Image default
Ankara

Çankaya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Başlıklar

Çankaya Gezilecek Yerler

Ankara‘nın kalbi olarak nitelendirilen Çankaya, gezilecek yerler itibariyle geçmiş dönemden günümüze kadar konumu ile önem taşıyan yerler arasında bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ ün ebedi yeri olan istirahat da yer aldığı birçok tarihi güzelliğin yanı sıra yapay ve doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. Konum

Çankaya
Çankaya

Gezilecek yerler söz konusu olduğunda, herkesin gezip, bilgi edinebileceği, eğlenebileceği bir yerdir. Sakin bir ortam arayan ve huzurlu olmak isteyen kişiler için parklar ve vadiler benzeri pek çok seçenek yer alıyor.

Ankara’nın geçmişini tarihini öğrenmek isteyen bireyler için de önemli tarihi alanlar Çankaya sınırları içerisinde bulunuyor. Çankaya’ da yer alan oteller açık büfe imkanı ile bütçenize katkıda bulunuyor.

Anıtkabir

Türkiye’nin İlk Cumhurbaşkanı ve Ülkemizin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ ün anıt mezarının bulunduğu yerdir. Eski ismi ile Rasathane olan Anıttepe üzerinde bulunuyor. Türk halkının ortak olarak vermiş olduğu kararı ve isteği üzerine burada inşa edilmiştir. Konum

Anıtkabir
Anıtkabir

Toplam 9 yıl boyunca süren yapım süresinin ardından 1953 yılında yapımı tamamen tamamlanmıştır. Yaklaşık olarak 750 bin metrekarelik bir yer üzerine kurulmuştur. Anıtkabir dört farklı bölüme bölünmüştür. Bu bölümler; Aslanlı yol, Tören Meydanı, Anıt Blok ve Barış Parkı’dır. Mimarlık tarihçileri tarafından İkinci Ulusal Mimari Hareketi olarak nitelendiriliyor. Bu dönemin büyük ve ihtişamlı mimari yapılarından yalnızca bir tanesidir.

Anıtkabir - Çankaya Gezilecek Yerler
Anıtkabir – Çankaya Gezilecek Yerler

Son derece güzel bir işçilik ve simetrik kesme taşları ile yapılan binalar ile karakterize olup, detaylandırma işlerine son derece önem verilmiştir. Anıtkabir, birçok kişi tarafından dönemin en büyük ve en değerli anıtı olarak kabul edilir.

Anıtkabir’ in yapımında kullanılan süslemeler Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyor. Anıtkabir’e yapılan girişler tamamen ücretsizdir. Herkesin Anıtkabir’e gidip Mustafa Kemal Atatürk’ ü ziyaret edip, kendi tarihini öğrenmesi gerekiyor. Türkiye vatandaşları için son derece önemli olan bu anıt Osmanlı’dan ve Selçuklu devletinden izler taşıyor.

READ  Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Atakule

Söz konusu manzara, yemekler ve eğlence olduğunda Ankara ilinde akıllara ilk olarak Atakule geliyor. Bu üçlünün bir araya geldiği en güzel yer Atakule’ dir. Atakule, önemli bir stratejik konuma ev sahipliği yapıyor. İlk yapım aşamalarında 1989 yılında başlanılmış olunup, zaman içerisinde birçok restorasyon ve yenileme yapılarak günümüzdeki halini almıştır. Bünyesinde yer alan alışveriş merkezleri, restoranlar, cafeler ile sene boyunca binlerce yerli ve yabancı insanı ağırlıyor. Konum

Atakule
Atakule

125 metrelik bir uzunluğa sahip olan Atakule, döner sisteme sahip olan bir dizaynı bulunuyor. Döner kule sistemi mantığı ile sabit bir noktadan 360 derecelik bir görüntü, manzara sunuyor. İçerisinde 2 farklı asansör yer alıyor. Bunlar ile birlikte 87 metre yüksekliğine sahip olan seyir teraslarına ulaşmak mümkün. Dönen kısmında ise restoran, kafe, bar tarzı mekanlar bulunuyor. Alt kısımda ise alışveriş merkezi yer alıyor. Atakule’ ye giriş ücreti 10 TL’dir.

Atakule - Çankaya Gezilecek Yerler
Atakule – Çankaya Gezilecek Yerler

Eymir Gölü

Çankaya’ ya bağlı olan Oran Mahallesi Üzerinde yer alan Eymir Gölü, ODTÜ arazisi içerisinde yer alıyor. Ankara valiliği tarafından 1932 yılında yayınlanan Seyyah Kandemir notlarında söylenene göre ismini Türkmen kabilesinden almıştır. Konum

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Türkmen kabilesindeki ismi ise Eymür’ dür. S şekline benzeyen alüvyonlu gölün deniz seviyesine oran ile yüksekliği 969 metredir. Kaplamış olduğu alan 108, 8 hektarlık bir alandır. Genişliği ise yaklaşık olarak 250 metredir. Gölün toplam uzunluğuna bakıldığında ise 4,2 kilometre gibi bir rakam ile karşılaşılıyor.

Moga gölü ise Eymir Gölü’ nün ana su giriş noktası olup, 3 kilometre kadar bir uzaklıkta güneybatısında yer alıyor. Eymir Gölü piknik yapmak için, balık tutmak için, kürek aktivitesi yapmak için son derece elverişlidir. Eymir Gölü’ ne yapılan girişler tamamen ücretsizdir.

READ  Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Kocatepe Camii

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara ilinin en büyük camisi olan Kocatepe Camii, Kültür Mahallesinde yer alıyor. Kocatepe Camii’nin açılışı 1987 yılında başbakan Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Ankara’nın merkezi noktalarının hemen hemen her tarafından gözüken bir konumda yer alıyor bu camii. Konum

Kocatepe Camii
Kocatepe Camii

4500 metrekarelik bir alan üzerine yapılmış olan bu cami, 88 metre uzunluğuna sahip 4 tane minaresi bulunuyor. İç dekorunda Osmanlı mimarisinden izlere rastlamak mümkün. Minberi, avizeleri, mihrabı, mermerleri, ince bir işçilik ile özel bir şekilde dekore edilmiştir.

Ayrıca cami içini gezerken birçok camiden izler görebilmeniz mümkün. İstanbul’da yer alan Şehzade ve Sultan Ahmet camilerinden Bizans mimarisine, Edirne’ deki Selimiye Camii’ den yine Bizans mimarisine ait özelliklerin taşıdığı gözlemleniyor.

Kuğulu Park

Kavaklıdere Mahallesinde yer alan Kuğulu Park, Atatürk Bulvarı, Polonya Caddesi ve Tunalı Hilmi Caddesi arasında kalıyor. Parkın içerisinde 1 hektarlık bir havuz bulunuyor. Çocuk oyun parkı, Muzaffer Ertoran tarafından inşa edilen Öpüşenler heykeli, Ümit Öztürk tarafından yapılan Tunalı Hilmi Beyin Heykeli yer alıyor. Konum

Kuğulu Park
Kuğulu Park

Havuz içerisinde kuğu, kaz, ördek ve buna benzer 24 farklı kuş türü bulunuyor. Kuşların hepsi hakkında bilgi verilen bir pano yer alıyor. Bu parkı ziyaret eden kişiler her bir kuş türü için bilgi sahibi olabiliyor.Ağırlıklı olarak kavak ağaçları bulunsa da erguvanlar, çınar ağaçları ve alıçlar da bulunuyor.

Kuğulu Park - Çankaya Gezilecek Yerler
Kuğulu Park – Çankaya Gezilecek Yerler

Kuğulu Park, Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ nda sit alanı olarak adlandırıp bu şekilde koruma altına alınmıştır. Kuğulu Park’ a giriş tamamen ücretsizdir.

Seğmenler Parkı

Atatürk Bulvarı ile Iran Caddesi arasında kalan kısımda, Çankaya Köşkü’ nün hemen alt kısmında 67 bin metrekarelik bir alan uzerine inşa edilmiş olan Seğmenler Parkı, 1983 yılında Ankara’ da açılmış ve Ankara için önemli olan parklar arasında yer almıştır. Konum

READ  Altındağ Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı içerisinde Ankara Folklorunun sembolü niteliğinde olan Seğmenler anıtı, çocukların güzel vakitler geçirebileceği oyun alanı ve süs havuzları yer alıyor. Bu park 4 mevsimde de ayrı bir güzelliğe sahiptir. Yaz aylarında çimlerin uzaması ile birlikte insanlar buralara uzanıp vakit geçirebiliyor.

Kış aylarında ise bembeyaz kar ile kaplı parkta yürüyüş yapabilir, sonbaharda ise ağaçlardan düşen yapraklar eşliğinde zaman geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Seğmenler parkına yapılan girişler ücretsizdir.

Pembe Köşk

Çankaya ilçe merkezine yaklaşık olarak 21 kilometre batısında kalan pembe köşk, Çankaya Mahallesi, Şehit Ersan Caddesi üzerine kurulmuştur. Ankara’da yapılan en eski villa olup, Osmanlı Dönemi’nde yapılmıştır. 1925 yılları ile 1973 yılları arasında 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün evi olarak kullanılmıştır. Konum

Pembe Köşk
Pembe Köşk

Söylentilere göre İsmet İnönü bu evi 1924 yılında almış ve bu evde yaklaşık olarak 48 yıl boyunca hayatını idame ettirmiştir. 1927 yılında ise Mustafa Kemal Atatürk’ ün düzenlemiş olduğu stratejik toplantıları galeri açılışları ve satranç turnuvaları bu köşk içerisinde yapılmıştır.

Pembe Köşk Heykel
Pembe Köşk Heykel

Bu köşk çok amaçlı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda 2. Cumhurbaşkanı’nın evi olduğu için son derece özel bir yerdir. Günümüzde bu köşk içerisinde yer alan İsmet İnönü’ nün kişisel eşyaları ve diplomatik fotoğrafları ve belgeleri yer alıyor. Pembe Köşk, İnönü Vakfı tarafından belirlenen zamanlarda ziyarete açılıyor. Ziyaretlerin girişleri tamamen ücretsizdir.

Pembe Köşk - Çankaya Gezilecek Yerler
Pembe Köşk – Çankaya Gezilecek Yerler

 

Ankara’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz