaynaklı olarak oldukça fazla ziyaretçi çekiyor. Bu çeşmeye herhangi bir şekilde müdahale yapılmamıştır. Bu çeşme hâlâ akar bir durumdadır. Bu çeşme son derece nostaljiktir. Dayanıklığı ile de oldukça dikkat çekiyor. Yıllardır kullanılan bu çeşme de bozulmadan günümüze kadar geliyor.

Mamak Nerde, Nasıl Gidilir?

Mamak Ankara ilinde bulunan bir ilçedir. Kuzey tarafında yer alan, kırsal olarak yerleşim alanı ile biliniyor. Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir. Bunun yanı sıra Aşti otogar üzerinden dolmuş hatlarına giderek dolmuşlara binebilir veya Ankara hattı ile Mamak ilçesine kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aqua Vega Akvaryum

Mamak ilçesinde Doğukent Bulvarı üzerinde bulunuyor. Nata Vega Outlet içerisinde yer alıyor. Aqua Vega Akvaryum Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahiptir. Konum

Nata Vega Outlet içerisinde 5 bin metrekare alana kurulu olan bir akvaryum bulunuyor. Bu akvaryum 21 farklı bölümden oluşuyor. Aqua Vega Akvaryumu iki kattan meydana geliyor, akvaryumun birinci katında hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor, cafe, adrenalin dünyası, tuz mağarası, deniz kabukları müzesi, dalış okulu, restoran ve pet shop yer alıyor.

Aqua Vega Akvaryum
Aqua Vega Akvaryum

Akvaryumin ikinci katında ise muhteşem bir güzelliği olan tünek akvaryum, amfi alanı, cafe, dokunma havuzu bulunuyor. Haftanın her günü ziyarete açık bir şekilde bulunan bu güzel akvaryumu gezebilirsiniz ve bunun yanı sıra birçok deniz canlısını görebilirsiniz.

2012 senesinden beri ziyaretçilerine açık olan bir akvaryum, 5000 metrekarelik alanın üzerine kurulmuştur. 3,5 milyon litre su alma kapasitesine sahip olan tankerler bulunuyor. Bu tankerleri doldurmak için 15 günlük bir zaman dilimi gerekiyor. Akvaryuma olan girişler ücretlidir. Giriş yapabilmek için 10 TL – 15 TL gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Mavi Göl Rekreasyon Alanı

Mamak ilçesinin ve Ankara ilinin en gözde olan dinlenme alanlarından bir tanesidir. Büyük bir alana kurulmuş olan bu rekreasyon alanında büfe, basketbol, futbol, golf sahaları bulunuyor. Çocuk oyun alanları, piknik alanları yer alıyor. Yeşillik içinde olan bu alan çok güzel bir dinlenme alanıdır. Sevdiğiniz insanlar ile birlikte burada eğlenceli alanlar yaşayabilirseniz. Konum

READ  Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Mavi Göl Rekreasyon Alanı
Mavi Göl Rekreasyon Alanı

Mamak Ankara’nın en yakın ilçelerinden bir tanesidir. Gezilecek ve görülecek pek çok yeri vardır. Beton olan Merkezden kaçmak isteyen Ankara sakinlerinin uğrak yeridir. Bugünlerde Ankara’nın en uğrak yerlerinden biridir.

Demirlibahçe, Hüseyin Gazi Tepesi, Hatip Çayı, Elmadağ Kayak merkezi, Seyyid Hüseyin Gazi Zaviyesi ve Türbesi, Nenek Hatice Hatun Çeşmesi ve Kayyaş Hacı Satılmış Ağa Çesmesi, Bayındır Çeşmesi, Kıbrısköy Deresi gezilecek yerler arasında yer alan kültürel miraslar arasında yer alıyor.

Mavi Göl Rekreasyon Alanı - Mamak Gezilecek Yerler
Mavi Göl Rekreasyon Alanı – Mamak Gezilecek Yerler

Mamak Halkı Nasıldır?

Mamak halkı som derece sevecendir. Fakat şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğu için ilçe halkı merkeze gidip gelmek için koşuşturma halindedir.

Mamak Tarihi

Ankara ilinin tüm ilçeleri neredeyse ilk çağ uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Bu ev sahipliğinin neticesinde günümüze çeşitli kalıntılar gelmiştir. Mamak ilçesi de diğer ilçeler gibi farklı kalıntılar ile tarihe ışık tutan bir yerdir. Kuruluşu Ahiler tarafından ya da Ahiler zamanında kabul ediliyor.

Osmanlı Döneminden sonra Mamak, bölgenin meyve hanesi olarak kabul görülüyor. Cumhuriyet Döneminde ise Mamak ilk toplu taşıma araçlarının faaliyetine tanıklık ediyor. 1950′ li yıllarda Ankara ilinin şehir planının tekrar düzenlemesi ile beraber o devirdeki Başbakan Adnan Menderes çeşitli Büyükşehir planlamalarının yapılmasını belirtiyor.

Mamak İlçesini Ziyaret Edenler Ne Alır?

Mamak ilçesine gelen pek çok kişinin Ankara’ ya yakın olmasından dolayı çeşitli süs eşyaları, danteller, Ankara’nın lezzetlerini tadarak meyve ve sebze alabilirler.

Mamak Ankara Arası Kaç Kilometredir?

Mamak ilçesi Ankara iline yaklaşık olarak 6 kilometre kadar uzaklıkta bir mesafede yer alıyor.

Ankara Mamak
Ankara Mamak

Mamak İlçesi Özellikleri

Mamak Ankara iline bağlı olan bir ilçedir. Ankara’ ya son derece yakın olan ve ulaşım ağı son derece geniştir. Alternatif ulaşım yolları bulunuyor. Tarihi ve kültürel pek çok farklı değeri içinde bulunduran Mamak’ ta yeşil alanlar daha çok dikkat çekiyor. Pek çok vatandaş Mamak’ a betondan kaçıp kurtulmak için ve yeşil alan görmek için gidiyor.

Mamak Mavi Göl
Mamak Mavi Göl

Mamak Nüfusu Kaçtır?

Mamak nüfusu son yapılan sayımlara göre 665.978 olarak belirleniyor. Bu nüfusun 332.512′ si erkek ve 333.466’sı ise kadından meydana geliyor.

 

Ankara’da Gidilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Kuğulu Park Ankara

Hakan Karaduman

Yorum Yaz