Image default
Ankara

Gölbaşı Gezilecek Yerler

Gölbaşı Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesi içerisinde yer alan Gölbaşı, Ankara iline bağlı olan ilçelerden biridir. Halk arasında Gölbaşı gölü olarak da bilinen Mogan gölü kenarında olan ilçe aynı zamanda ODTÜ toprakları içerisinde olan Eymir gölü ne’de yakındır. Gölbaşı gezilecek yerler bakıldığı zaman beklentinin üstünde şaşırtıcı derecede bir yeşil alan ve göllerle karşılaşılacaktır

Gölbaşı
Gölbaşı

Göllere ve ormanlık alanlara ev sahipliği yapan Gölbaşı gölü, gezmeyi sevenlerin ilgisini çekecek alanlar içerisindedir.

Gölbaşı
Gölbaşı

Ayrıca bu alan birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerde kalan kalıntıların bazıları toprak altında olsa da bazıları da her geçen gün turizme kazandırabiliyor. Gölbaşı ilçesi Ankara şehrinin dikkat çeken ilçelerinden biridir.

Gölbaşı Nerededir?

İç Anadolu bölgesinde yer alan ilçe şehir merkezinin 20 km uzağında yer alır. Alan içerisinde Mogan bölü bulunurken Ankara ile beraber İç Anadolu bölgesinin merkezinde bulunduğu söylenebilir. Kuzey tarafında Çankaya ile komşu olan ilçe doğuda Bala ve batıda Yenimahalle ilçesi ile komşuluk yapar.

Ankara Gölbaşı Güzel Yerler
Ankara Gölbaşı Güzel Yerler

Gölbaşına Nasıl Gidilir?

Gölbaşı ilçesine gitmek için öncelikle Ankara şehrine varmak lazımdır. Ankara’ya ulaşmak için ise hava, kara ve demir yolu kullanılabilir. Esenboğa havaalanından birçok şehre uçuşlar mevcuttur.

Hava alanından kalkan otobüsler aracılığıyla emek mahallesindeki aşti durağında inip buradan Gölbaşı ilçesine giden minibüslere binilebilir. Kızılay da yer alan Güvenpank’ın önünden de geçen minibüsler ve Ulus merkezde yer alan heykelin önünden geçen otobüslerde Gölbaşı’na gidebilmek için alternatif olarak görülebilir.

Ankara Gölbaşı Manzara
Ankara Gölbaşı Manzara

Ayrıca diğer illerden de Ankara şehrine giden şehirlerarası otobüsler kullanılabilir. Çankaya’ya trenle ulaşmakta mümkündür. Bu açıdan Ankara Tren Garı’ndan Gölbaşına otobüse binlere direk geçiş sağlanabilir.

READ  Hacı Bayram-I Veli Camii : Türkiye'nin Önemli Camilerinden

Gölbaşına Ne Zaman Gidilir?

Gölbaşı ilçesi karasal iklime sahip olan bir bölgede yer alır. Bu bakımdan da kışların soğuk ve yağışlı olduğundan bahsedebiliriz. Yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Gezilecek yerler içerisinde doğal güzelliklerin öne çıktığı ilçede gezmek için en güzel zaman ilkbahar ya da sonbahar olacaktır. Birçok gölge sahip olan ilçenin tarihi köyleri de görülmeye değerdir.

Gölbaşı
Gölbaşı

Özellikle Mogan bölü çevresinde yetişen özel çiçekleri görmek isteyenlerin mayıs ya da haziran aylarında alana gelmesi sevgi çiçeklerini görmek açısından önemlidir. Aynı zamanda gölün çevresini gezmek isteyenlerin ve doğanın tadına varmak isteyenlerin yine ilkbahar aylarında gelmesi lazımdır.

Gölbaşında Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken ilçede birçok görülecek yer vardır. Tarihi milattan önce 3. Yüzyıla dayandırılan ilçenin birçok medeniyete de ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bundan dolayı da bir kısmı gün yüzüne çıkmış olan höyük noktaları incelenebilir. Göllerin çevresi ile birlikte geçilmesi gereken köy alanları da vardır.

Gölbaşı Köyleri
Gölbaşı Köyleri

Bu bakımdan Gölbaşında gezilecek yerler için,

  • Mogan gölü
  • Eymir gölü
  • Tulumtaş mağarası
  • Kuş gözlem alanları
  • Bağ içi, Bezirhane gibi köy alanları
  • Boyalık Nekropolü

Gibi noktalardan bahsedebiliriz. Özellikle belirli dönemlerde gelinmesi gerektiği için alana gelmeden önce inceleme yapılmalı ve rotalar oluşturulmalıdır. Aynı zamanda yörenin yerel lezzetleri de denenebilir.

Mogan Gölü

Halk içerisinde gölbaşı gölü olarak ta bilinen bu göl, 11 dereden gelen suların beslendiği yerdir. Eymir gölüne ise oldukça yakındır. Eymir ve Mogan gölleri arasında açılmış olan regülatör ile su taşkınlarının önüne geçildiği ifade edilir.

Mogan Gölü Ankara
Mogan Gölü Ankara

Göllerin etrafındaki doğal alan yaklaşık 160 çeşit kuş rotaları içerisinde barındırıyor. Ancak çevre kirliliğinden dolayı bazı türleri kaybetmeye başladığımız söylenebilir. Göl çevresinde sosyal tesislerde vardır. Gölün çevresinde tenis kortları, piknik alanları ve futbol sahaları gibi içerikler yer alır. Seyir terasları, asma köprü seçenekleri de alanı besler.

READ  ODTÜ Ormanı
Eymir Gölü
Eymir Gölü

Eymir Gölü

Gölbaşı ilçesi içerisinde kuzey çeperinde yer alan Eymir gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sahip olduğu topraklar içerisinde bulunuyor. Tarih içerisinde su taşkınları sonucunda pek çok kez Mogan bölü ile birleşen bir göldür.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Aynı zamanda bu göl Mogan gönlün aksine kışın özellikle dikkat çekici bir görünüme sahip oluyor. Yaklaşık olarak 4 metrelik bir derinliğe sahiptir. Pek çok canlıyı da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca antrenman çalışmalarının yapılması ve su sporları içinde kullanılıyor. Gölün çevresinde birçok restoran ve büfe görmekte mümkündür.

Kuş Gözlem Alanları

Mogan ve Eymir göllerinin birçok kuşa ev sahipliği yapan alanları vardır. Bu alanlara kuş konaklama yeri deniliyor. Özellikle nesli tükenmekte olan birçok kuşun konakladıkları noktalar iki gölde de mevcuttur. Sazlık alanları olarak geçen bu gölgeler sularda yaşayan kuşların tercih alanlarıdır. Bu alanlara giderek doğal yaşamın ve kuşların gözlemini yapabilirsiniz.

Kuş Gözlemi Gölbaşı
Kuş Gözlemi Gölbaşı

Tulumtaş Mağarası

Karayatak tepesi içerisinde yer alan bu mağara, gölbaşı ilçesindeki İncek ve Tuluntaş köyleri arasındadır. 40 metrelik yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda 949 kilometrelikte bir uzunluk barındırır. 1992 yılında keşfedilen bu mağara üçüncü dereceden de sit alanı olarak korunma altına alınmıştır.

Tulumtaş Mağarası
Tulumtaş Mağarası

Aynı zamanda çevredeki ocaklarda yapılan çalışmalardan dolayı doğal bir girişi yoktur. Ülkemizin en büyük damlataşı mağarası olma özelliğini de bünyesinde barındırır. Günümüzde mağarasına üzerinde birçok konut bulunuyor.

 

Boyalık Nekropolü

Nekropolü ile tanınan boyalık köyü araştırmalara göre roma döneminden yerleşim alanı olarak kalmıştır. Sit alanlarından biri olarak koruma altına alınan bu alan da mezarların yer aldığı söylenebilir. Eskiden Kaletepe olarak bilinen bölge içerisinde 32 tane mezar vardır. Bölge 2003 yılında koruma altına alınmıştır.

Boyalık Nekropolü
Boyalık Nekropolü

 

Ankara’da Keşfedilecek Yerler Listesi

READ  Haymana Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz